Trwa ładowanie...

"Tajemniczy ogród" - streszczenie

"Tajemniczy ogród", streszczenie, którego opracowaliśmy, to wyjątkowa książka Frances Hodgson Burnett. Po raz pierwszy wydano ją w 1911 r. Do dziś bije rekordy popularności. Opowieść stanowi ujmującą historię o sile natury i przyjaźni.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Rozdział 1. Nikt nie został przy życiu

Mary Lennox od początku nie miała łatwego życia. Jej matka, mieszkanka Indii, nie interesowała się dzieckiem. Dziewczynkę wychowywała niania. Kiedy Mary miała 9 lat, w kraju wybuchła epidemia cholery, która przyniosła śmierć wielu osobom, m.in. rodziocom i opiekunce dziewczynki.

2. Rozdział 2. Panna Mary kapryśnica

Mary została odesłana do wujka Archibalda Cravena, który mieszkał w Anglii. W podróży towarzyszyła dziewczynce żona pewnego oficera. W Londynie opiekę nad Mary przejęła gospodyni pana Cravena, pani Medlock, która opowiadała dziewczynce o jej krewnym oraz domu, w którym zamieszka.

3. Rozdział 3. Przez wrzosowiska

Podróż do domu wuja była długa i wyczerpująca. Na dziewczynce ogromne wrażenie zrobiło wrzosowisko.

4. Rozdział 4. Martha

Mary poznaje służącą, Marthę. Nie spełnia ona oczekiwań dziewczynki. Nikt jej nie pomaga się ubrać jak w Indiach. Służąca jest zaskoczona, że w wieku 9 lat można być tak niesamodzielnym. Przywołuje opowieść o swoim bracie Dicku, który w rodzinnym domu na wsi oswaja zwierzęta.

Mary poznaje tereny wokół domu. Dowiaduje się o istnieniu ogrodu, który od 10 lat jest zamknięty. Próbuje go znaleźć, wypytuje więc o niego lokalnego ogrodnika, Bena Weatherstaffa. Jedyną informacją jaką uzyskuje to fakt, że rosną tam róże. Dziewczynka spotyka czerwonego ptaszka, który budzi jej zainteresowanie.

5. Rozdział 5. Krzyk w korytarzu

Mary niemal każdego dnia podchodziła pod mur porośnięty bluszczem, za którym skrywał się ogród. Nazwała go tajemniczym. Dowiedziała się też od Marthy, dlaczego został zamknięty. Wujek Mary po śmierci żony był w tak dużej rozpaczy, że nakazał zamknąć ogród, ulubione miejsce jego ukochanej.

Dziewczynka słyszy w tle jakieś odgłosy przypominające płacz. Martha mówi, że to pewnie wiatr.

6. Rozdział 6. A jednak ktoś płakał

Martha opowiada dziewczynce o swojej rodzinie. Mary spaceruje po domu, by przekonać się, czy faktycznie ma 100 pokoi. Natyka się na galerię porterów i okazałą kolekcję słoni. Ponownie słyszy też głos przypominający płacz. Pani Medlock, zła na dziewczynkę, odprowadza ją do jej pokoju.

7. Rozdział 7. Klucz do ogrodu

Martha pyta Mary, czy lubi samą siebie. To zmusza dziewczynkę do rozmyślań o sobie i swoim zachowaniu.

9-latka wychodzi do ogrodu, w którym spotyka Bena i rudzika. Ptaszek podrywa się do lotu i przysiada w miejscu, w którym dziewczynka znajduje klucz. Jest przekonana, że otworzy on tajemniczy ogród.

8. Rozdział 8. Rudzik wskazuje drogę

Mary szuka furtki do ogrodu, ale żadnej nie znajduje. Nie wie więc, jakie drzwi otwiera klucz, który znalazła.

