5 z 8Opinia psychologa
Dlaczego młodzi ludzie poszukują takich miejsc?
- Kluby i pokoje samobójców są bardzo popularne wśród nastolatków. Okres dojrzewania wiąże się z wieloma problemami, poczuciem bezsensowności, kompleksami, lękami i zaniżonym poczuciem wartości. W takich miejscach dzielenie się swoimi problemami jest o wiele łatwiejsze niż w życiu realnym. Wzajemnie się nakręcają i wspierają w podjęciu decyzji - tak działają mechanizmy psychologiczne. To niezwykle niebezpieczne zjawisko - wyjaśnia WP parenting psycholog Anna Siudem.
- Nastolatkowie coraz częściej nie są w stanie rozwiązywać swoich problemów w świecie rzeczywistym, więc w większości przypadków uciekają z nimi do cyberprzestrzeni, gdzie mogą pozostać anonimowi i dać ujście swoim emocjom. Wiąże się to również z tym, że współcześnie młodzi ludzie bardzo często mają problemy w nawiązywaniu kontaktów w codziennym, realnym życiu - dodaje ekspertka.
Czy najbliższe osoby mogą pomóc? - W takiej sytuacji bardzo ważne jest, by rodzice zwracali szczególną uwagę na to, co robią ich dzieci. Obserwacje te nie powinny ograniczać się tylko do przyglądania się dziecku w domu czy szkole, ale również sieci. Szczególnie kiedy obserwuje się wzrost samobójstw wśród młodych. Według badań psychologicznych, z depresją w Polsce może zmagać się nawet 50 proc. nastolatków, inne badania mówią, że zmaga się z nią co czwarta młoda osoba – mówi Anna Siudem.
Zobacz także: Tak rozpoznasz małego psychopatę. Psycholog wyjaśnia