Trwa ładowanie...

Zasiłek wychowawczy – charakterystyka, urlop wychowawczy, komu nie przysługuje, ile wynosi

Zasiłek wychowawczy to dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Zasiłek wychowawczy przysługuje matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

spis treści

1. Zasiłek wychowawczy – charakterystyka

Rodzice przebywający z dzieckiem w domu w trakcie urlopu wychowawczego mogą starać się o dodatek do zasiłku rodzinnego. Warunkiem przyznania zasiłku wychowawczego jest nieprzekroczenie kryterium dochodowego. Wynosi ono 504 zł na osobę w rodzinie i 583 zł na osobę w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym.

Zasiłek wychowawczy wynosi 400 zł miesięcznie
Zasiłek wychowawczy wynosi 400 zł miesięcznie

2. Zasiłek wychowawczy a urlop wychowawczy

Jeśli osoba przed urodzeniem dziecka była zatrudniona przez minimum 6 miesięcy, to przysługuje jej urlop wychowawczy. Do urlopu wychowawczego mają prawo rodzice lub opiekunowie w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 lat. Urlop wychowawczy nie musi być wykorzystany w całości, ale nie może być wykorzystany więcej niż w czterech częściach. Urlopu wychowawczego udziela pracodawca na pisemny wniosek, w którym wpisujemy termin rozpoczęcia i czas trwania. Z dodatkowego urlopu wychowawczego do 3 lat mogą korzystać rodzice lub opiekunowie, których dziecko z powodu stanu zdrowia wymaga osobistej opieki.

Nowe świadczenia rodzinne – sprawdź, czy ci przysługują
Nowe świadczenia rodzinne – sprawdź, czy ci przysługują [5 zdjęć]

Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych. Jakie zmiany...

zobacz galerię

3. Zasiłek wychowawczy – komu nie przysługuje?

Zasiłek wychowawczy nie przysługuje osobom, które bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawały w stosunku pracy krótszym niż 6 miesięcy. W trakcie otrzymywania zasiłku wychowawczego nie można otrzymywać zasiłku macierzyńskiego na inne dziecko oraz dziecko nie może przebywać w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Rodzic, który otrzymuje zasiłek wychowawczy, nie powinien podejmować w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. W takim przypadku trzeba wykazać, że praca dodatkowa nie ogranicza sprawowania opieki nad dzieckiem oraz że osiągane dochody z tytułu dodatkowego zatrudnienia nie przekroczą kryterium dochodowego.

4. Zasiłek wychowawczy – ile wynosi?

Zasiłek wychowawczy wynosi 400 zł miesięcznie. Za niepełne miesiące wypłaca się go w wysokości 1/30 za każdy dzień miesiąca. 400 zł miesięcznie przyznawane jest niezależnie od liczby dzieci, którymi opiekuje się rodzic lub opiekun.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.