Trwa ładowanie...

500 plus do waloryzacji? Przez inflację traci na wartości

 Maria Krasicka
01.12.2021 14:40
500 plus do waloryzacji. Przez inflację traci na wartości
500 plus do waloryzacji. Przez inflację traci na wartości (Adobe Stock)

Wraz ze stale rosnącymi cenami, koszty utrzymania dziecka się zwiększają. Rodziny, które otrzymują świadczenie 500 plus, mogą coraz mniej za nie kupić. Czy wysokość świadczenia powinna ulec zmianie? Ile wynosiłoby 500 plus, gdyby rząd zdecydował się je waloryzować?

spis treści

1. 500 plus a inflacja

Na początku roku Narodowy Bank Polski prognozował, że w 2021 r. inflacja w Polsce wyniesie 2,6 proc., a w 2022 - 2,7 proc. W takim scenariuszu pod koniec 2022 roku świadczenie 500 plus musiałoby wynosić 580 złotych, by było tyle warte, ile na początku kwietnia 2016 roku, kiedy zostało wprowadzone.

Niestety, od tamtej pory wysokość świadczenia nie uległa zmianie, a inflacja w tym roku osiągnęła już 7,7 proc., czyli prawie trzykrotnie więcej niż zakładał to NBP. Rząd natomiast nie ma planów na wprowadzenie poprawek do wysokości świadczenia programu 500 plus. Zamiast tego proponuje kolejne wydatki z budżetu państwa, które dodatkowo pobudzają stale rosnącą inflację.

Koszty utrzymania dziecka
Koszty utrzymania dziecka (AdobeStock)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W związku z coraz wyższymi kosztami utrzymania dzieci, rodzice od kilku miesięcy debatują nad zbliżającą się koniecznością podniesienia kwoty świadczenia. Instytut Emerytalny postanowił sprawdzić, ile pieniędzy dostawałyby rodziny, gdyby została wprowadzona coroczna waloryzacja 500 plus tak jak w przypadku emerytur.

Analiza wykazała, że w tym roku świadczenie powinno wynosić 574,25 złotych, a w 2022 roku przekroczyłoby już 607 złotych.

2. Zmiany w 500 plus od 1 stycznia 2022

Jedyne zmiany w programie Rodzina 500 plus dotyczą jedynie formy, w jakiej będą wypłacane. Już od 1 stycznia 2022 r. wypłata świadczenia będzie odbywać się wyłącznie bezgotówkowo, a cały program będzie obsługiwany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie – jak obecnie – samorządy.

Wkrótce również składanie wniosków będzie się odbywało wyłącznie w formie elektronicznej. Osoby, które nie mają możliwości, by to zrobić, nie zostaną jednak pozostawione same sobie. W ZUS będą mogły skorzystać z dostępnych narzędzi.

"W celu umożliwienie osobom "wykluczonym cyfrowo" składania wniosków o świadczenie w formie elektronicznej w ustawie wprowadzono przepisy, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obowiązany do zapewnienia w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej dostępu do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i załączników do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego" – poinformowało biuro prasowe KPRP.

Więcej na temat świadczeń 500 plus można przeczytać na oficjalnej stronie rządowej Gov.pl lub stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze