Trwa ładowanie...

Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 3 trymestrze

Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 3 trymestrze
Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 3 trymestrze

Ten okres ciąży jest najbardziej wymagający. Kobieta znacznie przybiera na wadze – ok. 12-17 kg do momentu porodu – a także zmaga się z nieprzyjemnymi objawami.

spis treści

1. Waga w ciąży

Przybieranie na wadze w czasie ciąży powoduje dodatkowy nacisk na plecy, przez co kobieta odczuwa ból. Poza tym pojawia się pewien dyskomfort odczuwamy w miednicy i biodrach – więzadła poluzowują się przygotowując się do porodu. By zmniejszyć nacisk, należy przyjmować właściwą postawę – siedzieć prosto i korzystać z krzesła z dobrym podparciem dla pleców, spać na boku z poduszką między kolanami, nosić niskie obcasy.

2. Plamienie w ciąży

Plamienie może być oznaką poważnych problemów – np. łożysko przodujące (łożysko rośnie nisko i obejmuje szyjkę macicy), przedwczesne oddzielenie się łożyska (oddzielenie łożyska od ściany macicy) lub przedwczesny poród. Jeśli pojawi się krwawienie, należy skontaktować się szybko z lekarzem.

3. Skurcze macicy

Kobieta może zacząć odczuwać delikatne skurcze, które przygotowują jej macicę do porodu. Te skurcze różnią się od skurczów porodowych, które pojawiają się w coraz krótszych odstępach i przybierają na sile. Te nie.

4. Zmiany w piersiach w ciąży

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Pod koniec ciąży piersi kobiety znacznie zwiększają swoją wielkość. Należy wtedy nosić odpowiedni stanik, który zapobiega obciążeniu pleców. Im bliżej porodu, konkieta może zauważyć żółtawy płyn wyciekający z piersi. Substancja ta – siara – będzie pokarmem dla dziecka w ciągu kilku pierwszych dni.

5. Śluz w ciąży

W III trymestrze może nastąpić zwiększenie wydzielania śluzu z pochwy. Im bliżej porodu – śluz może stać się przejrzysty lub lekko zabarwiony krwią. Jest to czop, który zamykał szyjkę macicy, a jego pojawienie oznacza, że zaczęła ona rozszerzać się do porodu. Jeśli pojawi się duża ilość płynu, może to oznaczać, że odeszły wody płodowe (choć zdarza się to tylko w 8% przypadków). Należy wtedy skontaktować się z lekarzem.

6. Brak energii w ciąży

W II trymestrze kobieta mogła czuć się pełna energii. Teraz jednakże znów przychodzi zmęczenie. Dodatkowe kilogramy, wstawanie w nocy, by skorzystać z łazienki, niepokój związany z porodem pochłaniają energię. Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą pomóc, jak również drzemki w ciągu dnia czy kilkuminutowy relaks.

7. Parcie na pęcherz w ciąży

Teraz, kiedy dziecko jest większe, jego główka może uciskać pęcherz. Powoduje to konieczność częstszego oddawania moczu, także w nocy. Poza tym kobieta może popuszczać mocz podczas kichania, śmiania się, ćwiczenia. Należy korzystać z łazienki, kiedy zachodzi potrzeba ku temu. Warto także unikać wypijania płynów przed snem. Wkładki wchłaniają wyciekający mocz. Jeśli pojawi się ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, trzeba udać się do lekarza, ponieważ może to oznaczać stan zapalny dróg moczowych.

8. Dolegliwości pokarmowe

Zgaga i zaparcia nadal się utrzymują – powoduje je dodatkowa ilość progesteronu w organizmie. Rozluźnia on mięśnie gładkie – w tym pierścień mięśni w dolnej części przełyku, a to prowadzić do pojawienia się zgagi. Aby uniknąć nieprzyjemności, należy jeść mniejsze posiłki w ciągu dnia, ale za to częściej, nie należy kłaść się zaraz po posiłku, unikać ostrych potraw. Zwiększenie ilości przyjmowanego błonnika, dodatkowe ilości płynów i ruch wpłyną pozytywnie na zaparcia.

9. Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy to niebieskie lub czerwone naczynia krwionośne wokół odbytu. Mogą one powiększyć się podczas ciąży, ponieważ przepływa przez nie wtedy dodatkowa ilość i krwi i wywierany jest na nie nacisk poprzez powiększającą się macicę. Żylaki odbytu mogą powodować swędzenie i nieprzyjemne odczucie

10. Zmiany w macicy w czasie ciąży

Powiększająca się macica wznosi się aż pod żebra, pozostawiając mniej miejsca płucom. Może to utrudnić oddychanie i powodować skrócenie oddechu. Pomóc mogą wtedy ćwiczenia i układanie się na kilku poduszkach podczas snu.

11. Żylaki w ciąży

Dodatkowe ilości krwi przesyłane do dziecka mogą powodować pojawienie się pajączków i żylaków na skórze. Nacisk wywierany przez dziecko może spowolnić przepływ krwi do niższych partii ciała, co skutkuje spuchnięciem żył i zmianą ich koloru na niebieski lub purpurowy. Nie ma sposobu, by zapobiec żylakom, ale można zapobiegać ich rozwojowi – wstawać często, przechadzać się, podczas dłuższego siedzenia kłaść nogi na podpórce. Po porodzie stan żylaków piwnie się poprawić w ciągu trzech miesięcy.

12. Obrzęk kostek w ciąży

W III trymestrze może pojawić się puchnięcie kostek i twarzy. Łagodny obrzęk jest wynikiem nadmiernego zatrzymania płynów. Bu zmniejszyć opuchliznę można trzymać nogi na podpórce w trakcie siedzenia i spać z uniesionymi nogami.

13. Waga płodu w III trymestrze

W trakcie III trymestru waga kobiety zwiększa się do 0,5 kg w ciągu tygodnia. W trakcie całej ciąży jej waga zwiększa się od 12 do 17 kilogramów. Jest to waga dziecka, łożyska, płynu owodniowego, zwiększonej objętości krwi i płynów, dodatkowej tkanki piersi. Jeśli dziecko wydaje się być zbyt małe lub zbyt duże w oparciu o wielkość brzucha, lekarz zrobi USG, aby sprawdzić jego wzrost.

Jeśli pojawi się silny ból brzucha lub skurcze, ostre wymioty lub mdłości, krwawienie, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, gwałtowne przybranie na wadze lub jej utrata, należy skontaktować się z lekarzem.

Następny artykuł: Ćwiczenia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze