4 z 8Kolejne ofiary manipulacji
Rosyjska policja wie o grze od 2016 roku. Wtedy aresztowano nawet domniemanego założyciela „Niebieskiego Wieloryba” - 21-letniego Filipa Budeikina.
Policja wiąże aż 130 przypadków samobójstw rosyjskich nastolatków właśnie z tą grą. Wszystkie podejrzane grupy są nieustannie obserwowane przez policję, nie wszystkich jednak udaje im się namierzyć i uratować. Gra wraca cyklicznie. Niestety znowu pojawiła się w Polsce.
Samobójstwa pod wpływem grupy „Niebieski Wieloryb” popełniły dwie dziewczyny: 15-letnia Yulia Konstantinova i 16-letnia Veronika Volkova. Jak podaje "The Siberian Times", skoczyły z dachu 14-piętrowego budynku mieszkalnego.
Dziewczyny na swoich portalach w mediach społecznościowych umieszczały liczne fotografie wielorybów, a także publikowały wiele niepokojących postów, np. „Ten świat nie jest dla nas” lub „Jesteśmy dziećmi zmarłego pokolenia”. W ich zeszytach szkolnych można było znaleć także wiele rysunków przedstawiających wieloryby.
Z danych Prokuratury Generalnej wynika, że przyczynami samobójstw nastolatków w Rosji są najczęściej konflikty rodzinne, problemy w szkole, konflikty z kolegami, a także przemoc. Z raportu ONZ wynika, że zwiększenie liczby samobójstw wiąże się również z kryzysem gospodarczym i gwałtownymi zmianami społecznymi.
Poprzedni wzrost liczby samobójstw w Rosji odnotowano w latach 1987-1994. Od 2013 roku widać wyraźną tendencję wzrostową.
Zobacz także: W ten sposób wychowasz agresywnego, niezdolnego do miłości człowieka