Trwa ładowanie...

Książki dla czterolatka, które poruszają ważne i trudne tematy

 Agnieszka Gotówka
28.12.2021 11:24
Książki dla czterolatka, które poruszają ważne i trudne tematy
Książki dla czterolatka, które poruszają ważne i trudne tematy (https://stock.adobe.com/)

Książki dla czterolatka nie muszą być długimi historiami. Przedszkolaki mają już czytelnicze gusta i chętnie sami wybierają lekturę, której chcieliby posłuchać. Jak jednak nakierować ich na wartościowe publikacje? Które z nich warto mieć w domowej biblioteczce? Podpowiadamy!

spis treści

1. Książki dla czterolatka. Nie tylko bajki!

Czterolatek to pełne pasji i ciekawości świata dziecko. Chętnie też słucha czytanych przez rodziców i dziadków opowieści. Warto to wykorzystać, wybierając takie lektury, które nie tylko będą bawić, ale też pozwolą odpowiedzieć na nurtujące przedszkolaka pytania i podejmą temat ważnych, choć nie zawsze łatwych, emocji.

Przedstawiamy cztery literackie propozycje książek wydanych w Polsce. Mnie i moje dzieci zachwyciły nie tylko ciekawą treścią i odpowiednim dla czterolatka językiem, ale też pięknym wydaniem oraz poruszoną tematyką.

2. „Guziczek. Historie nie byle jakie” Katarzyna Zychla

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"

To jedna z opowieści, która sprawdzi się tuż przed snem lub podczas podróży. Zawiera dłuższe i krótsze historie, których bohaterami są przyjazne zwierzęta. Ich przygody skłaniają do refleksji i stanowią przyczynek do rozmów na trudne i ważne tematy.

Katarzyna Zychla to z wykształcenia pedagog, autorka wielu książek dla dzieci. Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana. Napisała m.in. serię bajek „Świat Maksa”, która również idealnie sprawdzi się jako lektura dla czterolatka. Krótkie historie sympatycznego hipopotama przybliżają dziecku świat emocji, ale też trudnych zagadnień, m.in. związanych z samotnością, potrzebą dzielenia się czy chorobą.

Przeczytaj także:

Prosty język ułatwia odbiór książek Katarzyny Zychli, a piękne ilustracje zainteresują niejednego młodego czytelnika i zainspirują go do odkrywania nowych literackich historii.

3. „Matylda Odważna i Pralkowy Potwór” oraz „Matylda, Tymon i Supermoce” Ilony Kosteckiej

To dwie książki autorstwa Ilony Kosteckiej, autorki bloga rodzicielskiego „Mum and the City”. W doskonały sposób przedstawia świat widziany oczami dziecka. Pełno w nich emocji i trudnych momentów, którym młody człowiek musi stawić czoło. Ale spokojnie! W małym ciele wiele jest mocnych stron, które Ilona Kostecka zręcznie wskazuje. Pokazuje również, że dziewczynki mogą być odważne i silne, w ten sposób rozprawiając się z stereotypami.

Księżniczki biorą sprawy w swoje ręce. Disney żegna się ze stereotypami
Księżniczki biorą sprawy w swoje ręce. Disney żegna się ze stereotypami

Królewna Śnieżka bierze sprawy w swoje ręce i nie pozwoli wodzić się za nos złej macosze. Śpiąca Królewna

przeczytaj artykuł

Obie książki są idealne dla czterolatka, ale starsze dzieci również wyciągną wiele z tej historii. To pozycja obowiązkowa dla rodzeństwa, bo relacje między nimi to jeden z tematów tych opowieści. To również świetna lektura dla dzieci, których problemem jest niska samoocena.

4. „Wielka księga supermocy” Isern Susanna, Bonilla Rocio

Niezwykła książka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego czterolatka! Stanowi inspirujący zbiór pięknie ilustrowanych talentów, które stanowią punkt wyjścia do rozmów o pasji i umiejętnościach. Każdy z nas je ma, tylko potrzeba je odkryć. A kiedy, jak nie we wczesnym dzieciństwie?

„Wielka księga supermocy” to książka, która pozwoli porozmawiać z dzieckiem o własnej tożsamości i zdolnościach, które chciałoby rozwijać. Jej dużym walorem są przepiękne ilustracje. To literacka pozycja, do której często się wraca i z której za każdym razem można wynieść coś nowego.

W tej samej serii ukazała się książka „Wielka księga superskarbów”, która pokazuje dziecku, że to co najcenniejsze, nic nie kosztuje. Stanowi więc świetną opowieść o tym, jak cenna jest dla nas rodzina, przyjaciele, marzenia i przyroda. Pozwala dzieciom odkrywać świat na nowo, zapisywać w sercu wspomnienia i zachęcać do otwarcia się na otaczający świat.

5. "Skąd pochodzi nasze jedzenie?"

Czterolatek to mały człowiek o wielkich zainteresowaniach. Nic zatem dziwnego, że zadaje mnóstwo pytań. Wiele z nich dotyczy codziennych spraw, np. jedzenia. Przedszkolak potrzebuje wiedzieć, jaką drogę muszą pokonać produkty spożywcze zanim trafią na nasze stoły. Tę wiedze przekażemy im za pomocą książki Julii Dürr, która na rynku czytelniczym ukazała się nakładem wydawnictwa SAM.

Niezwykle wartościowa pozycja, która w przyjazny dziecku sposób opowiada o tym, jak produkowane jest jedzenie. Dzięki wspólnej lekturze zajrzycie do piekarni, fermy mlecznej, sadu i szklarni. Odwiedzicie też rybacki kuter i rolne gospodarstwa.

Książka stanowi punkt wyjścia do rozmów o właściwych nawykach żywieniowych, kwestii marnowania żywności oraz jej jakości. To jedna z literackich pozycji, przy których doskonale bawi się i dziecko, i rodzic!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze