Trwa ładowanie...

Nawodnienie ma znaczenie – jak wybrać wysokojakościową i bezpieczną wodę dla dziecka

Avatar placeholder
08.02.2023 10:28
Nawodnienie ma znaczenie – jak wybrać wysokojakościową i bezpieczną wodę dla dziecka
Nawodnienie ma znaczenie – jak wybrać wysokojakościową i bezpieczną wodę dla dziecka (AdobeStock)

Ciało dorosłego człowieka składa się z niej w 60 proc., ciało niemowlęcia w 75 proc.! Niezastąpiona, życiodajna, najcenniejsza na świecie substancja – woda. Polacy coraz częściej sięgają po wodę, ale wciąż piją jej za mało i nie zdają sobie sprawy z tego, jak ogromne znaczenie ma wybór wody, którą spożywamy.

Partnerem treści jest Żywiec Zdrój

Woda wodzie nierówna

Woda jest niezbędna do funkcjonowania wszystkich komórek ciała, bez niej w organizmie nie może zajść żaden proces. Dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5 – 2 l wody, co odpowiada wartości 0,02 l wody na każdy kilogram masy ciała. Są to oczywiście dane szacunkowe, a zapotrzebowanie na wodę jest kwestią indywidualną, np. mężczyzna pracujący fizycznie w wysokich temperaturach będzie potrzebował nawet 4-5 l wody dziennie.

Wypijanie odpowiedniej ilości wody ma ogromne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Wpływa na pamięć i koncentrację, wspiera przemianę materii, pomaga zapobiegać zaparciom i zapewnia skórze jędrność i gładkość. Wyjątkowo należy dbać o ilość wody wypijaną przez osoby starsze i małe dzieci, gdyż osoby z tych grup są szczególnie narażone na odwodnienie.

Nawodnienie od pierwszych dni życia

Ciało dorosłego człowieka w ok. 60 proc. składa się z wody, ale ciało niemowlęcia składa się z niej w aż 75 proc. Niemowlęta, które piją niedostatecznie dużo, są bardziej niż dorośli i starsze dzieci narażone na odwodnienie, a to dla malucha może być tragiczne w skutkach. Powoduje nie tylko złe samopoczucie, odwodnione niemowlę szybko opada z sił, nie jest w stanie jeść, może wymagać interwencji lekarskiej, hospitalizacji i nawadniania dożylnego (kroplówek). Co ważne, u niemowląt do odwodnienia dochodzi bardzo szybko, zwłaszcza podczas choroby przebiegającej z wymiotami i biegunką, ale odwodnić może się nawet zdrowy maluch, który zwyczajnie dostaje zbyt mało płynów.

Dzieci karmione wyłącznie piersią nie muszą dostawać wody, ale maluchy karmione mlekiem modyfikowanym mogą być dopajane. Według rozporządzenia Ministra Zdrowia wymagania "dla wody odpowiedniej do przygotowania żywności dla niemowląt określone w odniesieniu do naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych dotyczą zawartości chlorków lub sodu, fluorków, azotanów i azotynów."

Wszystkie te wymagania spełnia woda Żywiec Zdrój, która jest wysokiej jakości wodą źródlaną. Jest to woda pochodzenia naturalnego, czyli jest butelkowana dokładnie w takiej postaci, w jakiej stworzyła ją natura.

(AdobeStock)

Jaka woda dla malucha?

O ile młodsze niemowlęta mogą być żywione wyłącznie mlekiem matki (do ukończenia 6. miesiąca życia), o tyle starsze niemowlęta muszą dostawać do picia wodę. Niezwykle ważne jest, aby była to woda dobrej jakości, najlepiej woda źródlana. Taka woda jest dużo bezpieczniejsza niż woda kranowa, która, choć zdatna do picia, to jednak nie musi spełniać tak restrykcyjnych norm jak woda butelkowana. Może być wodą powierzchniową (np. z rzek) i może być poddawana procesom chemicznym (np. dezynfekcji związkami chloru, ozonowaniem czy lampami UV). Natomiast wody mineralne i źródlane muszą być wodami pierwotnie czystymi, naturalnego pochodzenia, czerpanymi zawsze ze źródeł podziemnych oraz nie mogą być poddawane procesom, które zmieniłyby ich naturalne właściwości fizykochemiczne czy mikrobiologiczne. To oznacza, że producenci wody nie dodają niczego do wody butelkowanej, nie poddają jej procesom zmieniającym naturalny skład. Wody butelkowane są produktem spożywczym, podlegają przez to bardzo restrykcyjnym przepisom prawa polskiego i międzynarodowego, a ich skład podany jest na etykiecie. Podając dziecku wodę źródlaną, np. Żywiec Zdrój, masz pewność, że jest ona bezpieczna dla maluszka.

A co z plastikiem?

