Trwa ładowanie...

Owoce – niebezpieczna przekąska dla dzieci?

 Magdalena Bury
01.01.2019 21:10
Owoce – niebezpieczna przekąska dla dzieci?
Owoce – niebezpieczna przekąska dla dzieci? (123rf)

Lato to doskonały czas na wzbogacenie diety dzieci w owoce. Wybieramy te najbardziej soczyste, kuszące zapachem i smakiem. Najczęściej podajemy je dzieciom w formie przekąsek między posiłkami. Okazuje się, że popełniamy duży błąd. Owoce w dużych ilościach wcale nie są takie zdrowe, jak wszyscy uważają.

1. Zbyt słodkie

Najnowsza piramida zdrowego żywienia, stworzona przez Instytut Żywności i Żywienia, zakłada jak najczęstsze jedzenie owoców – zajmują one szczególnie ważne miejsce w schemacie. Wraz z warzywami powinny stanowić dziennie ok. połowę przyjmowanego przez nas pożywienia. Więcej jednak powinniśmy jeść warzyw, najlepiej w surowej formie. W owocach bowiem znajdują się duże ilości cukru.

W ich składzie znajdziemy glukozę, fruktozę czy sacharozę – cukry, które spożywane w nadmiarze, mogą powodować przyrost wagi, a nawet cukrzycę. Często wybierane przez rodziców banany, mimo że są źródłem magnezu, cynku, miedzi, fluoru i jodu, są też wysokokaloryczne. W 100 gramach znajduje się aż 95 kcal. Spożywanie produktów o dużej zawartości cukru przyczynia się też do rozwoju grzybów i pasożytów.

2. Powodują alergie

Kolejnym argumentem za tym, aby rozsądnie podejść do ilości owoców w diecie dziecka, są alergeny. Truskawki czy cytrusy mogą powodować u dzieci uczulenie – w tym wypadku najlepiej podać na początek małą ilość jednego rodzaju owoców. Dzięki stopniowemu wprowadzaniu nowych produktów będziemy mogli zauważyć, czy maluch nie ma uczulenia.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Pamiętajmy także, że owoce, takie jak czereśnie czy śliwki, mogą wywoływać u dzieci działania niepożądane – bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki.

Owoce mogą być niezdrowe dla dzieci
Owoce mogą być niezdrowe dla dzieci (123rf)

3. Szkodliwe dla zębów

Należy pamiętać też o tym, że zawarte w owocach cukry i kwasy organiczne są szkodliwe dla mlecznych zębów dzieci. Mają one bowiem cieńszą warstwę szkliwa. Owoce ją zmiękczają, co prowadzi do powstawania próchnicy, a z czasem do ubytków. Największy wpływ na zęby mają jednak słodycze i to na ich obecność w diecie dzieci powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Na zęby najmłodszych działają także napoje słodzone oraz soki owocowe. Rodzice powinni pamiętać, by nie podawać ich dzieciom przed snem, w nocy czy pomiędzy posiłkami. Gdy maluch prosi o coś do picia – wybierajmy wodę.

Eksperci polecają, by dzieci jadły surowe jabłka. Nie tylko nabędą umiejętności gryzienia i przeżuwania, ale także wpłynie to na prawidłowy wzrost szczęki i żuchwy. Błonnik zawarty w tych owocach działa również na perystaltykę jelit oraz na produkcję śliny.

4. Owoce w diecie dzieci

Nie oznacza to jednak, że owoce musimy całkowicie wyeliminować. Jedzone z umiarem mogą przynieść wiele korzyści, ponieważ są źródłem kwasów organicznych. Te z kolei wspierają produkcję soków trawiennych, co łączy się z poprawą apetytu u malucha.

Owoce wprowadzamy do diety dziecka jeszcze zanim ukończy ono pierwszy rok życia. Podajemy je jako przecier lub sok.  

Starszym dzieciom podajemy 2-3 porcje owoców dziennie, gdzie jedna porcja to np. pół banana, siedem truskawek czy szklanka soku.

Owoce są bogactwem witaminy C, dzięki której organizm przyswaja żelazo z produktów takich jak zboża, groch, fasola, soja czy szpinak. Najwięcej znajdziemy jej w porzeczkach, truskawkach, kiwi, mango czy melonie. Witamina A (czyli karoten) występuje w morelach, arbuzie, mandarynkach, wiśniach czy czereśniach. Owoce jagodowe natomiast to moc wapnia, żelaza i miedzi.

Owoce, chociaż mają kilka wad, przynoszą też wiele korzyści. Wystarczy tylko nie przesadzać z ilością owoców w codziennym jadłospisie dziecka.  

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze