Trwa ładowanie...

Wysoki poziom kwasu foliowego w ciąży zmniejsza ryzyko nadciśnienia u dziecka

Avatar placeholder
09.03.2017 11:44
Wysoki poziom kwasu foliowego w ciąży zmniejsza ryzyko nadciśnienia u dziecka
Wysoki poziom kwasu foliowego w ciąży zmniejsza ryzyko nadciśnienia u dziecka

Nowy artykuł opublikowany w "American Journal of Hypertension" prezentuje wyniki badania, pokazujące, że matki, które podczas ciąży utrzymywały wysoki poziom kwasu foliowego we krwi, wydawały na świat potomków ze zmniejszonym ryzykiem nadciśnienia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci z wysokim ciśnieniem tętniczym w przyszłości doświadczą problemów, takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, nerek czy zaburzenia metaboliczne.

Badanie pokazało także, że występujące u kobiet schorzenia związane z nadciśnieniem takie jak cukrzyca lub otyłość mogą poważnie wpływać na podwyższone ciśnienie tętnicze u ich dzieci. Ponieważ kontrola chorób układu sercowo-naczyniowego u osób dorosłych nie jest zadaniem prostym, tak ważne jest określenie wczesnych czynników ryzyka wpływających na rozwój tych problemów oraz profilaktyka nadciśnienia od najmłodszych lat.

Istnieje coraz więcej dowodów naukowych potwierdzających, że odżywianie w czasie ciąży ma wpływ na otoczenie wewnątrzmaciczne płodu, przez co bezpośrednio wpływa na jego zdrowie sercowo-metaboliczne. Kwas foliowy, który bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, ekspresji genów oraz rozwoju komórkowym, odgrywa szczególnie ważną rolę w rozwoju dziecka.

Wyższe spożycie kwasu foliowego u osób młodych powiązano z niższym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia w późniejszych etapach życia. Dobre naturalne źródła kwasu foliowego to sok z cytrusów i zielone warzywa.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"
Kobiety w ciąży przyjmujące kwas foliowy rzadziej rodzą dzieci obarczone ryzykiem nadciśnienia
Kobiety w ciąży przyjmujące kwas foliowy rzadziej rodzą dzieci obarczone ryzykiem nadciśnienia (123RF)

W badaniu wzięło udział 1 290 par matka-dziecko. U 38,2 proc. kobiet występował co najmniej jeden czynnik ryzyka typowy dla chorób układu krążenia. 14,6 proc. cierpiało na zaburzenia ciśnienia, 11,1 proc. na cukrzycę i 25,1 proc. na otyłość. U 28,7 proc. dzieci w wieku od trzech do dziewięciu lat stwierdzono podwyższone ciśnienie.

Okazało się, że istnieje silny związek między wysokim ciśnieniem skurczowym u dzieci a nadciśnieniem, otyłością lub cukrzycą u ich matek. Maluchy z podniesionym skurczowym ciśnieniem tętniczym częściej charakteryzowały się także mniejszą wagą urodzeniową, niższym wiekiem ciążowym i wyższym BMI.

Przeczytaj także

Wyniki badania sugerują, że wysoka zawartość kwasu foliowego we krwi kobiet może ograniczać negatywne konsekwencje kardiometabolicznych czynników ryzyka, zmniejszając ryzyko podwyższonego ciśnienia krwi u dzieci.

Matki obarczone kardiometabolicznymi czynnikami ryzyka, które utrzymywały kwas foliowy na poziomie powyżej średniej, miały o 40 proc. większe szanse na urodzenie dzieci bez problemów zdrowotnych. Naukowcy stwierdzili, że ich wyniki były niezależne od wieku ciąży, rozmiaru noworodka czy karmienia piersią.

8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią
8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią [9 zdjęć]

Chęć zrzucenia kilogramów, które zostały ci po ciąży jest pewnie twoim priorytetem jeśli chodzi o dietę.

zobacz galerię

"Nasze badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że pierwsze etapy życia oraz przebieg ciąży mogą mieć bezpośredni bądź pośredni wpływ na zdrowie układu krwionośnego dziecka w późniejszych etapach życia" - mówi dr. Xiaobin Wang, jeden z autorów badania. Jak dodaje, wczesne określenie ryzyka i ocena stanu zdrowia kobiety i jej potomka mogą ułatwić profilaktykę schorzeń takich jak nadciśnienie na przestrzeni całego życia.

Począwszy od lat 80. XX wieku częstotliwość występowania schorzeń układu krwionośnego związanych z nadciśnieniem stopniowo wzrasta na całym świecie. Badanie zostało przeprowadzone w Boston Medical Center, a dane do analizy pozyskano w latach 2003-2014.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze