Trwa ładowanie...

Pielęgnacja skóry noworodka – kosmetyki

Avatar placeholder
31.03.2021 16:09
Pielęgnacja skóry noworodka – kosmetyki
Pielęgnacja skóry noworodka – kosmetyki

Skóra noworodka jest cienka i delikatna, a co za tym idzie bardzo wrażliwa na kosmetyki. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich kremów i balsamów do pielęgnacji skóry dziecka. Na samym początku, gdy kompletujemy wyprawkę dla malucha, należy pomyśleć o tym, co przyda nam się do pielęgnacji i higieny. Czym się kierować, wybierając kosmetyki dla noworodków?

spis treści

1. Kompletujemy wyprawkę – pielęgnacja skóry dziecka

Kompletując wyprawkę dla dziecka, w pierwszej chwili myślimy o łóżeczku, ubrankach, pieluchach i wózku. Wszystko to jest bardzo istotne, ale warto również pomyśleć, czym będziemy pielęgnować skórę noworodka. W sklepach mamy całą gamę produktów, ale nie ilość jest ważna, ale ich jakość.

Kompletując wyprawkę dla dziecka pamiętajmy o najważniejszych rzeczach
Kompletując wyprawkę dla dziecka pamiętajmy o najważniejszych rzeczach (123RF)
Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Jakie kosmetyki przydadzą się na początku?

W wyprawce dla noworodka warto pomyśleć o: * Chusteczkach nawilżających – sprawdzą się do pielęgnacji podczas przewijania. Są łatwe w użyciu, ale zanim przemyjemy nimi delikatną skórę dziecka, warto wcześniej ogrzać chusteczkę w dłoni – zetknięcie zimnej chusteczki z ciepłym ciałem może być dla dziecka mało przyjemne.

  • Mydło dla dzieci – do mycia możemy stosować hipoalergiczne mydło od pierwszych dni życia.

  • Krem przeciw odparzeniom – do wyboru mamy kremy zawierające lanolinę lub wazelinę; mogą być one stosowane na co dzień. Przy silnych odparzeniach można stosować kremy o działaniu przeciwzapalnym z d-pantenolem lub tlenkiem cynku. Dzięki stosowaniu odpowiednich kremów zapobiegniemy pieluszkowemu zapaleniu skóry.

  • Szampon dla dzieci – wybierajmy produkt dla dzieci od pierwszych dni życia.

  • Oliwka dla dzieci – na suchą i delikatną skórę dziecka, która w początkowym okresie dziecka się łuszczy.

  • Krem ochronny – sprawdzi się, gdy temperatura spada poniżej zera, a my nie mamy innego wyjścia i musimy wyjść z domu z dzieckiem. Kremem smaruje się wówczas wszystkie odsłonięte części ciała – przede wszystkim twarz.

Wyprawka niemowlaka
Wyprawka niemowlaka [40 zdjęć]

zobacz galerię

2. Czym się kierować, wybierając kosmetyki dla dzieci?

Niekiedy, wybierając kosmetyki dla siebie, kierujemy się ceną. W przypadku dzieci warto kierować się przede wszystkim składem danego produktu. Pamiętajmy, że im mniej składników na liście, tym lepiej dla dziecka. Niektóre substancje mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. Szczególnie dotyczy to produktów, które zawierają środki zapachowe, barwniki i inne, które wpływają na wygląd kosmetyku, a nie na jego jakość. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki dla dzieci mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Musisz to wiedzieć

Istotną kwestią przy wyborze kosmetyku dla noworodka jest posiadanie przez produkt atestu Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Powinien także zawierać informację, że został przeznaczony do skóry dla noworodków i jest hipoalergiczny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze