Trwa ładowanie...

Komu przysługuje urlop wychowawczy?

Jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 6 miesięcy, ma prawo do urlopu wychowawczego. Do 6-miesięcznego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop wychowawczy udzielany jest na wniosek pracownicy lub pracownika na okres 3 lat, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 lat. Jeśli jedno z rodziców wychowuje dziecko niepełnosprawne, może otrzymać urlop dodatkowy na 3 lata, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Zasady udzielania urlopu wychowawczego

Wniosek o urlop wychowawczy składa się najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem urlopu. Rodzice lub opiekunowie, którzy spełniają warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie z niego skorzystać przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia zakończenia tego urlopu (art. 186 k.p), możliwe jest to tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z przyczyn dotyczących pracownika (np. gdy naruszył warunki udzielenia ww. urlopu).

Urlop może być udzielony w czterech częściach, co oznacza, że rodzic dziecka może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym terminie. Oczywiście, za zgodą pracodawcy lub po uprzednim zawiadomieniu go najpóźniej 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. W czasie urlopu pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność pod warunkiem, że nie wpłynie to na możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jednocześnie uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do połowy etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z tego urlopu, a pracodawca zobowiązany jest uwzględnić ten wniosek.

Okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jest to też okres, w którym opłacane są składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z budżetu państwa. Na urlopie wychowawczym opiekun dziecka ma także prawo do zasiłku w wysokości 400 zł miesięcznie, niezależnie od liczby dzieci.

Po zakończeniu urlopu wychowawczego wracamy do pracy na dotychczasowe stanowisko lub równorzędne z wynagrodzeniem nie niższym niż przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.