Trwa ładowanie...

Badania w ciąży po 35 r.ż.

Avatar placeholder
20.02.2024 22:45
Badania  w ciąży po 35 r.ż.
Badania w ciąży po 35 r.ż.

Badania w ciąży po 35. roku życia powinny być wykonywane regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Ciąża po 35. roku życia może oznaczać więcej obaw i wiązać się z wykonywaniem dodatkowych badań, mających na celu sprawdzenie stanu zdrowia matki i rozwijającego się dziecka. Badania te nie powinny być jednak powodem przygnębienia. Są one potrzebne, ze względu na to, że w wieku 35 lat i więcej u kobiety ciężarnej wzrasta ryzyko nadciśnienia i cukrzycy. Przyszła mama powinna więc mieć wykonywane co miesiąc pomiary ciśnienia krwi i poziomu glukozy na czczo.

Odpowiednia opieka prenatalna zmniejsza ryzyko komplikacji ciążowych i kontroluje przebieg ciąży. Kobiety w ciąży po 35. roku życia, oprócz comiesięcznej morfologii krwi, badania ogólnego moczu oraz pomiarów ciśnienia, czasem poddawane są badaniom prenatalnym, których celem jest diagnozowanie wad wrodzonych i poważnych chorób genetycznych u dziecka. Badania prenatalne zaleca się przede wszystkim tym paniom po 35. roku życia, które wcześniej urodziły dziecko z wadą wrodzoną lub u których w rodzinie występują choroby genetyczne.

Obecnie można wykonać nieinwazyjne badania prenatalne, które nie wiążą się z ryzykiem poronienia czy uszkodzenia płodu. Należą do nich: USG genetyczne , test na poziom AFP we krwi , test PAPP-A czy test potrójny na poziom hCH, AFP i estriolu. Badania inwazyjne niosą ze sobą ryzyko poronienia i zazwyczaj polegają na pobraniu materiału z wnętrza macicy zawierającego komórki płodu. Do prenatalnych badań inwazyjnych należą: amniopunkcja , fetoskopia , biopsja kosmówki , kordocenteza. Wykonanie badań prenatalnych po 35. roku życia nie jest obowiązkowe, lecz zależne od decyzji przyszłych rodziców.

Następny artykuł: Przezierność karkowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze