Jak wypełnić PIT wspólnie z małżonkiem i się nie pokłócić?

SZLACHETNA PACZKA pomaga rodzinom w potrzebie – a ponieważ w kwietniu potrzebą większości rodzin jest wypełnienie PIT-a, radzimy, jak zrobić to mądrze. Przeczytajcie, by wiedzieć, jak mądrze rozliczyć się razem i z sensem przekazać 1 proc. waszego podatku, by mieć poczucie dobrze spełnionego obowiązku.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Deklaracja podatkowa to nie deklaracja miłości, a urząd skarbowy nie jest urzędem stanu cywilnego. Macie udane, wspólne życie, więc pomyśleliście, że także rozliczycie się wspólnie? Nie tędy droga. Najpierw sprawdźcie, czy możecie i czy się Wam to opłaca.

1. Czy możecie?

Żeby rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem, trzeba spełnić kilka warunków.

  1. Musicie przez cały rok, za który płacicie podatek, pozostawać w związku małżeńskim. Jeśli wzięliście ślub w lutym (chociaż, czy ktoś bierze ślub w lutym?) – nie musicie czytać dalej.
  2. Musicie przez cały rok pozostawać we wspólnocie majątkowej (jeśli po ślubie nie składaliście w tej kwestii żadnych deklaracji i nie podejmowaliście kroków prawnych, to automatycznie jesteście w takiej wspólnocie).
  3. Musicie rozliczać się wg skali podatkowej, co oznacza, że z możliwości złożenia wspólnego PIT-a nie mogą korzystać osoby, które płacą ryczałt (z wyjątkiem najmu prywatnego), pozostają na karcie podatkowej, lub jeden z małżonków decyduje się na zapłacenie podatku liniowego.
  4. Powinniście się dogadać. Do wspólnego rozliczenia nie są wymagane specjalne potwierdzenia i upoważnienia od żony/męża – wystarczy, że jeden z małżonków zaznaczy odpowiednią rubrykę (o tym, że rozliczenie jest wspólne) na swojej deklaracji, podpis (bo deklaracja musi być pisemna) również wystarczy tylko od jednej osoby.
Przed decyzją o wspólnym rozliczeniu warto zastanowić się, czy w Waszej sytuacji się to opłaci.
Przed decyzją o wspólnym rozliczeniu warto zastanowić się, czy w Waszej sytuacji się to opłaci.

2. Czy warto?

Najpierw dokładnie policzcie swoje dochody i dopiero wtedy podejmijcie decyzję, czy rozliczać się wspólnie, czy osobno. Kiedy małżonkom opłaca się wspólny PIT?

  1. Gdy jeden z małżonków wpada ze swoimi zarobkami w drugi próg podatkowy – czyli po odliczeniu wszystkich przysługujących ulg, osiąga dochód wyższy niż 85 528 zł.
  2. Najwięcej na wspólnym rozliczeniu skorzystają małżeństwa, w których jeden z małżonków osiągnął dochód równy dwukrotności kwoty, od której zmienia się próg podatkowy (czyli 85 528 x 2 = 171 056 zł), drugi zaś nie zarobił nic. Wówczas bowiem, zamiast 32 proc. podatku od kwoty powyżej 85 528 zł zapłaci od tej kwoty również 18 proc., tak jak za "pierwsze" 85 528 zł.

Bezpłatny i intuicyjny program do rozliczeń PIT >

3. Jak to działa?

Teraz, gdy wiecie już, czy możecie i czy się Wam to opłaca, warto się zorientować, dlaczego tak jest. Wspólne rozliczenie z małżonkiem to nic innego, jak dodanie dochodów obojga małżonków (po uwzględnieniu ulg i odliczeń – z tych bowiem każdy z małżonków korzysta osobno, co oznacza, że odlicza je od swojego dochodu przed dodaniem go do dochodu małżonka), a następnie podzielenie go na pół i obliczenie podatku od tej połowy. Urzędowi skarbowemu para małżonków jest winna dwukrotność tak obliczonej kwoty.

Uproszczony przykład: jeśli żona zarobiła w ciągu roku 100 tys., mąż zaś 50 tys. i rozliczają się wspólnie, dzielą 150 tys. przez dwa, następnie obliczają podatek od kwoty 75 tys., mnożą go przez dwa i wychodzi im, ile są winni fiskusowi. A zatem: 75 tys. zł x 18 proc. = 13,5 tys, 13,5 tys. zł x 2 = 27 tys. zł.

Gdy jeden z małżonków wpada w wyższy próg podatkowy, wspólne rozliczenie pomoże oszczędzić do kilku tysięcy złotych.
Gdy jeden z małżonków wpada w wyższy próg podatkowy, wspólne rozliczenie pomoże oszczędzić do kilku tysięcy złotych.

W przypadku, gdyby przykładowi małżonkowie rozliczali się indywidualnie, mąż musiałby zapłacić podatek 18 proc. od kwoty 50 tys. zł (nic by to nie zmieniło), żona zaś podatek 18 proc. od dochodu do kwoty 85 528 zł, ale już 32 proc. od każdej złotówki, która ją przekroczyła, czyli od 14 472 zł. Dodając ich podatki do siebie, zapłaciliby o ponad 2 tys. zł więcej (50 tys. zł x 18 proc. = 9 tys. zł, 85 528 zł x 18 proc. = 15 395 zł, 14 472 zł x 32 proc. = 4 631 zł; razem: 29 026 zł).

Przebrnęliście? Wiecie już, jak się rozliczyć mądrze? Teraz możecie zrobić coś sensownego ze swoim 1 proc. i wesprzyjcie tych, którzy wiedzą jak mądrze pomagać i robią to przez cały rok. Przekażcie 1 proc. swojego podatku (niezależnie od tego, czy rozliczycie się razem czy osobno) na rzecz Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje SZLACHETNĄ PACZKĘ i pomaga dzieciom w ramach AKADEMII PRZYSZŁOŚCI.

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.