Trwa ładowanie...

Becikowe - nowe zasady, zaświadczenie od lekarza

Avatar placeholder
26.04.2023 00:37
Becikowe - nowe zasady, zaświadczenie od lekarza
Becikowe - nowe zasady, zaświadczenie od lekarza (123rf)

Czyli o nowych zasadach przyznawania becikowego. Od 1 listopada 2009 roku w życie weszły nowe zasady przyznawania becikowego, które nakładają na kobiety obowiązek potwierdzenia opieki medycznej w czasie ciąży. U podstaw tych zmian, jak twierdzi Ministerstwo Zdrowia, leży zmotywowanie ciężarnych do regularnych badań profilaktycznych. W praktyce oznacza to, że przy staraniu się o becikowe należy dołączyć do wniosku zaświadczenie od lekarza ginekologa potwierdzające, że od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu, kobieta znajdowała się pod opieką lekarza i korzystała z niej przynajmniej raz, w każdym trymestrze ciąży.

spis treści

1. Becikowe - zaświadczenie od lekarza

Zmiany te nie zostały jednak do końca dopracowane, przez co wiele kobiet musiało pożegnać się ze wsparciem finansowym po urodzeniu dziecka, czyli z becikowym. Główną przyczyną był przede wszystkim zbyt krótki czas na wizytę u ginekologa (do 10. tygodnia ciąży) oraz źle przygotowana akcja informacyjna dotycząca tych zmian.

Zdarzały się przypadki późno zdiagnozowanej ciąży, a do tego dochodziły również trudności w dostaniu się do lekarza (zwłaszcza w małych miejscowościach). Nowa ustawa spotkała się oczywiście z krytyką zarówno pacjentek, jak i lekarzy.

Z tego też powodu resort zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej postanowił nieco złagodzić te przepisy. Od lutego 2010 r. do końca 2011 r. został zawieszony wymóg pozostawania pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży. Żeby obecnie starać się o becikowe, wystarczy zaświadczenie, że kobieta w trakcie ciąży była przynajmniej raz badana przez ginekologa lub położną.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Należy jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2012 r. wymóg 10. tygodni w staraniu o becikowe ma powrócić. Dwuletnia przerwa ma być czasem poświęconym na utrwalenie przekonania wśród kobiet, że bardzo ważne jest przeprowadzanie badań w jak najwcześniejszym okresie ciąży.

Tak więc po wielu debatach rusza wielka akcja informacyjna, która ma poprzedzić wprowadzenie nowych regulacji. Pocieszający może być również fakt, że kobiety, które straciły prawo do becikowego, mogą starać się o nie ponownie. Jedyny warunek jaki muszą spełnić, to złożenie w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ponownego wniosku wraz zaświadczeniem potwierdzającym jedną wizytę u lekarza. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Anna Brzyszcz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze