Trwa ładowanie...

500+. Zasady przyznawania zasiłku

Od kilku lat w Polsce funkcjonuje program 500+. Jego celem jest poprawa dzietności oraz wsparcie polskich rodzin. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
spis treści

1. Kto może skorzystać z programu 500+?

Program 500+ wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r. Rząd zapewnia, że wypłaty zasiłku przyczyniły się do poprawy sytuacji materialnej wielu polskich rodzin. Od 2019 r. świadczenie ma charakter powszechny i przysługuje niezależnie od dochodu rodziny.

Zasiłek przyznawany jest każdemu dziecku od chwili urodzenia do ukończenia 18. roku życia. Wnioskować o niego mogą rodzice, opiekunowie prawni (osoby ustanowione przez sąd opiekunami prawnymi dziecka) lub opiekunowie faktyczni dziecka (opiekun faktyczny to osoba opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła do sądu z wnioskiem o adopcje dziecka).

Bon turystyczny 500 plus. Od kiedy, dla kogo i w jakiej formie? Oto, co o nim wiemy
Bon turystyczny 500 plus. Od kiedy, dla kogo i w jakiej formie? Oto, co o nim wiemy

Prezydent Andrzej Duda zapowiada uruchomienie bonu w wysokości 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku

przeczytaj artykuł

Na początku funkcjonowania programu 500+, pieniądze było wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko bez kryterium dochodowego, lub na każde dziecko w rodzinie, w której dochód w przeliczeniu na jedną osobę nie przekraczał 800 zł netto oraz 1200 zł netto, gdy w rodzinie znajdowało się dziecko z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

Od 1 lipca 2019 r. w wypłacie zasiłku zaszły zmiany. Najważniejsza z nich polegała na przyznaniu świadczenia każdemu niepełnoletniemu członkowi rodziny. Oznacza to, że zasiłek przyznawany jest bez względu na dochody.

2. Kto nie może ubiegać się o zasiłek 500+?

Są sytuacje, w których zasiłek 500+ nie przysługuje i rodzice nie mogą się o niego ubiegać. Dotyczy to jednak tylko kilku szczególnych sytuacji:

  • dziecko przebywa w rodzinie zastępczej lub ośrodku, w którym ma zapewnioną całodobową opiekę;
  • dziecko nie ukończyło 18 lat, ale jest w związku małżeńskim (według prawa kobieta, która ukończyła 16 lat, może wystąpić do sądu o zgodę na zawarcie związku małżeńskiego);
  • dziecko nie jest jeszcze pełnoletnie, ale samo zostało rodzicem i pobiera świadczenie na potomka;
  • rodzic otrzymuje regularne wsparcie finansowe od drugiego rodzica, który pracuje za granicą i tam przysługuje mu świadczenie rodzinne.
Co oprócz 500+? Podpowiadamy, z jakich świadczeń mogą skorzystać rodzice i ich dzieci
Co oprócz 500+? Podpowiadamy, z jakich świadczeń mogą skorzystać rodzice i ich dzieci [6 zdjęć]

Utrzymanie rodziny kosztuje i to nie mało. Opłacenie rachunków, zajęć dodatkowych, kupno ubrań, jedzenia

zobacz galerię

3. Co zrobić, by otrzymać 500+?

By otrzymać świadczenie na dziecko, należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Składa się go do gminnego organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy (urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej).

Wniosek o zapomogę można złożyć bez wychodzenia z domu. Dokument wyślemy za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, przez bankowość elektroniczną oraz portal PUE ZUS.

W przypadku 500+ nie jest konieczne wydanie decyzji administracyjnej, a to oznacza, że osoba ubiegająca się o zasiłek otrzyma informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. Świadczenie jest wypłacane na konto wskazane przez wnioskodawcę.

Becikowe - nowe zasady, zaświadczenie od lekarza
Becikowe - nowe zasady, zaświadczenie od lekarza

Czyli o nowych zasadach przyznawania becikowego. Od 1 listopada 2009 roku w życie weszły nowe zasady

przeczytaj artykuł

4. Okres świadczeniowy. Kiedy wypełnić wniosek o 500+?

Rodzice, którzy nie pobierają zasiłku, mogą przystąpić do programu 500+ w każdej chwili, np. w krótkim czasie od narodzenia dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że aby kontynuować pobieranie zasiłku, konieczne jest złożenie w odpowiednim terminie wniosku.

Obecny okres świadczeniowy trwa od 1 lipca 2019 r. do 31 maja 2021 r. To oznacza, że rodzice, którzy pobierają 500+, aby kontynuować wypłatę zapomogi, muszą złożyć wiosek. Można to zrobić od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Świadczenie 500+ jest dużą pomocą dla wielu polskich rodzin. Pieniądze można wykorzystać na dowolny cel związany z wychowaniem potomka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.