Niektórzy rodzice czują niechęć do korzystania z wody butelkowanej, gdyż uznają, że jest to zachowanie nieekologiczne, przynoszące szkodę. Trzeba jednak wiedzieć, że PET jest tworzywem cyrkularnym, w 100 proc. nadającym się do recyklingu, a przez to cennym surowcem. Warto, więc wybierać producentów wody o odpowiedzialnym podejściu do tematu plastiku jako surowca. Należy do nich np. Żywiec Zdrój, który już po raz trzeci zapewnił zbiórkę równowartości 100 proc. plastiku wpuszczonego w obieg. Działanie to realnie przyczynia się do zamykania obiegu tworzyw sztucznych. Dzięki temu ograniczane jest wytwarzanie nowego plastiku, co wpływa między innymi na redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Jak przyzwyczaić malca do picia wody?

Żyjemy w czasach, w których dostęp do wiedzy jest praktycznie nieograniczony, w związku z czym młodzi rodzice mają możliwość czerpania wiedzy z wiarygodnych źródeł i popełniają mniej błędów żywieniowych. Niektórzy rodzice zaczynają rozszerzanie diety dziecka od podawania wody, przez co w naturalny sposób przyzwyczajają dziecko do jej picia. To najprostsza i najbardziej skuteczna metoda na pokazanie dziecku, że to właśnie woda służy do zaspokajania pragnienia. Jej wsparciem jest picie wody przez rodziców. Dziecko, które dostaje wodę i które widzi, że jego rodzice piją wodę, nie będzie miało potrzeby sięgania po inne napoje. Wykształci w sobie nawyk picia wody i nauczy się gasić nią pragnienie. Nie ma potrzeby, by dzieci piły inne napoje poza wodą, a jeśli chcemy podawać dziecku do picia np. coś ciepłego, ważne, by były to napoje o możliwie neutralnym smaku, np. lekkie ziołowe napary. Co istotne, nie ma żadnych powodów, by je słodzić. A co z sokami? Dietetycy podkreślają, że soki nie są niezbędne w diecie, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zamiast soku lepiej podać dziecku do zjedzenia cały owoc. Jeśli już chcemy, by nasze dziecko piło soki, wybierajmy te świeżo wyciskane, niedosładzane. Warto od początku traktować sok jako przekąskę (zastępującą właśnie owoc), a nie jako dodatek do posiłku czy płyn mający zastąpić wodę i nie przekraczać jednej porcji dziennie.

Kształtując zdrowe nawyki żywieniowe od pierwszych dni życia dziecka, w ogóle nie będziemy mieli potrzeby przyzwyczajania starszego dziecka do picia wody. Łatwiej do picia wody przyzwyczaić bowiem niemowlaka niż dziecko, które poznało już wcześniej słodkie napoje.

(Adobe stock)

Dziecko, które nie pije wody

A co z dziećmi, które już przywykły do picia napoi innych niż woda? Rodzice takich dzieciaków stoją przed trudnym wyzwaniem, ale dobre chęci w połączeniu z konsekwencją na pewno pozwolą odnieść sukces.

Najważniejszym elementem wprowadzenia nowych nawyków jest zaangażowanie całej rodziny. Trudno oczekiwać od dziecka, żeby piło wodę, widząc jednocześnie, że jego rodzice sięgają po inne napoje. Przykład musi iść z góry, jeśli chcemy, by nasze dziecko piło wodę, sami musimy to robić. Pamiętajmy, że wodę należy pić systematycznie, niewielkimi porcjami. Pragnienie jest pierwszą oznaką odwodnienia, dlatego po wodę sięgajmy, zanim je poczujemy.

Najłatwiej będzie przyzwyczaić dziecko do picia wody, stosując metodę małych kroków. Warto w tym celu rozcieńczać podawany dziecku sok wodą, stopniowo zwiększając ilość wody w napoju. Pomocne może okazać się również zaproszenie malucha do uczestniczenia w procesie zakupu wody i podawania jej do stołu. Dziecko może wybierać wodę w sklepie albo wybrać nowy kubek, z którego chce pić wodę. Maluchowi na pewno spodoba się też samodzielne nalewanie wody do szklanki, zarówno swojej, jak i rodzica. Pamiętajmy także o tym, aby zawsze, gdy dziecko zgłasza pragnienie, w pierwszej kolejności podawać mu wodę.

Aby ułatwić maluchowi picie wody, postarajmy się, aby stało się ono atrakcyjne. Można w tym celu przelać wodę do ulubionego naczynia naszego dziecka lub zaproponować picie przez kolorową słomkę. Możemy też kupić wodę w małych butelkach z kolorową etykietą, która przyciąga uwagę. Idealnie sprawdzi się tu woda niegazowana dla dzieci Zdrojek w poręcznym opakowaniu o pojemności 310 ml. Butelka ma sportową zakrętkę oraz ergonomiczny kształt umożliwiający dzieciom łatwe chwytanie i picie. Na etykietach widoczny jest Zdrojek – bohater znany wielu przedszkolakom z edukacyjnych lekcji realizowanych w ramach programu "Mamo, Tato, wolę wodę!". Spotkania z przedszkolakami wspomagają działania rodziców, którym na sercu leży zdrowie ich dzieci.

Partnerem treści jest Żywiec Zdrój

Polecane dla Ciebie