Trwa ładowanie...

Ulga na "połowę dziecka". Niekorzystne zmiany dla samotnych rodziców

 Maria Krasicka
16.05.2022 10:25
Samotni rodzice będą mogli rozliczyć tylko połowę ulgi na dziecko
Samotni rodzice będą mogli rozliczyć tylko połowę ulgi na dziecko (GettyImages)

Za sprawą Polskiego Ładu osoby samotnie wychowujące dzieci zostały postawione w trudnej sytuacji. Dlatego też Ministerstwo Finansów postanowiło wrócić do preferencyjnego rozliczenia ulgi na dziecko dla samotnych rodziców. Niestety, jak się okazuje, nie będzie ono tak korzystne, jak wcześniej. Samotny rodzic będzie mógł się rozliczyć tylko z "połową dziecka".

spis treści

1. Ulga na dziecko dla samotnych rodziców

Polski Ład wprowadził wiele zmian dla polskich rodzin. Mogą one bowiem skorzystać m.in. z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Jednak zmieniły się także zasady przyznawania ulgi na dziecko, co nie spotkało się z entuzjazmem, zwłaszcza samotnych rodziców.

- Wychowujący dzieci samodzielnie będą w gorszej sytuacji niż bezdzietne małżeństwo. Ci ostatni przy rocznym dochodzie 60 tys. zł nie zapłacą w ogóle podatku. W przypadku samotnego rodzica podatek wyniesie 1,8 tys. zł – podkreśla w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton.

Jak wskazuje gazeta, niekorzystne rozwiązania znalazły się w znowelizowanym Polskim Ładzie; ustawa trafi teraz do rozpatrzenia przez Senat.

"DGP" przypomina, że przeciwni tym zmianom byli posłowie opozycji, którzy podczas prac w Sejmie pytali wiceministra finansów Artura Sobonia, dlaczego rząd dyskryminuje samotnych rodziców i pozwala im rozliczyć się jedynie z "połową dziecka".

2. Rozliczenie z "połową dziecka"

Skąd takie sformułowanie? "Chodzi o to, że co do zasady osoba samodzielnie wychowująca dziecko nie będzie już mogła, tak jak dotychczas, obliczać podatku w podwójnej wysokości od połowy dochodu" - wyjaśnia dziennik.

Dodaje, że po zmianach daninę zapłaci w wysokości 1,5 raza podatku obliczanego od dochodów podzielonych przez 1,5.

"Tylko rodzice wychowujący niepełnosprawne dziecko będą się rozliczać jak wcześniej, czyli obliczać podatek w podwójnej wysokości od połowy dochodu (tak jak jest w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem)" - pisze dziennik.

3. Ulga na dziecko - zasady

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie gov.pl, ulgę na dziecko 2022 mogą otrzymać rodzice, opiekunowie prawni, czy rodzice zastępczy. Należy pamiętać, że rodzice, którzy nie wychowują dziecka, a płacą jedynie alimenty - nie mogą uzyskać ulgi.

Wraz z ulgą na dziecko rodzice mogą otrzymać:

  • 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł) na jedno dziecko,
  • 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł) na drugie,
  • 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł) na trzecie
  • 225 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 700 zł) na czwarte i każde kolejne dziecko.

Mając więcej niż jedno dziecko - nie ma ograniczeń dochodów. Bez względu na to, ile się zarabia, można uzyskać ulgę. Wychowując samotnie jedno dziecko, dochód nie może wynosić więcej niż 112 000 zł rocznie, ta sama kwota dotyczy również małżeństw z jednym potomkiem. Mając jedno dziecko ze związku pozamałżeńskiego, dochód nie może wynosić więcej niż 56 tys. złotych rocznie.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.