Drenaż limfatyczny sposobem na niechciane pamiątki po ciąży
Po ciąży wiele kobiet jest niezadowolonych ze swojego wyglądu. Problemem są nie tylko kilogramy po ciąży, ale też stan skóry. Skóra w czasie ciąży musi znieść naprawdę wiele, dlatego po urodzeniu dziecka należy o nią odpowiednio zadbać. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym problemem jest drenaż limfatyczny, który ułatwi nam pozbycie się cellulitu i sprawi, że skóra będzie jędrniejsza.
1. Drenaż limfatyczny - działanie
Drenaż limfatyczny działa poprzez pobudzenie odpowiednich punktów na ciele, co sprawia, że krew i limfa będą lepiej krążyć. Dzięki stosowaniu drenażu limfatycznego cały organizm zaczyna lepiej funkcjonować, ponieważ jest on lepiej odżywiony. Komórki ciała, jak i całe organy zaczynają lepiej funkcjonować.
Drenaż limfatyczny pozytywnie wpływa również na skórę. W wyniku drenażu limfatycznego skóra staje się jędrniejsza i bardziej elastyczna. Szybciej zachodzi w niej przemiana materii i metabolizm tkanki tłuszczowej. Dlatego jest on tak polecany kobietom po ciąży.
2. Drenaż limfatyczny - wykonanie
Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu uciskowego. Dobrze wykonany drenaż limfatyczny ma na celu poprawienie przepływu limfy w organizmie. Można powiedzieć, że w czasie drenażu limfatycznego niemal przepychamy zalegającą w naczyniach limfatycznych chłonkę do węzłów chłonnych.
Bardzo ważne jest, aby w czasie wykonywania drenażu limfatycznego nie uciskać bezpośrednio naczyń limfatycznych, a raczej ich okolice. W czasie drenażu limfatycznego należy zatem wyciskać, przesuwać i przepychać zalegającą zawartość naczyń limfatycznych.
Drenaż limfatyczny wykonuje się na plecach, brzuchu, klatce piersiowej, kończynach górnych i dolnych, a także w okolicach karku, głowy i twarzy. Drenaż limfatyczny zaczyna się od głaskania, natomiast na koniec wykonuje się ruchy wyciskające (nie dotyczy to jednak głowy i szyi).
3. Drenaż limfatyczny - wskazania
Drenaż limfatyczny ma dobry wpływ na kondycję skóry po ciąży. Pomaga pozbyć się cellulitu, obrzęków i ujędrnić skórę. Jednak względy estetyczne to nie jedyne powody, dla których warto skorzystać z zabiegów drenażu limfatycznego.
Drenaż limfatyczny należy wykonać w przypadku niewydolności żylnej, choroby niedokrwiennej kończyn dolnych, zaburzeń troficznych skóry oraz przewlekłych obrzęków. Stosowanie drenażu limfatycznego pomoże również w przypadku zespołu cieśni nadgarstka, neuropatii i neuralgii, limfopatii polekowej oraz zwyrodnieniowej chorobie stawów. Osoby z zespołem Raynauda, dną moczanową i otyłością również powinny spróbować drenażu limfatycznego.
4. Drenaż limfatyczny - przeciwwskazania
W przypadku drenażu limfatycznego występuje długa lista przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Z drenażu limfatycznego z oczywistych względów nie mogą skorzystać kobiety w ciąży. Drenaż limfatyczny nie jest również zabiegiem polecanym w czasie miesiączki.
ZOBACZ TAKŻE:
- Powikłania po zabiegach medycyny estetycznej
- Zabiegi kosmetyczne, które można wykonywać w ciąży
- Jakich zabiegów unikać w ciąży?
Przeciwwskazaniem do drenażu limfatycznego są jaskra, padaczka, choroby nowotworowe oraz różne choroby zakaźne. Problemy z sercem oraz wszczepiony rozrusznik serca również wykluczają możliwość wykonania drenażu limfatycznego, podobnie jak choroby żył, takie jak ostra zakrzepica żylna i zakrzepica żył głębokich.
Na taki zabieg nie powinny się również decydować osoby z ostrym obrzękiem płuc, ostrym urazem tkanek miękkich, gorączką, niewydolnością nerek i wątroby oraz zapalaniem naczyń chłonnych.