Trwa ładowanie...

Olej rycynowy a poród

Avatar placeholder
29.09.2020 17:41
Olej rycynowy a poród
Olej rycynowy a poród (Zdjęcie łyżek / Shutterstock)

Olej rycynowy a poród, to sprawa dość kontrowersyjna. Wiele osób zaleca go jako sposób na przyspieszenie porodu, inne mówią, że wykorzystanie go podczas ciąży wiąże się z ryzykiem powikłań oraz ze zwiększonym bólem i dyskomfortem podczas porodu.

Olejek rycynowy jest stosowany przy zaparciach. Owszem, pomaga, ale równocześnie w większości przypadków wywołuje gwałtowną biegunkę i bolesne skurcze brzucha. Czy stosowanie tej substancji jest bezpieczne?

spis treści

1. Co to jest olej rycynowy i do czego się go stosuje?

Olej rycynowy to olej wyciskany na zimno z rącznika pospolitego. Zawiera przede wszystkim monogliceryd kwasu rycynolowego oraz glicerydy kwasu olejowego, linolowego i innych. Olej jest gęsty, o jasnożółtym kolorze lub bezbarwny. Jest to środek, który działa przeczyszczająco.

Zawarty w nim kwas rycynolowy pod wpływem enzymów trawiennych wchodzi w reakcję z dodatnimi jonami sodu w jelitach. Otrzymane w ten sposób mydło sodowe kwasu rycynolowego podrażnia jelito cienkie, co pobudza perystaltykę. Ze względu na jego działanie, w przypadku zaparć może wywołać także bolesne skurcze brzucha, gwałtowną biegunkę, wymioty, a nawet nietrzymanie kału.

2. Olej rycynowy a przyspieszanie porodu

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Według badań, zwiększa szanse, że poród rozpocznie się w ciągu najbliższych 24 godzin do 60 proc. Nie działa on więc u wszystkich kobiet. W innych badaniach zauważono, że olejek rycynowy był całkowicie nieskuteczny u kobiet, które były w ciąży ponad 40 tygodni (czyli była to ciąża przenoszona).

Wywoływane przez olej rycynowy bolesne skurcze bardzo często zamiast indukować poród, utrudniają go. A to dlatego, że kobieta, czując dodatkowy ból, nie może się rozluźnić. Napięcie i stres nie pomagają w przyspieszaniu porodu.

Nawet jeśli dojdzie do skurczów nieco wcześniej pod wpływem oleju rycynowego, kobieta musi zmagać się nie tylko z samym porodem i skurczami, ale także z bólem, który pojawia się po wypiciu oleju rycynowego. Zwykle poród po jego przyjęciu jest dużo bardziej stresujący i bolesny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Gwałtowna biegunka i wymioty wiążą się z dodatkowymi utrudnieniami przed porodem. Nie chodzi tylko o dyskomfort dla matki, ale także o ryzyko nadmiernej utraty wody i w efekcie do odwodnienia podczas porodu.

Kobieta odwodniona ma mniej energii na skurcze parte, co może wiązać się z wydłużeniem tak indukowanego porodu. Takie problemy pojawiają się zwykle po przyjęciu 4 łyżek oleju.

Olej rycynowy nie powinien być podawany kobietom w ciąży przed terminem porodu. Takie użycie może wywołać groźne komplikacje ciąży, a nawet poronienie. Olej jest zakazany, gdy kobieta jest w ciąży wysokiego ryzyka (ciąża mnoga, cukrzyca, padaczka czy nadciśnienie u matki, ciąża powyżej 35. roku życia).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze