Objawy i leczenie kataralnego zapalenia ucha u dzieci
Kataralne zapalenie ucha może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest konsekwencją źle wyleczonego przeziębienia. To dolegliwość bolesna, ale i uciążliwa. Nieżytowemu zapaleniu ucha towarzyszą bowiem szumy i upośledzenie słuchu.
1. Kataralne zapalenie ucha – przyczyny
Najczęściej za dolegliwość tę odpowiadają wirusy, które wywołują również infekcje górnych dróg oddechowych.
Nieżytowe zapalenie ucha uznaje się za powikłanie choroby przeziębieniowej. Patogeny z łatwością rozprzestrzeniają się z nabłonka błony śluzowej nosa na błonę śluzową trąbki słuchowej i ucha środkowego. Dzieje się tak zwłaszcza u najmłodszych pacjentów, których trąbki słuchowe są znacznie krótsze.
W przypadku dzieci ważne jest przede wszystkim poprawne usuwanie wydzieliny z nosa. Jeśli będzie ona w nim zalegać, wówczas o wiele łatwiej o nieżytowe zapalenie ucha.
2. Kataralne zapalenie ucha – objawy
Nieżytowe zapalenie ucha jest chorobą wtórną. Istotne jest zatem, aby wyleczyć chorobę podstawową, czyli przeziębienie.
Najważniejszą kwestią jest prawidłowe usuwanie wydzieliny. Jeśli jest ona wodnista, wówczas warto zastosować odpowiednie preparaty, które zmniejszą obrzęk i ukrwienie błony śluzowej nosa. W przypadku gęstego kataru, warto stosować wodę morską.
Można również użyć maść majerankową, która ułatwi oddychanie.
Stan zapalny ucha manifestuje swoją obecność przede wszystkim bólem, który przez dorosłych pacjentów opisywany jest jako przeszywający.
Inne objawy kataralnego zapalenia ucha to:
- uczucie zwiększonego ciśnienia w uchu,
- dyskomfort odczuwany w chwili żucia i przełykania pokarmów,
- upośledzenie słuchu.
Chorobie towarzyszyć mogą objawy ogólne, tj. stan podgorączkowy, osłabienie, uczucie rozbicia, kaszel, zmęczenie.
3. Kataralne zapalenie ucha – leczenie
W przypadku nieżytowego zapalenia ucha istotne jest leczenie choroby podstawowej. Gdy zatem dziecko zgłasza niepokojące objawy, m.in. skarży się na ból ucha, należy udać się z nim do lekarza.
Do pediatry trzeba zgłosić się również wówczas, gdy mimo kilku dni leczenia, katar i kaszel nie ustępują. W czasie badania otoskopem lekarz jest w stanie zaobserwować zmiany w uchu.
Dolegliwość tę leczy się najczęściej stosując preparaty o działaniu obkurczającym. Zmniejszają one stan zapalny w obrębie trąbki słuchowej. Zaleca się również sięgnięcie po leki przeciwhistaminowe.
Podanie antybiotyku jest uzasadnione w sytuacji, gdy doszło do nadkażenia bakteryjnego.
Dziecku ulgę przynieść mogą ponadto leki przeciwbólowe, tj. paracetamol.
Jeśli dolegliwość będzie nawracać lub gdy rodzic zauważy pogorszenie słuchu u swojej pociechy, wówczas konieczna jest wizyta u laryngologa. Specjalista oceni stan błony bębenkowej, ale też zwróci uwagę na gardło i nos. Nawracające problemy z uszami mogą bowiem mieć uzasadnienie, np. w przeroście migdałka gardłowego.
Jeśli dziecko nie ma upośledzonej odporności, wówczas kataralne zapalenie ucha często ustępuje po 7-10 dniach (równocześnie z innymi objawami przeziębienia).
Powikłania nieżytowego zapalenia ucha diagnozowane są stosunkowo rzadko. Pojawiają się najczęściej wówczas, gdy w odpowiednim momencie nie podjęte zostało leczenie.
4. Jak zapobiegać wystąpieniu kataralnego zaplenia ucha?
Istotna jest tu przede wszystkim odpowiednia higiena nosa. Zalegająca w nim wydzielina powinna być regularnie usuwana. U młodszych dzieci do tego celu stosuje się specjalne aspiratory, przedszkolaki powinny radzić już sobie z samodzielnym oczyszczaniem nosa.
Ważne jest również powietrze, którym dziecko oddycha. Nie wolno narażać go na wdychanie dymu tytoniowego. Trzeba ponadto wietrzyć mieszkanie, zwłaszcza przed snem i dbać o to, by temperatura w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko nie przekraczała 21°C.
Jesienią kataralne zapalenie ucha diagnozowane jest zdecydowanie częściej niż w okresie wiosennym. Warto wiedzieć czym dolegliwość ta się objawia, by w porę podjąć się jej leczenia. To pozwoli uchronić dziecko przed powikłaniami.