Preparaty na zaparcia

Zaparcie to nieregularne i zbyt rzadkie wydalanie stolca. Najczęstszą przyczynę zatwardzenia stanowi zbyt mała ilość błonnika w diecie, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne. Nieleczone zaparcia powodują choroby jelit, mogą również być przyczyną nowotworów. W sprzedaży jest wiele preparatów farmakologicznych, które usuwają zaparcia.

Zaparcia w ciąży

Banany na zaparcia

Zaparcie to nieregularne i zbyt rzadkie wydalanie stolca. Najczęstszą przyczynę zatwardzenia stanowi zbyt mała ilość błonnika w diecie, przyjmowanie niektórych...

Zaparcia podczas ciąży oraz w pierwszych 12 tygodniach po porodzie są zjawiskiem dość powszechnym i dotyczą 16-39% ciężarnych w porównaniu z 7% kobiet w tym samym wieku niebędących w ciąży.

Polecane wideo:

Zaparcia w ciąży są wynikiem zahamowania perystaltyki jelit spowodowanego podwyższonym stężeniem progesteronu we krwi. W jelicie zwiększa się ilość wchłoniętej wody, w wyniku czego stolec jest suchy. Ponadto zwiększająca swoją objętość macica upośledza funkcje jelit. Żelazo suplementowane w ciąży, by zapobiec anemii, także powoduje zaparcia. Przyjmowanie następujących leków często prowadzi do zaparć: narkotyczne leki przeciwbólowe, leki przeciwdepresyjne, leki moczopędne, blokery kanału wapniowego.

Zaparcia mogą być również spowodowane chorobami przewodu pokarmowego (nowotwory jelit, uchyłki okrężnicy, stany zapalne błony śluzowej jelita). Najczęstszą przyczyną zaparć u osób zdrowych jest zbyt niska podaż błonnika w diecie pod postacią owoców, warzyw oraz kasz. Ponadto niedobór wody w organizmie powoduje zatwardzenie.

Objawy zaparć

  • wzdęcia,
  • zwiększony wysiłek podczas oddawania stolca,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia (dwa lub mniej wypróżnienia w ciągu tygodnia),
  • uczucie blokady lub zaczopowania w odbytnicy.

Do objawów spoza przewodu pokarmowego należą: bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy. Mogą również wystąpić zaburzenia lękowe i depresje.

Zaparcia spowodowane wolną perystaltyką jelit występują przeważnie u kobiet poniżej 25 r.ż. Obserwuje się wówczas okresy bez oddawania stolca trwające od kilki dni do kilku tygodni.

Sposoby na zaparcia

Leczenie zaparć można podzielić na niefarmakologiczne, które polega na zwiększeniu w diecie ilości błonnika pod postacią owoców i warzyw. Ponadto wskazana jest większa aktywność fizyczna oraz zmiana codziennych nawyków – np. ograniczenie ilości wypijanej kawy. Leczenie farmakologiczne nie usuwa przyczyn zaparć, a jedynie objawy. Stosowanie środków przeczyszczających w ciąży wywiera często negatywny wpływ na rozwój płodu i zdrowie matki. Olej rycynowy bowiem stymuluje skurcze macicy, a sole przeczyszczające zatrzymują sód w organizmie. Ponadto olej mineralny (parafina), który jest obecny w wielu preparatach na zaparcia, zmniejsza wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Antrachinony z kolei zwiększają ryzyko wad wrodzonych.

Do preparatów stosowanych w zaparciach należą leki zwiększające objętość stolca, których działanie rozpoczyna się po 12-72 godzinach. Zawierają nasiona babki jajowatej (Plantago ovata) lub babki płesznik (Plantago psyllium). Preparaty zmiękczające stolec zawierają dokusan sodowy. Działają po 24-48 godzinach. Z kolei preparaty zwierające antrachinony są obecne w senesie, rzewieniu, aloesie, kruszynie. Stanowią one składnik wielu herbatek przeczyszczających i odchudzających.

Jednakże stosowanie preparatów o działaniu przeciwzaparciowym ma liczne wady. Po pierwsze, są one nadużywane, co wywołuje wiele działań niepożądanych - wzdęcie brzucha, dyskomfort w jamie brzusznej. Podczas zażywania olejów mineralnych (parafina) następuje zmniejszenie wchłaniania witamin w jelitach. Z kolei preparaty zawierające antrachinony powodują atonię jelita grubego, czyli upośledzenie funkcji jelit.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Trudności w wypróżnianiu po porodzie
Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Banany na zaparcia

Banany na zaparcia

Zaparcie to nieregularne i zbyt rzadkie wydalanie stolca. Najczęstszą przyczynę zatwardzenia stanowi zbyt mała ilość błonnika w diecie, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne.

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Czopki glicerynowe

i zatrzymywanie wydalania kału. - Trudności w wypróżnianiu po porodzie - Wyprawka do szpitala - odzież, kosmetyki, artykuły spożywcze dla mamy, taty (...) Czopki glicerynowe pomagają w problemach z...

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Sposoby na zaparcia

Jednym ze wstydliwych i bardzo nieprzyjemnych dolegliwości po porodzie są problemy z wypróżnianiem się - zaparcia. Twardy kał zalega w jelitach

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Zaparcia po porodzie

nie wypróżnia się 2-4 dni po porodzie, uważane jest za rzecz całkiem normalną i nie jest jeszcze traktowane jako zaparcie, tylko efekt opróżnienia jelit (...) podczas lub przed porodem. Kobiety mogą odczuwać uczucie...

Superpokarmy

Zioła ojca Klimuszki

 Zioła ojca Klimuszki

lniane, mniszek lekarski, korzeń lubczyku. Mieszanka tych roślin ma działanie moczopędne, a tym samym oczyszcza organizm z toksyn. Zioła na zaparcia (...) i wzdęcia jelitowe Zaparcia i wzdęcia to dolegliwości, które...

Kuchnia

Jabłka źródłem błonnika

Jabłka źródłem błonnika

Dieta w zaparciach powinna bazować na błonniku, który ułatwia trawienie i usprawnia przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach. Zaparcia w ciąży to powszechny problem przyszłych mam.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy podczas ciąży

Hemoroidy podczas ciąży

Żylaki odbytu w ciąży pojawiają się jako efekt zaparć i rozrostu macicy, która uciska na naczynia żylne odbytu. Jeśli chodzi o zaparcia w ciąży, pojawiają się jako skutek wzrostu hormonów i nieprawidłowej diety.

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych?

Zaparcia u małych dzieci

, jeśli dziecko cierpi na zaparcia, można podawać mu preparaty zawierające probiotyki (Lakcid, Lacidofil, Trilac). Dzieciom powyżej 7. miesiąca życia (...) Zaparcia u małych dzieci występują na wskutek...

Dziecko niejadek

Preparaty dla niejadka

Preparaty dla niejadka

Na brak apetytu u dziecka narzeka wiele mam. Sen z powiek spędza nim sytuacja, w której dziecko nie chce jeść i grymasi przy stole. Wówczas należy się zastanowić się, dlaczego dziecku brakuje apetytu i co robić, kiedy dziecko nie chce jeść?