Trwa ładowanie...

Skoczek dla dzieci: czy jest zdrowy?

 Agnieszka Gotówka
18.11.2020 14:29
Fizjoterapeuci nie zalecają skoczków najmłodszym dzieciom
Fizjoterapeuci nie zalecają skoczków najmłodszym dzieciom (GettyImages)

Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Uwielbiają skakać i biegać. Ruchliwe dziecko to nie oznaka problemów, wręcz przeciwnie – dowód na to, że nasza pociecha właściwie się rozwija. By zachęcić najmłodszych do aktywności, na rynku pojawiało się całe mnóstwo różnego rodzaju gadżetów.

spis treści

1. Czy skoczek dla dziecka jest bezpieczny?

Jest wśród nich skoczek dla dzieci, który jednak budzi sporo kontrowersji. Z dużą uwagą przyglądają mu się fizjoterapeuci, którzy niekoniecznie polecają go najmłodszym dzieciom. Swoją opinię argumentują m.in. niepoprawną postawą, jaką dziecko przyjmuje w czasie aktywności w skoczku.

Wątpliwa jest też właściwa amortyzacja dla kręgosłupa. Czy to oznacza, że skoczek dla dziecka to tylko zbędny wydatek? Niekoniecznie.

2. Czym się kierować przy wyborze skoczka dla dziecka?

Najważniejszą kwestią jest wiek malucha. W pierwszym roku życia dziecko dynamicznie się rozwija. Pokonuje grawitację – uczy się obracać, wstawać, siadać, następnie podejmuje pierwsze próby przemieszczania się.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Wszystko po to, by ostatecznie poznawać świat stojąc na własnych stópkach. Fizjologicznie poszczególne etapy rozwoju przychodzą kolejno. Dziecko najpierw wstaje, trzymając się np. mebli, by dopiero za kilka miesięcy zrobić pierwszy krok. Na to jednak potrzeba czasu.

Nie należy niczego przyspieszać. Dziecko samo doskonale wie, kiedy jest gotowe na kolejny etap rozwoju. Na rynku jednak jest całe mnóstwo gadżetów, które – jak się sugeruje rodzicom – mają te umiejętności rozwijać. W tę kategorię wpisuje się m.in. chodzik. Niestety, jego używanie przez niemowlę nie tylko niczego mu nie ułatwi, ale też może zaszkodzić.

10 zabawek, które wygonią twoje dziecko z domu
10 zabawek, które wygonią twoje dziecko z domu

Komputer, tablet i telefon to nowoczesne zabawki, które skutecznie odciągają dzieci od tradycyjnych

przeczytaj artykuł

3. Skoczek dla niemowląt

Jest wiele modeli skoczków. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są skoczki montowane, np. pod sufitem lub podobnie skonstruowane jak chodzik, w których dziecko siedzi i odpychając się nogami, skacze. Ale uwaga: nie jest to fizjologiczne ruch, a wymuszony pozycją ciała.

Sam skok też jest nieprawidłowy, bo niemowlę wybija się z palców stóp, przez co są one nieprawidłowo obciążone. Wstrząsy z kolei negatywnie odbijają się na kręgosłupie i stawach, gdyż struktury amortyzujące u tak małego dziecka nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

Inna rzecz, że dziecko nie może samo wyjść ze skoczka. Nie ma więc możliwości swobodnego ruchu i zabawy, a to z kolei zaburza jego harmonijny rozwój.

Producenci skoczków zapewniają, że ich produkty przeznaczone są dla dzieci od 6. miesiąca życia. Z tego typu gadżetami jednak lepiej zaczekać aż dziecko zacznie chodzić.

10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni
10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni [10 zdjęć]

Wolny weekend to czas, który często spędzamy z całą rodziną, oglądając film w telewizji. Często w trakcie

zobacz galerię

4. Skoczek nie taki zły!

Bardzo ciekawą zabawką dla dzieci jest nadmuchiwany skoczek. Przeznaczony jest dla starszych maluchów. To dobry pomysł na prezent z okazji drugich urodzin. Tego rodzaju skoczki mają najczęściej formę nadmuchiwanych zwierzątek, np. konika lub krówki.

Są miękkie i elastyczne, a ich konstrukcja pozwala dzieciom swobodnie na nich skakać. Skoczek dla dzieci może być używany zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Dobrej jakości skoczek dla dzieci jest stabilny. Dziecko skacząc, ma możliwość trzymania się za specjalne uchwyty (tę rolę najczęściej spełniają czułki lub rogi zwierzątka).

To ciekawe ćwiczenie fizyczne, które pozytywnie wpływa na rozwój motoryki dużej. W ten sposób maluch może swobodnie się ruszać i podskakiwać, a przy okazji ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową.

Dziecko uczy się skakać dopiero ok. 2 roku życia. Kiedy zdobędzie tę umiejętność, będzie chciało ćwiczyć jak najczęściej. Nic więc dziwnego, że taką popularnością cieszą się trampoliny (i to nie tylko wśród dzieci).

Skakanie jest formą ruchu, a ten powinien być nieodłączną częścią dnia dziecka. Aktywność fizyczna zapobiega wadom postawy, pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego, łagodzi stres i wzmacnia odporność.

Pozwólmy więc naszym pociechom biegać, skakać i wspinać się. Mogą to robić samodzielnie lub przy pomocy aktywizujących gadżetów. Te jednak należy używać rozsądnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze