Niewydolność krążenia

Niewydolność krążenia to dwa rodzaje choroby. To niewydolność serca (niewydolność krążenia pochodzenia sercowego) i niewydolność krążenia pochodzenia obwodowego. Ogólnie rzecz biorąc, to taki stan, w którym do tkanek i narządów dopływa zbyt mało tlenu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Według danych GUS z jej powodu co roku umiera 60 tys. Polaków.

Przyczyny niewydolności krążenia

Niewydolność serca to stan w którym wskutek zaburzenia czynności lub struktury serca nie jest ono w stanie zapewnić właściwego przepływu krwi.

Polecane wideo:

Oznacza to, że objętość krwi, która jest transportowana z lewej komory serca do krążenia dużego jest zbyt mała w stosunku do potrzeb organizmu.

Niewydolność krążenia dotykająca samego mięśnia sercowego może pojawić się z powodu:

  • przetrwałego przewodu tętniczego (pojawia się niewydolność lewokomorowa serca),
  • zbyt dużego obciążenia serca (wskutek nadciśnienia tętniczego),
  • uszkodzenia serca (wskutek zawału serca),
  • toksycznego uszkodzenia serca (wskutek nadużywania alkoholu),
  • chorób metabolicznych (na przykład nadczynności tarczycy),
  • dużego zaburzenia częstości skurczów serca (tachykardia lub bradykardia),
  • wad zastawkowych serca,
  • zaburzeń działania mechanizmów nerwowo-humoralnych.

Przyczyny niewydolności krążenia obwodowego są nieco inne niż sercowego. To głównie zaburzenia polegające na zmniejszeniu krwi krążącej w organizmie lub zaburzenia regulacji napięcia ściany naczyń krwionośnych. Zmniejszenie ilości krwi w organizmie pojawia się wskutek dużych krwotoków.

Do niedokrwienia może także dojść w wyniku odwodnienia. Zaburzenia ze strony naczyń krwionośnych to przede wszystkim ich nadmierne rozszerzanie, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi do bardzo niskiego poziomu.

Rozszerzanie naczyń krwionośnych ma miejsce w przypadku wstrząsu (także septycznego, wywołanego przez mikroorganizmy chorobotwórcze) lub omdlenia.

Objawy niewydolności krążenia

W przypadku niewydolności krążenia, w organizmie zostają uruchamiane mechanizmy kompensujące zaburzenia. Pojawia się przerost mięśnia sercowego, a także przyspieszenie częstości skurczów (co nazywamy tachykardią).

Kiedy to nie wystarcza, niewydolność krążenia objawia się także szybką męczliwością, nawet przy niedużym wysiłku.

Jeśli niewydolność serca dotyka niemowlęcia lub noworodka, pojawia się na przykład pocenie podczas karmienia. Dziecko przestaje ssać już po kilku minutach. Osoby z niewydolnością serca lub obwodową mają gorszą wydolność fizyczną niż osoby zdrowe, często mają zadyszki (u dziecka można obserwować krótki, urywany oddech).

W zaawansowanych przypadkach duszności mogą pojawiać się nawet w spoczynku. Do tego objawu dołączają także: bladość skóry, zimny pot na twarzy, a także słabo wyczuwalne tętno.

Niewydolność krążenia dzieli się na ostrą i przewlekłą, a niewydolność serca na prawo- i lewokomorową. Wszystkie te stany wymagają specjalistycznych badań i dokładnego wywiadu lekarskiego.

Objawy sugerujące niewydolność serca lub niewydolność o innym podłożu niż sercowe wymagają jak najszybszej wizyty u lekarza. Przypadłosć prowadzi do niedokrwienia i niedotlenienia tkanek, do których nie jest dostarczana wystarczająca ilość utlenowanej krwi.

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Przetrwały przewód tętniczy (Przewód Botalla)
Przetrwały przewód tętniczy (Przewód Botalla)

Infekcyjne zapalenie wsierdzia

infekcyjnego zapalenia wsierdzia u noworodków może być przetrwały przewód tętniczy (innymi słowy drożny przewód Botalla, który powinien zamknąć się około dwie

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce (...) powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to...

Dziecięce choroby

Niewydolność nerek

niewydolności krążenia, jonami H+, powodując kwasicę metaboliczną, wapniowo-fosforanowej, zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, co skutkuje m.in (...) Niewydolność nerek to stan chorobowy,...

Zespół zaburzeń oddychania (ZZO)

Ostra niewydolność oddechowa

, czyli niewydolności dotykającej co najmniej dwóch układów lub narządów. Niewydolność może dotknąć centralnego układu nerwowego, wątroby, nerek, a także układu krążenia. (...) Ostra niewydolność...

Maluch

O tych porodach było głośno w 2016 roku!

O tych porodach było głośno w 2016 roku!

metaboliczne i niewydolność krążenia. Neonatologom udało się jednak wygrać walkę o jego życie. W połowie kwietnia opuścił szpital. Kobieta urodziła w samolocie

Wcześniak

Problemy zdrowotne wcześniaka

Problemy zdrowotne wcześniaka

, poddawane terapii oddechowej, często w wymuszonych pozycjach ciała. Do częstych problemów zdrowotnych wcześniaków należy niewydolność krążenia spowodowana (...) niezbędne w sytuacji, gdy wcześniak wykazuje objawy nasilonej...

Dania z drobiu

Kurczak z musztardą

Kurczak z musztardą

musztardy. Pobudza ona nasz organizm do działania, przyspiesza trawienie i reguluje procesy zachodzące nawet w układzie krążenia.

Wskazania do indukcji porodu

Komplikacje porodu - niewydolność łożyska

Komplikacje porodu - niewydolność łożyska

Łożysko reguluje wiele procesów w organizmie kobiety ciężarnej i jest miejscem wielu przemian metabolicznych. W łożysku odbywają się podstawowe przemiany enzymatyczne, pod wpływem których wytwarzane są substancje odżywcze dla płodu.

Monitorowanie czynności serca płodu

Monitorowanie pracy serca płodu

Monitorowanie pracy serca płodu

Echokardiografia płodu to badanie w ciąży, które powinno być wykonywane w przypadku podejrzenia patologii układu krążenia u dziecka, zaburzeń pracy