Dziewczynka dostała od Marthy skakankę. Nie miała pojęcia do czego służy, z czasem jednak zaczęła z ochotą na niej ćwiczyć. Kiedy skakała w ogrodzie, ponownie zobaczyła rudzika. W pewnym momencie zawiał silny wiatr i odsłonił liście bluszczu, który porastał mur. Oczom dziewczynki ukazała się furtka. Mary włożyła do zamka klucz. Pasował idealnie. Dziewczynka weszła do ogrodu.

9. Rozdział 9. Najdziwniejszy dom

Mary zaczęła pracować w tajemniczym ogrodzie. Faktycznie rosło w nim mnóstwo róż. Były też inne rośliny, a dziewczynka starała się usunąć zaschłą trawę wokół nich. Poprosiła Marthę o łopatę. Kiedy zapytała służącą o tajemniczy płacz, który niekiedy słyszy, Martha nic jej nie odpowiedziała.

10. Rozdział 10. Dick

Mary zaczęła oficjalnie nazywać swój ogród tajemniczym. Pracowała w nim codziennie. Poznała też brata Marthy, Dicka, którego wpuściła do ogrodu. Chłopak postanowił pomóc dziewczynce. Przyniósł jej nasiona kwiatów.

11. Rozdział 11. Gniazdo mysikrólika

Dziewczynka zaprzyjaźniła się z Dickiem. Razem pracowali w tajemniczym ogrodzie.

12. Rozdział 12. „Czy mogłabym dostać kawałek ziemi?”

Mary poznała w końcu swojego wujka, pana Cravena. Mężczyzna pozwala dziewczynce bawić się w przydomowym parku i odwiedzać panią Sowerby, matkę Dicka.

13. Rozdział 13. „Jestem Colin”

Mary budzi się w nocy. Słyszy płacz i postanawia zaleźć jego źródło. Odkrywa pokój, w którym znajduje płaczącego chłopca. Okazuje się, że to Colin, syn pana Cravena, o którym nigdy wcześniej nie słyszała.

Chłopiec jest bardzo samotny. Czuje się odepchnięty przez ojca. Jest przekonany, że niedługo umrze. Dzieci wyznają sobie swoje sekrety i obiecują, że będę siebie odwiedzać.

14. Rozdział 14. Młody radża

Martha dowiaduje się, że Mary poznała Colina. Jest przerażona, bo boi się, że straci pracę. Chłopiec uspokaja ją i prosi o pomoc w kontaktach z dziewczynką.

Mary mówi Colinowi o Dicku. Wyznaje też, że chłopiec zachowuje się jak młody radża, czyli hinduski książę. Dzieci oglądają książki, rozmawiają i dużo się śmieją. W pewnym momencie zaskakują ich pani Medlock i doktor Craven, lekarz Colina. Dowiadują się o znajomości Colina z Mary.

15. Rozdział 15. Budowanie gniazdka

Przez kolejne tygodnie Mary regularnie spotykała się z Colinem. Zaproponowała też, aby dołączył do nich Dick. Okazuje się, że brat Marthy doskonale wiedział o istnieniu chłopca, ale nie pozwalano o nim mówić. Mówi też dziewczynce, że rudzik zakłada w ogrodzie gniazdo.

Mary chce, aby Colin przyszedł z nią do tajemniczego ogrodu.

16. Rozdział 16. „Nie chcę” - powiedziała Mary

Mary nie odwiedziła Colina, co wywołało u chłopca ogromną złość. Dzieci się pokłóciły. Dziewczynka od pielęgniarki dowiedziała się, że największym problemem zdrowotnym chłopca jest histeria.

Mary dostała od wujka paczkę z książkami.

17. Rozdział 17. Napad

W nocy Mary obudziły krzyki. Okazało się, że to Colin wpadł w histerię. Dziewczynka poszła do niego i na niego nakrzyczała. Chłopiec przyznał, że powodem jego ataku była obawa o rosnący garb. Mary udało się uspokoić Colina. Obiecał też, że wyjdzie do ogrodu.

