Przepis na śniadanie odkwaszające organizm
Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, znane jako zakwaszenie, powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Wystarczy jednak trzymać się kilku prostych zasad i można mu zapobiec. Zobacz, co przygotować na śniadanie, żeby odkwasić organizm.
1. Skutki zakwaszenia organizmu
Równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie zostaje zachwiana, gdy nasza dieta bogata jest w słodycze, alkohol i fast foody, a uboga w witaminy i minerały pochodzące z owoców i warzyw.
Ciągłe zakwaszenie organizmu powoduje problemy z koncentracją, źle wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Sprawia, że czujemy się zmęczeni i nie mamy energii. Żeby przywrócić równowagę kwasowo-zasadową wystarczy zmienić kilka nawyków żywieniowych. Najlepiej zacząć już od śniadania.
2. Produkty zakwaszające organizm
Produkty, które spożywamy dzielimy na żywność zakwaszającą, neutralną i zasadową. Tej pierwszej powinniśmy zdecydowanie unikać.
Do żywności zakwaszającej organizm zaliczamy: cukier i słodycze, produkty z białej mąki, biały ryż, gazowane napoje bezalkoholowe i alkohol.
Do produktów zakwaszających w mniejszym stopniu zalicza się mięso i podroby, jaja i nabiał.
Co więc zatem wybrać na śniadanie?
3. Śniadanie odkwaszające organizm
Na śniadanie warto jeść więc takie produkty, które tworzą w organizmie środowisko zasadowe. Pierwszą propozycją jest kasza jaglana z daktylami i figami. W lecie do tzw. jaglanki można dodać sezonowe owoce. Świetnie sprawdzą się wiśnie, czereśnie, brzoskwinie czy truskawki.
Jeśli nie lubimy śniadań na słodko, możemy przygotować tosta z awokado. Wybierz pieczywo pełnoziarniste i ułóż na nim pokrojone awokado. Możesz też przygotować pastę na bazie awokado z dodatkiem pomidorów.
Kolejną propozycją jest zielony koktajl. Do blendera przełóż świeży szpinak, dodaj mango, pół awokado, pół ananasa i dwie szklanki wody. Zblenduj na gładką masę i wypij zaraz po przygotowaniu.
W ciągu dnia pamiętaj o tym, żeby się nawadniać. Wypijaj minimum 1,5 l wody. Kolejną kawę w pracy zamień na zieloną herbatę. Pobudzi cię i dostarczy cennych substancji odżywczych.
Jakie jeszcze produkty zasadotwórcze można włączyć do codziennego menu? Ziemniaki, jarmuż, koperek, sałatę, szczypiorek, buraki, seler, imbir, natkę pietruszki, kapustę oraz kiełki. Dla urozmaicenia, kaszę czy zielony kotajl możesz zastąpić sałatką ziemniaczaną ze szczypiorkiem, koperkiem i odrobiną jogurtu naturalnego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl