Adopcja dziecka - otwarta czy zamknięta?
Adopcja to szansa na normalne życie dla dziecka, które straciło rodziców lub z różnych względów nie może z nimi mieszkać. W wielu państwach na świecie istnieje podział na adopcję otwartą i zamkniętą. Polski system adopcyjny obecnie nie umożliwia otwartej adopcji, choć niewykluczone, że w przyszłości coś się w tej kwestii zmieni. Czym jest adopcja? Jakie są rodzaje adopcji w Polsce? Jakie są wady i zalety różnych rodzajów adopcji?
1. Czym jest adopcja?
Adopcja to proces, który pozwala dziecku znaleźć nowy dom, gdy biologiczna rodzina nie może, nie jest w stanie lub nie jest najlepszym wyborem dla opieki i wychowania. Angażuje różne strony, w tym rodziców z pochodzenia, adoptujących oraz samego dziecka.
Adopcja może być długo oczekiwanym wybawieniem z trudnej sytuacji czy też sposobem na spełnienie marzeń o byciu rodzicami dla par, które nie mogą mieć biologicznych dzieci.
2. Czym różni się adopcja otwarta od zamkniętej?
Obecnie w wielu państwach możemy zaobserwować przemiany w sposobach tworzenia rodzin dzięki adopcji. Nowe formy opieki nad maluchami, które przebywają poza rodzinami pochodzenia, wiążą się ze zmianą podejścia do kontaktów z rodzicami biologicznymi.
W coraz większym stopniu wdrażane są pewne formy kontaktu między docelowymi rodzinami dziecka a biologicznymi, rozwiązania te jednak są regulowane przez dane państwo.
Adopcja otwarta w Polsce nie jest obecnie możliwa. System adopcji w naszym kraju możemy nazwać zamkniętym, ponieważ nie są możliwe kontakty między rodzinami biologicznymi a adopcyjnymi. Dziecko może samodzielnie nawiązać kontakt z rodziną pochodzenia dopiero, gdy ukończy 18 lat.
W państwie, w którym jest to możliwe, rodzice mają wybór. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje adopcji? Oto różnice i korzyści.
2.1. Adopcja otwarta
Adopcja otwarta to podejście, w którym biologiczni rodzice oraz adoptujący utrzymują pewien poziom kontaktu i komunikacji po przekazaniu dziecka do rodziny adopcyjnej.
W tym przypadku dzieci wiedzą o swoim pochodzeniu, mają dostęp do informacji o biologicznych rodzicach i mogą utrzymywać z nimi kontakt listowny, telefoniczny lub osobisty. Adopcja otwarta kładzie nacisk na uczciwość i otwartość, co może pomóc dziecku zrozumieć swoją tożsamość i pochodzenie.
Zalety adopcji otwartej:
- dziecko ma dostęp do informacji o swoim pochodzeniu, co może pomóc w budowaniu tożsamości;
- możliwość kontaktu z biologicznymi rodzicami może pomóc zrozumieć okoliczności, które doprowadziły do adopcji;
- brak tajemnic związanych z pochodzeniem może wpłynąć korzystnie na zdrowie psychiczne dziecka.
Możliwe trudności w adopcji otwartej:
- potencjalne trudności emocjonalne dla wszystkich zaangażowanych stron;
- konieczność utrzymania równowagi między życiem w rodzinie adopcyjnej a kontaktami z biologicznymi rodzicami;
- nie zawsze istnieje gwarancja, że kontakty pozostaną pozytywne.
2.2. Adopcja zamknięta
Adopcja zamknięta to podejście, w którym biologiczni rodzice oraz adoptujący zachowują odległość i anonimowość. Dziecko może nie mieć dostępu do informacji o swoim pochodzeniu lub kontaktu z biologicznymi rodzicami. To podejście ma swoje korzenie w starszych praktykach adopcyjnych, gdy tajemnica adopcji była normą.
Zalety adopcji zamkniętej:
- ochrona prywatności biologicznych rodziców, którzy mogą czuć się niewygodnie z utrzymaniem kontaktu;
- mniejsze ryzyko konfliktów i trudnych emocji związanych z kontaktem między rodzinami.
Możliwe trudności wadopcji zamkniętej:
- brak informacji o pochodzeniu może wpływać negatywnie na tożsamość dziecka;
- brak informacji medycznych o biologicznych rodzicach może być utrudnieniem w przyszłości, jeśli pojawią się problemy zdrowotne.
Decyzja pomiędzy adopcją otwartą a zamkniętą jest kwestią indywidualną i zależy od preferencji wszystkich zaangażowanych stron, a przede wszystkim dobra dziecka.