Hobby dla dzieci. Czym zainteresować kilkulatka?
Hobby dla dzieci to sposób na nudę, ale i świetny sposób na rozwój. Nasze pociechy mogą mieć różne zainteresowania – sportowe, muzyczne, plastyczne, kolekcjonerskie, do których jednak z czasem mogą stracić zapał. Czy jest się wówczas czym przejmować? I jak pomóc odnaleźć dziecku pasję? Podpowiadamy!
1. Hobby dla dzieci. Na chwilę czy na zawsze?
Każdy z nas ma (albo powinien mieć) jakieś zainteresowania. Niektórzy z nas uwielbiają uprawiać sport, inny kolekcjonują znaczki albo uprawiają ogród. Są też i tacy, co z pasją naprawiają stare samochody albo pieką ciasta.
Do tego, co lubimy, każdy z nas dochodził przez jakiś czas. Zdarza się, że ktoś pielegnuje swoją pasję od dzieciństwa, ale częściej zdarza się, że to co nas najbardziej interesuje, poznaliśmy będąc dorosłymi ludźmi.
Zawsze jednak warto wspierać swoją pociechę w odkrywaniu jej mocnych i słabych stron, bo w ten sposób możemy odkryć zainteresowania dziecka. Na początku bowiem wiele zależy od nas. Kilkulatek nie może sam zapisać się na lekcję tańca ani pójść do szkoły muzycznej. To, my, rodzice, mamy za zadanie wspierać swoje dziecko i podpowiadać mu, jakie mozna mieć pasje i w jaki sposób je rozwijać.
Musimy jednak uważać, by nie wpaść w pułapkę. Dziecko nie musi bowiem interesować się tym samym, co my. Możemy mu pomóc poszukiwać hobby, ale nie wolno nam wywierać na dziecku presji. To jego życie i jego marzenia.
I pamiętajmy, że w przypadku dzieci zmiany zainteresowań są normalne. Mamy do czynienia z młodym poszukiwaczem. Z człowiekiem, który uczy się świata i dowiaduje się, co może mu zaoferować.
2. Jakie można mieć zainteresowania?
O tym, jakie mogą być hobby, trudno napisać w kilku zdaniach. Jest tego bardzo dużo! Wystarczy wspomnieć kilka:
- rysowanie
- układanie klocków
- majsterkowanie
- obserwacja przyrody
- gotowanie
- układanie puzzli
- robienie bransoletek
- jazda na rowerze
- piłka nożna
Ta lista będzie się wydłużać wraz z wiekiem dziecka. Zainteresowania 12-latka mogą obejmować m.in. programowanie, czytanie komiksów i książek, jazdę na deskorolce, naukę języków obcych lub komponowanie muzyki.
Zainteresowania dziecka, przykłady które wymieniliśmy, ale nie tylko, mogą być zbieżne z pasjami rodziców. Nie jest to wcale rzadka sytuacja, zwłaszcza jeśli np. nasze hobby dość mocno wpisuje się w rodzinne życie. Jeśli regularnie chodzimy do teatru lub jedzimy na rowerowe wycieczki, najpewniej nasze dziecko szybko pokocha podobne aktywności. To idealna sytuacja do tego, by spędzać razem czas i wspólnie pielęgnować te zainteresowania.
Pamiętajmy jednak, że nasze dziecko może też nie podzielać naszych zainteresowań. Z czasem może odmawiać wspólnych wypraw czy wyjść. Będzie chciało rozwijać swoje zainteresowania w gronie osób, któe mają podobne pasje. Trzeba to zrozumieć (choć nie jest to na początku łatwe) i wspierać dziecko w pielęgnowaniu wybranego hobby. Może się nawet okazać, że będzie ono na tyle istotne, że stanie się sposobem na życie.
Z całą pewnoscią warto nie tylko wiedzieć, jakie mogą być zainteresowania naszego dziecka, ale też jak pomóc mu realizować swoje pasje. NIe negujmy ich też i nie krytykujmy. To negatywnie wpłynie na waszą relację.
Dobrze jest natomiast podążać za dzieckiem i więcej dowiadywać się o tym, jaką drogę zainteresowań obiera. Może wspólnie odszukacie dodatkowe zajęcia lub spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy wpisują się w pasje młodego człowieka? Pomysłów jest całe mnóstwo.