Trwa ładowanie...

Jaki jest roczny koszt utrzymania małego dziecka?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 11.07.2019 07:50
Jaki jest roczny koszt utrzymania małego dziecka?
Jaki jest roczny koszt utrzymania małego dziecka? (123rf)

Bycie rodzicem to ogromne wyzwanie – nie tylko z psychologicznego, ale i finansowego punktu widzenia. Zastanawiasz się, ile rocznie kosztuje utrzymanie małego dziecka? Sprawdzamy.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszty utrzymania malucha – jest to wartość, na którą składa się wiele zmiennych czynników. Można jednak przyjąć pewne uśrednione założenia, na podstawie których dokonuje się obliczeń.

1. Zmienne wpływające na koszt utrzymania dziecka

To, ile będzie kosztować roczne utrzymanie malucha zależy od kilku czynników. Wśród nich wymienia się przede wszystkim stopień zamożności. Istotną rolę może także odgrywać liczba starszych już pociech.

Sprawą oczywistą jest, że osoby mniej zamożne wydadzą na dziecko znacznie mniej. Nie będą mogły bowiem pozwolić sobie na zakup drogich gadżetów, kosztownych zabawek czy luksusowych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego itp. Mniejsze wydatki dotyczą również tych rodzin, w których pojawiły się już starsze pociechy – wówczas część zabawek czy ubrań będzie można podzielić między młodsze dzieci.

Warto przy tym podkreślić, że rodziny mniej zamożne czy zamożne rodziny wielodzietne mają przy tym dostęp do dodatkowych form wsparcia finansowego. W zależności od spełnianych kryteriów, można ubiegać się nie tylko o tzw. becikowe, ale również wypłatę środków w ramach programu „500+”.

Zgodnie z analizami ekspertów z Centrum im. Adama Smitha, utrzymanie dwójki dzieci w Polsce wynosi średnio 2,5 tys. zł miesięcznie. Przy założeniu, że koszt utrzymania jednej pociechy jest większy, można przyjąć iż będzie to ok. 1,5 tys. złotych. Rocznie da to kwotę rzędu ok. 18 tys. złotych.

Jaki jest roczny koszt utrzymania małego dziecka?
Jaki jest roczny koszt utrzymania małego dziecka?

2. Niespodziewane wydatki w związku z bycia rodzicem? Można temu zaradzić

Musiałaś nagle wrócić do pracy, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia niani lub posłania do żłobka / przedszkola? A może zaskoczył Cię inny nieprzewidziany wydatek? Wyjściem z takiej sytuacji mogą być pożyczki pozabankowe – cieszą się sporą popularnością, o czym świadczy zwiększona liczba zapytań na sowafinansowa.pl.

W zaciąganiu chwilówki nie ma nic złego – pod warunkiem, że są to przypadki sporadyczne i jesteś w stanie spłacić zobowiązanie w terminie. Wówczas możesz ubiegać się o wsparcie finansowe u różnych pożyczkodawców, np. Miloan, Lendon.pl, Kuki.pl. Wcześniej jednak sprawdź, która firma proponuje korzystne warunki finansowe.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze