Trwa ładowanie...

Ciąża po 35 r.ż.

Ciąża po 35 r.ż.

Ważne, by czas na planowanie dziecka nie przyszedł zbyt późno. Obecnie średnia wieku, kiedy kobieta zachodzi w ciążę, przesunął się z 22-24 lat, na 30-31 lat. Co dziesiąta kobieta rodzi dziecko około 40. roku życia.


Dlaczego tak ważne jest, by decyzję o dziecku nie przesuwać w nieskończoność? Jakie ryzyko niesie za sobą ciąża po 35 roku życia? Kobiety decydujące się na dziecko po 35.roku życia powinny mieć świadomość, że prawdopodobieństwo wystąpienia u nich problemów medycznych jest większa niż u matek w wieku 25 lat. W celu zmniejszeniaryzyka poronienia i wystąpienia wad genetycznych ważna jest profilaktyka przedprokreacyjna oraz wiedza na temat wszelkich zagrożeń związana z wiekiem matki lub ojca.

Najważniejszą zasadą późnej ciąży jest bezpieczna ciążaoraz związane z tym zalecenia:

  • stała opieka lekarska;
  • prawidłowe odżywianie;
  • przyjmowanie kwasu foliowego, około 4mg każdego dnia już na 3 miesiące przed planowaną ciąża i potem do 12. tygodnia ciąży. Kwas foliowy pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej;
  • pełna abstynencja alkoholowa i nikotynowa;
  • unikanie przyjmowania leków. W przypadku, gdy zajdzie taka potrzeba, zawsze należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.

Mimo tych wszystkich zaleceń dotyczących późnej ciąży należy pamięta, że najważniejsze jest to, aby za bardzo nie przejmować się wystąpieniem problemów, a jedynie cieszyć się ze swojego stanu. Nic tak nie wpływa na dobry rozwój dziecka, jak relaks, spokój oraz dobra opieka lekarska przyszłej mamy.