Trwa ładowanie...

500 plus i ulga na dzieci w 2021 roku. Rekordziści dostaną ok. 7 tys. zł

Wraz ze zbliżającym się nowym rokiem wielu rodziców zadaje pytanie o świadczenia rodzicielskie, z których będą mogli skorzystać. Zastanawiają się, czy mogą starać się o wsparcie na dotychczasowych warunkach czy pojawiły się zmiany. Aby rozwiać wątpliwości rodziców, publikujemy listę świadczeń, z których będą mogli korzystać w 2021 roku i na jakiej podstawie. 500 plus to nie wszystko.

Zobacz film: "Paweł Kukiz: zaniedbania opieki zdrowotnej ciągną się od lat i są ogromne"

spis treści

1. Becikowe 2021

Zacznijmy od tzw. becikowego, czyli jednorazowej zapomogi w wysokości 1000 zł, o którą rodzice mogą wystąpić po urodzeniu dziecka. Warto pamiętać, że ten rodzaj świadczenia przysługuje, jeżeli matka dziecka pozostawała pod stałą opieką lekarską nie później niż od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu. Ważnym warunkiem starania się o becikowe jest również dochód na jednego członka rodziny – nie może on przekraczać 1 922 zł netto.

Rodzice powinni też wiedzieć, że wniosek o becikowe należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla miejsca zamieszkania. Można to zrobić również w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, jeżeli to te instytucje odpowiedzialne są za realizację świadczeń rodzinnych w gminie.

2. Zasiłek macierzyński

Ważnym świadczeniem rodzicielskim jest zasiłek macierzyński, który przysługuje kobietom podczas urlopu macierzyńskiego. Jego wysokość jest zależna od wcześniejszych dochodów oraz okresu, za który jest pobierany. Może wynosić:

  • 100 proc. podstawy wynagrodzenia, gdy jest wypłacany w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz przez pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego,

  • 60 proc. podstawy wynagrodzenia, gdy jest wypłacany w czasie urlopu rodzicielskiego (powyżej 6 tygodni).

Zasiłek macierzyński może również wynosić 80 proc. podstawy wynagrodzenia przez cały okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Wniosek o urlop macierzyński należy złożyć do 14 dni po porodzie.

3. 500 plus w 2021 roku

500 plus to świadczenie przysługujące rodzinom, a konkretnie dzieciom, od kwietnia 2016 roku w ramach Program Rodzina 500 plus. W 2021 roku nadal będzie obowiązywało.

Aby je otrzymać, również należy złożyć wniosek. Zmiany, które zaplanowano w programie na kolejne lata, nie dotyczą wysokości świadczeń dla dzieci oraz procedur starania się o nie. Więcej na temat świadczeń 500 plus można przeczytać na oficjalnej stronie rządowej Gov.pl lub stronie Zakladu Ubezpieczeń Społecznych.

4. 300 plus na wyprawkę dla dziecka

W przyszłym roku rodzice mogą starać się również o dodatek finansowy na wyprawkę szkolną dla dziecka, która jest częścią programu "Dobry Start". Świadczenie 300 plus przysługuje każdemu uczniowi do 20. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny.

Warto wiedzieć, że dzieci niepełnosprawne otrzymają świadczenie do momentu ukończenia 24 r. życia. Od 2019 roku 300 plus przysługuje także uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Wniosek można składać drogą elektroniczną lub tradycyjnie.

5. Inne świadczenia rodzinne w 2021

W 2021 roku rodzicom będą przysługiwać również inne świadczenia rodzinne, a wśród nich:

  • zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
  • świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy),
  • świadczenia rodzicielskie zwane kosiniakowymi.

Przyznawane są one osobom w różnych sytuacjach życiowych – na podstawie określonych kryteriów. Warto wiedzieć, że nie można pobierać kilku świadczeń jednocześnie. Można wybrać tylko jedno.

6. Ulga na dziecko z PIT

W przyszłym roku rodzice mogą skorzystać także z ulgi na podatkowej na dziecko przy okazji rozliczania PIT-u za 2020 rok.

Otrzyma ją podatnik, który składał roczne zeznania podatkowe na druku PIT-36 lub PIT-37. Przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat; na każde niepełnosprawne dziecko i na każde uczące się dziecko do 25. roku życia. Jednak dochód rodzica nie może przekraczać 3 089 zł. Ze szczegółowymi kryteriami przyznawania i wysokości ulgi można zapoznać się na stronach urzędów skarbowych.

Ulga na dziecko 2021. Ile wynosi?

  1. Rodzice jednego dziecka otrzymają 92,67 zł miesięcznie, rocznie 1112,04 zł.
  2. Rodzice dwojga dzieci rocznie otrzymają 2224,08 zł.
  3. Trzecie dziecko to ulga w wysokości 166,67 zł miesięcznie. Łącznie rodzice trojga dzieci mogą otrzymać 4224,12 zł.
  4. Czwarte i każde kolejne dziecko to ulga w wysokości 225 zł miesięcznie. Rodzice czworga otrzymają więc 6924,12 zł.

7. Fundusz alimentacyjny

Dalej mamy świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Według kryteriów przysługują one osobom do 18 r. życia, a uczącym się w szkole lub w szkole wyższej do 25 r. życia. Osoby niepełnosprawne otrzymują je natomiast bezterminowo. By alimenty z funduszu zostały przyznane, dochód w rodzinie w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać 725 zł.

8. Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny to wsparcie w nieco innej formie niż gotówka. To pakiet zniżek, które można wykorzystać choćby na korzystanie z transportu publicznego czy wizytę w instytucjach kulturalnych. Można korzystać z niej wszędzie tam, gdzie znajdziemy informację "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny". Przysługuje rodzinom, które wychowuję co najmniej trójkę dzieci.

9. Bon na wakacje

W 2021 roku będzie można skorzystać również z bonu na wakacje, który wynosi 500 zł. Można nim płacić za usługi hotelarskie czy atrakcje organizowane przez przedsiębiorstwa turystyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.