Trwa ładowanie...

Prawo pracy a ciąża

Avatar placeholder
Joanna Krocz 19.12.2013 13:54
Prawo pracy a ciąża
Prawo pracy a ciąża

Kodeks pracy broni praw kobiet w ciąży i dokładnie reguluje kwestie przysługujących im świadczeń, warunków zatrudnienia oraz zobowiązań pracodawcy. W wytyczaniu zakresu praw i przywilejów pracownicy w ciąży istotną rolę odgrywa rodzaj zawartej umowy. Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z kobietą będącą w ciąży. To prawo nie obowiązuje jednak w przypadku kobiet znajdujących się na okresie próbnym poniżej jednego miesiąca oraz zatrudnionych na zastępstwo.


Kobieta pracująca na umowę o pracę jest objęta ochroną prawną od trzeciego miesiąca ciąży. Jeśli koniec umowy o pracę na czas określony wypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa zostaje automatycznie przedłużona do dnia porodu. Kodeks pracy określa również wyjątkowe sytuacje, w których kobiecie w ciąży może zostać wypowiedziana umowa o pracę. Dzieje się tak, gdy firma zatrudniająca pracownicę w ciąży ogłasza upadłość lub zostaje zlikwidowana.

Kobieta w ciąży może również być zwolniona dyscyplinarnie, gdy dopuści się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, przestępstwa lub straci uprawnienia do wykonywania zawodu. Wypowiedzenie umowy o pracę jest unieważnione, gdy kobieta otrzymała je, nie wiedząc jeszcze, że jest w ciąży lub jeśli zaszła w ciążę, będąc na okresie wypowiedzenia. Po przedstawieniu pracodawcy zaświadczenia o ciąży jest on zobowiązany do udzielania pracownicy zwolnień z pracy w razie wykonywania przez nią koniecznych w przebiegu ciąży badań lekarskich – za które ma płacone pełne wynagrodzenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze