Kwas foliowy wycofany z aptek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał natychmiastowe wycofanie ze sprzedaży kwasu foliowego, który stosują m.in. kobiety starające się o dziecko, kobiety w ciąży oraz karmiące matki. Jaki to preparat?

1. Acidum Folicum Richter znika z aptek

Z obrotu wycofane zostały dwie serie leku Acidum Folicum Richter, którego podmiotem odpowiedzialnym jest firma Gedeon Richter Polska sp. z o. o. Z aptek znikają tabletki 5 mg seria H43003A (data ważności: 03.2016) oraz seria H43004A (data ważności: 03.2016).

Dlaczego ten produkt leczniczy zostaje wycofany? To skutek decyzji GIF, który przychylił się do wniosku firmy Gedeon Richter, aby wycofać z obrotu dwie serie leku. Powód? Niezidentyfikowane zanieczyszczenie środka Acidum Folicum Richter, wykraczające poza dopuszczalne normy.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

2. Jak kwas foliowy wpływa na ciążę i zdrowie dziecka?

Kwas foliowy jest stosowany w profilaktyce i leczeniu wielu chorób, w tym anemii oraz chorób krwi. Jest zalecany kobietom planującym powiększenie rodziny, będącym w ciąży, a także karmiącym mamom.

Kwas foliowy to witamina z grupy B, która jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju płodu. Zaleca się, aby kobiety aktywne seksualnie przyjmowały suplementy z kwasem foliowym, jeszcze zanim zaczną planować ciążę. Niedobór tego składnika grozi wystąpieniem wad rozwojowych układu nerwowego dziecka, dlatego tak ważne jest dostarczanie go organizmowi.

Kwas foliowy w ciąży jest bardzo ważny, zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju nienarodzonego dziecka. Zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta w czasie ciąży, dlatego lekarze zalecają suplementację. Brak odpowiedniej ilości kwasu foliowego może mieć niebezpieczne skutki dla matki i dziecka. Jego konsekwencją jest m.in. anemia megaloblastyczna. Kwas foliowy zapobiega również poronieniom.

Jeśli kobieta ma niedobór kwasu foliowego w trakcie karmienia piersią, zalecane jest przyjmowanie środków z tym składnikiem. Większość kobiet nie ma tego typu problemów, ponieważ dawka pochodząca z pożywienia jest wystarczająca. Dobrymi naturalnymi źródłami kwasu foliowego są zielone warzywa, produkty pełnoziarniste oraz cytrusy.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.