Trwa ładowanie...

Pięćdziesięcioletnia młoda matka. To coraz częstsze zjawisko

Avatar placeholder
10.12.2015 11:39
Pięćdziesięcioletnia młoda matka. To coraz częstsze zjawisko
Pięćdziesięcioletnia młoda matka. To coraz częstsze zjawisko (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Pierwsze dziecko po czterdziestce czy nawet pięćdziesiątce już nikogo nie dziwi. Rośnie liczba kobiet, które świadomie decydują się na ciążę w takim wieku. Czy powodem są wyłącznie kwestie finansowe?

W okresie 2004-2014 Główny Urząd Statystyczny odnotował wzrost liczby kobiet, które urodziły dzieci w wieku 35-39 lat aż o 70 proc. Natomiast Polki w wieku powyżej 40 lat rodziły dzieci o 11 proc. częściej. Główne przyczyny późniejszego zakładania rodziny najczęściej związane są z obawami o pracę czy kwestie finansowe. Do innych motywów mogą należeć niewielkie wsparcie ze strony państwa czy po prostu brak partnera, z którym kobiety chciałyby założyć rodzinę.

Podobna sytuacja panuje także w innych krajach europejskich. Pomiędzy kwietniem 2014 a majem 2015 roku w Anglii odnotowano aż 94 przypadki narodzin dzieci, których matki miały powyżej 50 lat. Jak pokazują nowe dane z Health and Social Care Information Centre, większość urodzeń przypada na wiek 30-34 lata u matek. Panie  w tym wieku stanowią aż 47 proc. wszystkich rodzących. Jednak z roku na rok liczba starszych matek rośnie.

W okresie kwiecień 2014 - maj 2015 potomka doczekało się wiele kobiet powyżej 40. roku życia. Odnotowano 23 194 porody kobiet w wieku 40-44 lata oraz 1 298 przypadków rodzących w wieku 45-49 lat.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Rzecznik British Pregnancy Advisory Service jest zdania, że ogólny przeciętny wiek macierzyństwa wzrasta, jako że kobiety zwlekają z założeniem rodziny i "uzupełniają" ją w późniejszym czasie. Jest on zdania, że usługi medyczne muszą być inaczej organizowane, aby zapewnić najlepszą opiekę starszym kobietom, które częściej rodzą z pomocą cesarskiego cięcia.

Czy dziecko po pięćdziesiątce zawsze jest efektem skrupulatnego planowania rodziny? Kobietom w tej grupie wiekowej od dawna zdarzają się przypadkowe ciąże, ponieważ sądzą, że nie są już płodne. Potomstwo może być też wynikiem wspomaganego zapłodnienia. Jak wiadomo, doczekanie się potomstwa po 45. roku życia nie jest łatwe, tylko około 5 proc. kobiet ma na to szansę.

Eksperci uważają, że niezależnie od tego, w jakim wieku kobieta zdecyduje się na dziecko, jej wybór należy wspierać, a przyszła matka powinna mieć dostęp do najlepszej opieki przed, w trakcie i po porodzie.

Następny artykuł: Urodziła swojego wnuka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.