Trwa ładowanie...

Chodziki dla dzieci

Avatar placeholder
07.05.2019 14:22
Chodziki dla dzieci
Chodziki dla dzieci (123rf)

Czy kupić chodzik? – często pytają zdezorientowani rodzice. Chodziki i jeździki dla dzieci kuszą swoimi kolorami i kształtami. Niektóre mają formę tzw. pchaczy, kiedy to dziecko trzyma się rączkami wystającej z tyłu rączki czy pałąka i, idąc do przodu, popycha jeździk. Obecnie na rynku jest szeroki asortyment chodzików. Niektóre z nich są wyposażone w różne blaty edukacyjne z kolorowymi przyciskami, światełkami, piszczałkami i zabawkami. Niezależnie od formy i rodzaju, chodzik dla dziecka powinien być praktyczny i bezpieczny. Postaw zatem przy zakupie nie na modę, lecz na solidność konstrukcyjną sprzętu.

spis treści

1. Zalety i wady chodzików

Przebywanie w chodziku dla większości dzieci jest dużą przyjemnością. Maluchy mogą wszędzie dotrzeć, pojeździć po domu, a w dodatku nie wkładają w to wiele wysiłku. Ot, wystarczy tylko odepchnąć się lekko nóżkami od podłogi i gotowe. Rodzicom chodzik daje poczucie, że maluch jest zabezpieczony przed upadkiem. Czasami złudne, bo na nierównościach, np. na kantach dywanów czy progach, chodzik może się przewrócić. Chodzik został wymyślony po to, by ułatwiać dzieciom naukę chodzenia. Czasami jednak działa w drugą stronę, tzn. rozleniwia niemowlaka i spowalnia samodzielne stawianie przez dziecko pierwszych kroków.

Gdy niemowlę chodzi w chodziku, nie wszystkie mięśnie pracują. Wyeliminowany w koordynacji ruchowej jest także zmysł równowagi. W chodziku dziecko stale jest podparte, bezpieczne, a przecież podczas swobodnego chodzenia tak nie jest. Długie używanie chodzika może powodować, że dziecko zacznie samodzielnie chodzić znacznie później i częściej będzie upadać podczas prób stawiania kroków. U niektórych dzieci po wyjęciu z chodzika pojawia się czasami lęk przed samodzielnym chodzeniem i zdobywaniem doświadczeń potrzebnych do normalnego przemieszczania się.

2. Jaki chodzik dla dziecka?

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Chodziki są różne pod względem wielkości i formy. Zazwyczaj kolorowe i wykonane z plastiku. Jeśli jednak zależy ci na jakości, wybierz raczej chodzik solidnej konstrukcji – wykonany z elementów aluminiowych, bardziej odpornych na ewentualne uderzenia. Niektóre modele chodzików mogą służyć również jako bujaki i kołyski, gdy maluch nie potrafi jeszcze chodzić, ale umie już samodzielnie siedzieć. Chodziki dla niemowląt mają zazwyczaj specjalne systemy antypoślizgowe, tzw. stopery, które sprawiają, że sprzęt jest stabilny i podczas jazdy nie przewraca się. Dobrze, gdy chodzik dla dziecka ma regulację wysokości siedziska, pozwalającą dostosować chodzik do wzrostu malucha. Ważna jest również regulacja odległości siedziska od pulpitu. Podstawa zaś to obrotowe kółka – przynajmniej cztery, z przodu i z tyłu, powlekane silikonem.

Niektóre chodziki są składane. W takim przypadku warto, by system zabezpieczający chodzik przed złożeniem się nie był łatwy do „rozpracowania” dla maluszka. Siedzisko powinno być mocno przymocowane do zewnętrznej konstrukcji chodzika, by niemowlę z niego nie wypadło. Ponadto, siedzenie powinno być wykonane z miękkiego materiału, a oparcie nie może uwierać plecków dziecka. Niektóre siedziska można zdejmować w celu uprania. Nowoczesne chodziki mają obrotowe siedziska. Dla malucha ważne są panele edukacyjne przy chodzikach, z kolorowymi zabawkami, melodyjkami, przyciskami, światełkami, kuleczkami do kręcenia. Niektóre panele można zdejmować i ponownie montować. Przy zakupie sprawdź, jaką wytrzymałość ma chodzik (dla dziecka o jakiej wadze ciała jest przeznaczony). Dobrze, gdy sprzęt jest opatrzony specjalnymi certyfikatami jakościowymi, np. EN. Na rynku dostępne są specjalne chodziki dla chłopców i dla dziewczynek, chodziki regulowane, składane i wielofunkcyjne. Chodziki dla chłopców mogą mieć np. formę Formuły 1, a dla dziewczynek – kolorowego motyla.

3. Chodzik w nauce samodzielnego chodzenia

Spontanicznej ruchliwości dziecka nie tylko nie należy hamować, ale trzeba wychodzić jej naprzeciw. Jeśli maluch przejawia chęć korzystania z chodzika, możesz zakupić stosowny pojazd. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z długością trzymania dziecka w chodziku. Maluch przecież musi w końcu z niego wyjść i nauczyć się stawiać kroki samodzielnie. Z chodzików korzystają przeważnie dzieci w wieku od sześciu do piętnastu miesięcy. Należy pamiętać, że rozwój ruchowy przebiega inaczej dla każdego niemowlęcia, np. jest szybszy u dziewczynek, niż u chłopców oraz u dzieci szczupłych i drobnych, niż u tych większych i otyłych. Wpływ na tempo rozwoju umiejętności ruchowych malucha, a nawet na jego tymczasowe zatrzymanie ma choroba. Jednak po 14 miesiącu życia ogromna większość dzieci przemieszcza się już samodzielnie.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze