Trwa ładowanie...

Ciąża na urlopie wychowawczym

Avatar placeholder
28.10.2020 17:08
Ciąża na urlopie wychowawczym
Ciąża na urlopie wychowawczym (123rf)

Jeśli pracownica urodzi dziecko w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego, może dalej z niego korzystać, ponieważ urlop ten nie ulega przerwaniu. Niestety, z racji przebywania na urlopie wychowawczym nie przysługuje jej zasiłek chorobowy, a co za tym idzie, nie może pójść na zwolnienie lekarskie. Aby uzyskać to uprawnienie, powinna przerwać urlop i wrócić do pracy. Jeżeli po powrocie do pracy ciąża będzie zagrożona i kobieta będzie wymagała zwolnienia lekarskiego, to już od pierwszego dnia pracy może starać się otrzymywać zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia otrzymywanego przed pierwszym porodem.

spis treści

Kobiecie przebywającej na urlopie wychowawczym nie przysługuje również urlop macierzyński. W takiej sytuacji może starać się wyłącznie o zasiłek macierzyński. Zasiłek ten otrzyma przez okres odpowiadający tej części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

W przypadku urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego obowiązuje szczególna zasada dotycząca okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający tej części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie.

Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykraczałby poza udzielony urlop wychowawczy, pracownicy przysługuje pełny wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, bez skracania go o 2 tygodnie.

Zobacz film: "Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim"

Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego w czasie urlopu wychowawczego pracownica może:

  • korzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, jeżeli nadal jest do niego uprawniona,
  • korzystać z urlopu wychowawczego na drugie dziecko. Po jego zakończeniu pracownica może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego na kolejne dziecko. Pracodawca jest związany wnioskiem pracownicy i powinien udzielić urlopu zgodnie z jej prośbą. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Urlop ten może być wykorzystany najwyżej w 4. częściach,
  • powrócić do pracy.

1. Okres ochronny dla kobiet w ciąży

  • Kodeks pracy oraz przepisy wykonawcze zapewniają pewne szczególne prawa kobietom w ciąży i w okresie bezpośrednio po ciąży. Okres ochronny kończy się więc z upływem urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Przepisy te odnoszą się jednak do tych kobiet, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Kiedy natomiast kobieta świadczy pracę na podstawie umowy terminowej i umowa ta uległyby rozwiązaniu przed upływem trzeciego miesiąca ciąży, pracownica nie korzysta ze szczególnej ochrony. Natomiast w przypadku, gdy umowy te miałyby zostać rozwiązane po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa ulegają przedłużeniu do dnia porodu. Tak więc okres ochronny kończy się w tym wypadku w dniu urodzenia dziecka.

Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których może dojść do zwolnienia, takie jak: zwolnienie dyscyplinarne, zwolnienie spowodowane likwidacją zakładu, czy też z tzw. innych przyczyn ekonomicznych. Do przyczyn ekonomicznych pracodawca może zaliczyć np. likwidację jednej z komórek organizacyjnych firmy.

Anna Brzyszcz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze