Trwa ładowanie...

Urlop rodzicielski - to co musisz wiedzieć!

Avatar placeholder
28.10.2020 17:11
Urlop rodzicielski - to co musisz wiedzieć!
Urlop rodzicielski - to co musisz wiedzieć!

Urlop rodzicielski jest bardzo istotnym elementem wychowania dziecka. W 2016 roku dokonano poważnych zmian w prawie, związanych z tym tematem. Opisujemy najważniejsze informacje na temat obecnego funkcjonowania urlopów rodzicielskich. To musisz wiedzieć.

Urlop rodzicielski można rozpocząć zaraz po skończeniu urlopu macierzyńskiego. Przysługuje on teraz zarówno matce, ojcu oraz rodzicom, którzy adoptowali swoje dziecko. Warto pilnować terminów składania wniosków, ponieważ w przypadku ich przegapienia, można otrzymać mniejsze pieniądze. Oto kilka kwestii związanych z urlopem rodzicielskim, które po zmianach warto wiedzieć.

Zobacz również:

Wysokość zasiłku w odniesieniu do terminu złożenia wniosku wygląda następująco:

Zobacz film: "Zmiany w urlopach rodzicielskich. Od 2016 roku mogą z nich skorzystać oboje rodzice"
  • Jeżeli wniosek zostanie złożony z zachowaniem terminu, czyli przed upływem 21 dni po urodzeniu dziecka, wówczas otrzymuje się 80 proc. przez cały okres zasiłkowy.
  • W przypadku, gdy termin nie zostanie dochowany i wniosek zostanie złożony po upływie 21 dni, wtedy zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego oraz części urlopu rodzicielskiego będzie wynosił na początku 100 proc. podstawy, a w pozostałej części, zasiłek będzie miał wartość 60 proc. podstawy wymiaru.
Jak naprawdę wygląda urlop macierzyński?
Jak naprawdę wygląda urlop macierzyński? [6 zdjęć]

Uśmiechnięta kobieta, z nienagannym makijażem i idealnie ułożonymi włosami, tuli do piersi noworodka.

zobacz galerię

''Część'' urlopu macierzyńskiego rozumiemy w następujące sposoby:

  • Jest to 6 tygodni, w przypadku gdy przy jednym porodzie na świat przyjdzie jedno dziecko, bądź też zostanie adoptowane jedno dziecko
  • Jest to 8 tygodni, jeżeli w czasie jednego porodu, na świat przyjdzie dwoje i więcej dzieci, lub też w przypadku, gdy na wychowanie wzięte zostanie minimum dwoje dzieci.
  • 3 tygodnie, jeżeli następuje przyjęcie dziecka na wychowanie. Dzieje się tak w przypadku gdy ubezpieczona osoba ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, w okresie odpowiadającym terminowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, w wymiarze minimum 9 tygodni.

Jeżeli nie uda się złożyć wniosku o urlop rodzicielski z zachowaniem terminu 21 dni po porodzie, wtedy taki wniosek można złożyć w późniejszym terminie. Dokonać można tego jednak nie później, niż w terminie 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego. Okres trwania urlopu rodzicielskiego, jest zależny od ilości dzieci, które przyszły na świat.

(123rf)

W przypadku urodzenia jednego dziecka, czas urlopu wynosi 32 tygodnie. Jeżeli urodzi się dwoje lub więcej dzieci, wtedy okres urlopu wynosił już będzie 34 tygodnie. Z kodeksu pracy wynika, że wykorzystanie urlopu przez rodziców przysługuje najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat.

Należy pamiętać o tym, że łączny okres urlopu rodzicielskiego, nie może być dłuższy niż 32 lub 34 tygodnie, dla obojga rodziców. Jeżeli rodzice planują być na urlopie rodzicielskim oboje, wówczas okres urlopu będzie dla nich wynosił po 16 tygodni na osobę. Trzeba wykorzystać go do czasu, gdy dziecko ukończy 6 lat.

Wniosek urlopowy składa się do swojego pracodawcy w formie pisemnej, w wyżej wymienionych terminach. W przypadku, gdy tylko jeden rodzic zamierza skorzystać z możliwości urlopu, wówczas warto dołączyć oświadczenie od drugiego z rodziców, który będzie mówił o tym fakcie.

Pracodawca jest zobowiązany do uwzględnienia wniosku o urlop rodzicielski, jeżeli został on złożony z zachowaniem terminu i na piśmie. Wniosek można również złożyć w formie elektronicznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze