Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

6 trików w pielęgnacji włosów dla młodych mam

Avatar placeholder
28.04.2017 12:15
6 trików w pielęgnacji włosów dla młodych mam
6 trików w pielęgnacji włosów dla młodych mam

Zostałaś mamą i twoje szczęście sięga zenitu! Choć stres towarzyszy zarówno w czasie karmienia, jak i pielęgnacji niemowlęcia, niewiele rzeczy jest w stanie popsuć ci humor. Tryskasz energią, jesteś pełna radości, aż tu nagle po przeczesaniu włosów dłonią – zostaje na niej całkiem grube pasmo. To naturalna sprawa. Można jednak zminimalizować wypadanie włosów. Wystarczy dobrać odpowiednią pielęgnację.

spis treści

1. Szampon + odżywka

Zrezygnuj z uniwersalnego szamponu do włosów. Zainwestuj w ten z linii specjalistycznej, najlepiej do włosów zniszczonych i wypadających. Przed zakupem sprawdź, czy produkt zawiera naturalne olejki, ekstrakty i wyciągi z roślin. Ich obecność w składzie zapewni działanie wzmacniające. Dobrze by było, gdybyś łącznie z szamponem używała odżywki z tej samej linii, również z wyciągami z roślin.

2. Płukanki roślinne

Błyszczące, sypkie i zdrowe – takie będą twoje włosy, jeśli zaczniesz regularnie stosować płukanki roślinne. Jak to zrobić? Tuż przed kąpielą nasyp do wysokiego naczynia po łyżce dowolnych ziół. Mogą to być: pokrzywa, skrzyp polny, korzeń łopianu, kłącze tataraku, rumianek. Całość zalej gorącą wodą i przykryj. Po 15 minutach odcedź, wlej do miski i dolej chłodnej wody, wedle uznania. Umyj włosy jak zwykle, nałóż odżywkę i spłucz. Teraz czas na płukankę. Płucz włosy w ziołach przez kilka minut, zanurzając i wyciskając je. Po ostatnim płukaniu nie polewaj ich wodą. Taki zabieg stosuj 1–2 razy w tygodniu. Najlepiej jest stosować jednocześnie nie więcej niż 2 zioła, wtedy będziesz mieć pewność, które z nich i w jaki sposób działają na twoje włosy.

3. Oleje

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Olej to must have w kosmetyczce każdej młodej mamy. Dlaczego? Nawilża, natłuszcza, regeneruje i odbudowuje włosy. Oczywiście mowa tutaj o olejach przeznaczonych do pielęgnacji, a nie do smażenia. Wybór jest ogromny. Możesz kupić olej z awokado, kokosowy, macadamia, z pestek winogron i wiele innych. Na sklepowych półkach znajdziesz ich sporo. Olej stosujemy na włosy przed myciem. Jeśli twoje są bardzo zniszczone lub wypadają, dobrze będzie nałożyć go na noc. Ale uważaj, olej z awokado może twoje włosy łatwo obciążyć, ponieważ jest dość tłusty, natomiast kokosowy – może być za lekki. Eksperymentuj.

Warto również przy nadmiernym wypadaniu włosów pomyśleć o zabiegu mezoterapii igłowej skóry głowy - zabieg ten dostarczy skórze głowy niezbędnych substancji odżywczych oraz pobudzi wzrost włosów i zahamuje ich nadmierne wypadanie. Zabiegi te najlepiej jest wykonać w serii co 7-10 dni.

4. Wcierki

To doskonały sposób na wzmocnienie włosów u nasady i dodanie siły nowo rosnącym cebulkom. W sklepach kosmetycznych kupisz różne rodzaje wcierek, ale staraj się wybierać te, które są odpowiednie dla mam karmiących. Jak je stosować? Wystarczy po umyciu włosów osuszyć je ręcznikiem, by następnie nanosić niewielką ich ilość na całą powierzchnię skóry głowy. Należy wetrzeć je opuszkami palców i nie spłukiwać. By uzyskać oczekiwany efekt wzmocnienia, wcierkę powinno się stosować minimum 3 razy w tygodniu.

5. Domowe preparaty

Często bywa tak, że najskuteczniejsze w pielęgnacji poporodowych włosów są produkty, które akurat posiadamy w... kuchni. Na przykład jajko. Rozbij je, dodaj łyżeczkę octu jabłkowego, łyżeczkę oliwy z oliwek, kilka kropel cytryny i oleju rycynowego. Miksturę nałóż na włosy i trzymaj pod ręcznikiem kilka minut. Umyj głowę, wysusz włosy i ciesz się ich blaskiem.

Z kolei suche włosy ujarzmi siemię lniane. Możesz z niego przygotować idealną do walki z suchością maseczkę. 2 łyżki siemienia zalej szklanką wody i zagotuj. Powstanie w ten sposób gęsta maź. Odcedź ją od ziarenek lnu póki jest ciepła i pozostaw do delikatnego wystudzenia, a następnie nałóż na skórę głowy. Owiń ją folią, ręcznikiem i trzymaj pół godziny. Później spłucz. Gdy włosy są jeszcze mokre, może je wymodelować, np. ściskając dłonią.

Miękkość i wzmocnienie włosów uzyskasz, płucząc je w mące ziemniaczanej lub wodzie po ugotowanym makaronie. Proteiny z ziaren i ziemniaków sprawią, że włosy nabiorą objętości.

6. Zestawy witamin

Po porodzie dobrze jest przyjmować witaminy. Twój organizm jest po ciąży zmęczony i zestresowany, więc może przejawiać oznaki braku niektórych składników mineralnych. Te z kolei mogą odbijać się również na włosach. Kup więc preparat, który uzupełni niedobry i jest dostosowany do potrzeb mam karmiących.

Jeśli domowe metody zawiodły i nie przynoszą oczekujących efektów warto udać się na konsultację do trychologa, czyli lekarza od leczenia chorób skóry głowy. Podczas konsultacji lekarz zbada skórę głowy oraz dobierze odpowiednią pielęgnację.

Sposobów na pielęgnację włosów po ciąży jest wiele. Większość z nich nie wymaga poświęcenia zbyt dużej ilości czasu. Warto, żeby nowe nawyki weszły ci w krew i dołączyły do twojego planu dnia. Dzięki nim poczujesz się młodsza, jeszcze piękniejsza i bardziej atrakcyjna. Twojej euforii z bycia mamą już nic nie zakłóci.

Polecane dla Ciebie