Trwa ładowanie...

Rodzina 500 plus. Do kiedy złożyć wniosek, żeby nie stracić pieniędzy?

 Ewa Rosiecka
22.02.2021 11:45
Rodzina 500 plus. Do kiedy złożyć wniosek, żeby nie stracić pieniędzy?
Rodzina 500 plus. Do kiedy złożyć wniosek, żeby nie stracić pieniędzy? (GettyImages)

"Rodzina 500 plus" to program finansowego wsparcia polskich rodzin. Funkcjonuje nieprzerwanie od 1 kwietnia 2016 roku. Początkowo świadczenie to przyznawane było na drugie i kolejne dziecko oraz na pierwsze w przypadku wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. Od 1 lipca 2019 roku środki wypłacane są także na pierwsze dziecko, niezależnie od kryterium dochodowego. Do kiedy i w jaki sposób można złożyć wniosek na nowy okres? Czy czeka nas waloryzacja programu Rodzina 500 plus?

spis treści

1. Co to jest program Rodzina 500 plus?

Od 2009 roku postulowano wprowadzenie powszechnego świadczenia dla polskich dzieci. W 2016 roku uchwalono ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która pozwoliła wdrożyć program wypłat świadczeń pieniężnych w kwocie nieopodatkowanych 500 złotych.

Świadczenie to przysługiwało każdemu drugiemu i kolejnego dziecku w rodzinie, bez względu na kryterium dochodowe. Dodatkowo było przyznawane także pierwszemu, jeśli dochód na osobę miesięcznie nie przekraczał 800 złotych netto (1200 w przypadku osoby niepełnosprawnej).

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Od 1 lipca 2019 ustawę znowelizowano, dzięki czemu dotacja przyznawana jest na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. r.ż., niezależnie od miesięcznego dochodu rodziny.

500 plus i ulga na dzieci w 2021 roku. Rekordziści dostaną ok. 7 tys. zł
500 plus i ulga na dzieci w 2021 roku. Rekordziści dostaną ok. 7 tys. zł

Wraz ze zbliżającym się nowym rokiem wielu rodziców zadaje pytanie o świadczenia rodzicielskie, z których

przeczytaj artykuł

Głównym celem programu jest poprawienie sytuacji demograficznej w Polsce - wypłata świadczenia ma zachęcić Polaków do posiadania dzieci. Program ma także pomóc zredukować ubóstwo wśród najmłodszych.

Obecny okres świadczeniowy 2019/2021, na który ustalane jest prawo do ww. świadczenia, trwa od 1 lipca 2019 roku do 31 maja 2021 roku. Od 1 czerwca 2021 roku rozpocznie się nowy okres świadczeniowy, który potrwa do 31 maja 2022 roku. Aby otrzymać świadczenie od czerwca 2021 roku należy zatem złożyć nowy wniosek. Jak to zrobić?

2. Rodzina 500 plus. Jak i gdzie złożyć nowy wniosek?

Nowy wniosek na uzyskanie świadczenia od czerwca 2021 należy złożyć do gminnego organu właściwego ze względu na miejsce naszego zamieszkania (urząd gminy/miasta, centrum świadczeń, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną gminy).

Od 1 lutego ruszył nabór wniosków przesyłanych drogą elektroniczną, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia lub przez portal PUE ZUS. Dopiero od 1 kwietnia będzie możliwość złożenia wniosku drogą tradycyjną (za pośrednictwem poczty lub w urzędzie).

W jednym wniosku możemy ująć wszystkie posiadane przez nas dzieci, na które należy nam się świadczenie; nie ma konieczności składać wniosku na każde dziecko osobno.

500 złotych na dziecko nie dla każdego. Kto może dostać zasiłek?
500 złotych na dziecko nie dla każdego. Kto może dostać zasiłek?

Projekt ustawy Prawa i Sprawiedliwości dotyczący pomocy państwa w wychowaniu dzieci nieustannie budzi

przeczytaj artykuł

3. Rodzina 500 plus. Kiedy będą wypłaty?

Warto pospieszyć się ze złożeniem nowego wniosku, ponieważ od daty złożenia zależy termin wypłaty świadczenia.

Jeśli złożymy wniosek:

  • od 1 lutego do 30 kwietnia - pierwsza wypłata nastąpi do 30 czerwca;
  • od 1 do 31 maja - pierwsza wypłata nastąpi do 31 lipca;
  • od 1 do 30 czerwca - pierwsza wypłata nastąpi do 31 sierpnia (wyrównanie od czerwca);
  • od 1 do 31 lipca - pierwsza wypłata nastąpi do 30 września (wyrównanie od lipca);
  • od 1 do 31 sierpnia - pierwsza wypłata nastąpi do 31 października (wyrównanie od sierpnia).

Aby nie stracić pieniędzy i zapewnić sobie ciągłość w pobieraniu świadczenia, powinniśmy jak najszybciej złożyć wniosek.

500 plus w wersji fińskiej. Chcieli, żeby rodziło się więcej dzieci. Zaoferowali 10 tys. euro
500 plus w wersji fińskiej. Chcieli, żeby rodziło się więcej dzieci. Zaoferowali 10 tys. euro

Niski przyrost naturalny dotyka coraz więcej państw europejskich. Kiedy w niewielkiej gminie w Finlandii

przeczytaj artykuł

4. Rodzina 500 plus. Czy będzie waloryzacja?

Program mimo swoich założeń, do tej pory nie przyczynił się znacząco do poprawy sytuacji demograficznej w Polsce. Po chwilowym skoku w 2016 roku liczba nowych urodzeń stale spada, w 2020 roku zaś urodziło się 355 tysięcy dzieci - najmniej od 2004 roku. Coraz szybciej rosnąca inflacja powoduje też, że za niezmienioną od 2016 roku kwotę świadczenia - 500 złotych - można kupić coraz mniej.

Nieoficjalnie, w odpowiedzi na zaistniałą sytuację, rząd rozważa waloryzację wypłat lub zwiększenie kwoty świadczenia. Prawdopodobnie świadczenie zostałoby podwyższone o wskaźnik inflacji. Dodatkowe środki na ten cel miałyby pochodzić między innymi z uszczelniania podatku VAT.

Zmiany te zostaną ogłoszone prawdopodobnie w marcu, tak więc na konkrety pozostaje nam jeszcze trochę zaczekać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze