Trwa ładowanie...

Kary dla rodziców. Skarbówka sprawdzi ulgę na dziecko w PIT 2024

Avatar placeholder
07.03.2024 07:47
Kary za złe rozliczenia PIT dla rodziców
Kary za złe rozliczenia PIT dla rodziców (East News)

Od 15 lutego Polacy mogą składać deklaracje podatkowe za rok 2023. Dokumenty trzeba wypełniać starannie i uważnie - szczególnie w przypadku korzystania z ulgi na dziecko. Nieuzasadnione uwzględnienie ulgi wiąże się z dodatkowymi wyjaśnieniami w Urzędzie Skarbowym. W najgorszym przypadku rodzic może zostać obciążony karą finansową.

spis treści

1. Ulga na dziecko w 2024 roku

Ulga na dziecko, czyli ulga prorodzinna, to rodzaj korzyści podatkowej dostępnej dla rodzin posiadających potomstwo. Dzięki niej zwrot podatku jest większy. To jedna z najczęściej stosowanych ulg, ale trzeba pamiętać, że nie obowiązuje w każdym przypadku.

Zanim więc rodzice zdecydują się na zastosowanie ulgi prorodzinnej, powinni sprawdzić, jakie warunki należy spełnić, by została ona naliczona. Istnieją pewne ograniczenia.

2. Ulga prorodzinna – warunki

Ulga prorodzinna nie jest zastrzeżona wyłącznie dla rodziców biologicznych. Takie samo prawo mają do niej rodziny zastępcze oraz opiekunowie prawni. Głównym warunkiem jest wiek dziecka, ponieważ ulga przysługuje w przypadku dzieci niepełnoletnich oraz pełnoletnich w przypadku kontynuowania nauki.

Zobacz film: "Doradca podatkowy o uldze na dzieci"

W tej drugiej sytuacji finansowe wsparcie obowiązuje do ukończenia przez dziecko 25. roku życia (wyjątkiem jest sytuacja, gdy syn lub córka wstąpi wcześniej w związek małżeński). Warto wiedzieć, że rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą korzystać z ulgi niezależnie od wieku dziecka.

Kolejnym aspektem są dochody w danym roku podatkowym oraz liczba dzieci. To, jak wysoka będzie ulga, zależne jest od liczby potomstwa. W przypadku rodziców jedynaków dochody nie mogą być większe niż 112 tys. zł. Dotyczy to zarówno małżeństw, jak i osób samotnie wychowujących dziecko, ale pozostających w małżeństwie. Dochody osób niezamężnych nie mogą natomiast przekraczać 56 tys. W przypadku rodzin, które posiadają dwoje i więcej dzieci, dochody przestają mieć znaczenie.

3. Kary za źle wypełnione wnioski

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w serwisie Podatnik.info nieprawidłowe wypełnienie dokumentów może poskutkować nawet karą finansową. W pierwszej kolejności Urząd Skarbowy spróbuje jednak wyjaśnić tę sytuację.

O jakich błędach mowa? Głównie chodzi tu o dwa przypadki - gdy rodzic nie będzie w stanie pokazać stosownych dokumentów (dotyczących np. kontynuowania nauki przez dziecko do 25. roku życia) lub gdy dochody rodziców jedynaka będą wyższe aniżeli te wskazane powyżej (ewentualnie, gdy ich zarobki będą objęte innym sposobem opodatkowania).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze