Dieta dukana - czy jedząc białko można zdrowo schudnąć
Dieta Dukana jest dietą białkową. Oznacza to, że będąc na diecie Dukana, nasze posiłki będą oparte głównie na produktach proteinowych, a więc zawierających dużo białka. Dieta Dukana jest coraz bardziej popularna, pomimo tego, że nieraz udowodniono jej szkodliwość. Jednak perspektywa szybkiej utraty niechcianych kilogramów zachęca wiele osób do wypróbowania diety Dukana.
1. Dieta dukana - definicja
Dieta Dukana opiera się głównie na produktach zawierających białko, przy jednoczesnym wyeliminowaniu węglowodanów i tłuszczy. Jest to cecha charakterystyczna diety Dukana, ponieważ dieta białkowa może również polegać na zwiększeniu ilości białka w diecie przy jednoczesnym zachowaniu ilości innych składników diety. Taki sposób żywienia sprawia, że dieta Dukana jest tak niekorzystna dla naszego organizmu.
2. Dieta Dukana - zasady
Dieta Dukana jest dietą odchudzającą, aby jednak dała właściwe efekty, należy się trzymać jasno określonych zasad. Po pierwsze dieta Dukana obejmuje cztery fazy. Pierwsza z nich to faza uderzeniowa, gdy spożywamy tylko produkty zawierająca białko. Następnie następuje faza naprzemienna diety Dukana. Na tym etapie diety Dukana można wprowadzić warzywa, jednak są one dozwolone tylko co drugi dzień. Trzecia faza diety Dukana to faza utrwalająca, w której włączamy stopniowo i powoli węglowodany i tłuszcze do diety. Dieta Dukana kończy się fazą ostatecznej stabilizacji, w której przechodzimy do zdrowej dobrze zbilansowanej diety, która nam pozwoli utrzymać efekty diety Dunkana.
W czasie diety Dukana warto posłużyć się pewnymi radami, które ułatwią nam przejście przez wszystkie fazy diety Dukana. Pamiętajmy, aby w czasie diety Dukana jeść zawsze wtedy, gdy jesteśmy głodni, ale tylko produkty dozwolone. W czasie każdego posiłku należy wypijać przynajmniej 2 szklanki wody. Bardzo ważne jest, aby w czasie dwóch pierwszych faz diety Dukana unikać wszelkiego tłuszczu, nawet oliwy z oliwek.
W czasie diety Dukana należy również uważać z aktywnością fizyczną. W czasie pierwszych tygodni stosowania diety Dukana nie należy ćwiczyć, ponieważ organizm może być mocno osłabiony. Pamiętajmy natomiast, aby przyjmować suplementy diety, które uzupełnią braki witamin i minerałów w wyniku stosowania diety Dukana.
3. Dieta Dukana - efekty i skutki
W efekcie diety Dukana można szybko stracić na wadze. Dieta Dukana stała się tak popularna, ponieważ w czasie jej trwania nie musimy się głodzić, ani jeść bardzo regularnie. Dieta Dukana jest niewątpliwie bardzo skuteczna w walce z nadwagą.
Niestety dieta Dukana jest bardzo wymagająca. Monotonny jadłospis sprawia, że gdy możemy już jeść warzywa, bardzo często ludzie porzucają dietę Dukana, bo są zbyt "spragnieni" warzyw. W praktyce oznacza to, że naprawdę niewiele osób jest w stanie dotrwać na diecie Dukana do końca i utrzymać jej efekty.
Na dodatek dieta Dukana bardzo obciąża nerki. Długotrwałe stosowanie diety Dukana może doprowadzić do kamicy, a nawet do niewydolności nerek. Po drugie dieta Dukana negatywnie wpływa na stan wątroby. Wątroba w czasie diety Dukana również pracuje bardzo intensywnie, co w efekcie może prowadzić nawet do jej zapalenia. Dieta Dukana sprawia również, że cierpi nasz mózg i samopoczucie. Z powodu braków glukozy chodzimy rozdrażnienie, rozkojarzeni i senni.