18. Rozdział 18. Nie traćmy czasu

Colin wyznaje, że całą noc śnił mu się ogród. Już nie może się doczekać, kiedy go zobaczy.

19. Rozdział 19. Nadeszła chwila

Lekarz przyszedł zbadać Colina i zobaczył, że ten świetnie bawi się w towarzystwie Mary. Chłopiec mówi, że chce wyjść na powietrze, na co lekarz niechętnie się zgadza. Prosi o otwarcie okien w jego pokoju oraz o to, by odwiedził go Dick. Chłopiec przychodzi w towarzystwie oswojonych zwierząt: gawrona, lisa, wiewiórek i jagniątka.

20. Rozdział 20. „Będę zawsze żył! zawsze! zawsze!”

Colin odwiedza tajemniczy ogród. Służący pomagają mu usiąść na wózku, który prowadzi Dick. Chłopiec jest zachwycony „wycieczką”. Zakrywa oczy, które odsłania dopiero, gdy znajduje się w tajemniczym ogrodzie. Kiedy tam dociera, na widok kwiatów i ptaków, krzyczy: „Będę zdrów! Będę zawsze żył!”.

21. Rozdział 21. Ben Weatherstaff

Colin przebywa w ogrodzie i patrzy na pracujące w nim dzieci.

Dzieci jedzą podwieczorek w ogrodzie. Nagle zza muru wygląda ogrodnik Ben Weatherstaff. Jest zszokowany obecnością gości w ogrodzie. Colin wstaje z wózka.

22. Rozdział 22. O zachodzie słońca

Ben wchodzi do ogrodu. Colin chce go przywitać stojąc o własnych siłach. Robi kilka kroków. Sadzi też swoją różę i obserwuje zachód słońca.

23. Rozdział 23. Czary

Lekarz sugeruje, że Colin nie powinien za dużo czasu spędzać w ogrodzie. Chłopiec mówi jednak, że to on będzie o tym decydował. Mary zwraca uwagę, że zachowanie chłopca nie było właściwe.

W ciągu kolejnych miesięcy chłopiec bardzo często przebywał w ogrodzie. Lubił to miejsce. Przyroda działa na niego kojąco. Bawił się też z dziećmi. Pewnego dnia przyznał, że chciałby zająć się czarami. Wierzył, że to wszystko co się wokół niego działo, to sprawa magii.

Colin był coraz sprawniejszy. Udało mu się przejść na nogach cały ogród.

24. Rozdział 24. Niech się śmieją

Dick uprawiał swoje warzywa, które były zdecydowanie lepsze od tych, które uprawiali inni. Z kolei Colin nadal zachowywał pozory, że jest chory. Mimo, że miał lepszy humor, był sprawniejszy i dopisywał mu apetyt, nieustannie narzekał. Chciał zmylić doktora Cravena, który jednak zauważył poprawę samopoczucia chłopca.

25. Rozdział 25. Zasłona

Mary i Colin odwiedzają różne zakamarki w domu. Chłopiec znajduje zasłonięty portert matki. Ściąga zasłonę. Mówi też, że bardzo by chciał być kochany przez ojca.

26. Rozdział 26. „To matka”

Colin w ogrodzie mówi o czarach. Dzieci odwiedza pani Sowerby, matka Dicka, która informuje ich, że duch matki Colina jest w tajemniczym ogrodzie.

27. Rozdział 27. W ogrodzie

Pani Sowerby pisze list do wujka Mary, aby jak najszybciej zakończył swoje wojaże po Europie i wrócił do domu. Mężczyzna zdecydował się posłuchać kobiety.

Kiedy wraca do domu, w tajemniczym ogrodzie spotyka swojego syna, który śmieje się, bawi, a co najważniejsze - jest w pełni sprawny. Rodzinne więzi zostają przywrócone.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.