Rozliczenie z dzieckiem
Rozliczenie podatku z dzieckiem przysługuje osobom samotnie wychowującym dziecko. Większość podatników płaci podatek według 18% stawki. Samotni rodzice mogą zapłacić podatek niższy o 556 zł. Jednak okazuje się, że wielu wypadkach realny zysk będzie mniejszy lub nie będzie go w ogóle, ponieważ zazwyczaj osoba rozliczająca się na zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców ma prawo do skorzystania z ulgi na dzieci, której nie wykorzysta, gdy podatek będzie zbyt niski.
1. Wspólne opodatkowanie z dzieckiem
Prawo do rozliczenia wspólnego z dzieckiemposiadają osoby, które spełniają następujące warunki:
- są osobami samotnie wychowującymi dziecko;
- w roku podatkowym wychowują małoletnie dziecko lub dziecko, bez względu na wiek, które otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny lub dziecko do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub szkołach wyższych, jeśli w roku podatkowym dziecko nie uzyskało innych dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej lub dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku;
- złożą wspólne zeznanie za rok podatkowy w terminie;
- nie prowadzą działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym 19%, kartą podatkową, ryczałtem od przychodów ewidencyjnych lub podatkiem tonażowym.
2. Wspólne rozliczenie z dzieckiem osoby samotnej i żyjącej w konkubinacie
Za osobę samotnie wychowującą dziecko uznaje się jedno z rodziców lub jedno z opiekunów prawnych, jeśli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem lub osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Odnośnie osób rozwiedzionych decydujące jest orzeczenie sądowe o sprawowaniu władzy rodzicielskiej. Osoba samotnie wychowująca dziecko to również osoba pozostająca w związku małżeńskim w sytuacji, gdy małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub gdy przebywa w więzieniu.
Osoby pozostające w nieformalnych związkach, tzw. konkubinatach, zastanawiają się, czy mogą skorzystać z sposobu rozliczeń wspólnie z dziećmi. Prawo nadal widzi ich jako „pannę” i „kawalera”, jednak urzędy skarbowe nie zgadzają się na rozliczenie roczne z dzieckiem, gdy rodzice, mimo że nie mają ślubu, mieszkają razem. Według urzędów w tej sytuacji rodzice wspólnie sprawują władzę rodzicielską nad dziećmi i wspólnie je wychowują. W tych okolicznościach nie stwierdza się, że którykolwiek z rodziców jest osobą samotnie wychowującą ich wspólne dzieci.
Małgorzata Kazbieruk