Trwa ładowanie...

Kwas foliowy wycofany z aptek

 Sylwia Stachura
10.02.2015 15:15
Kwas foliowy wycofany z aptek
Kwas foliowy wycofany z aptek (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał natychmiastowe wycofanie ze sprzedaży kwasu foliowego, który stosują m.in. kobiety starające się o dziecko, kobiety w ciąży oraz karmiące matki. Jaki to preparat?

spis treści

1. Acidum Folicum Richter znika z aptek

Z obrotu wycofane zostały dwie serie leku Acidum Folicum Richter, którego podmiotem odpowiedzialnym jest firma Gedeon Richter Polska sp. z o. o. Z aptek znikają tabletki 5 mg seria H43003A (data ważności: 03.2016) oraz seria H43004A (data ważności: 03.2016).

Dlaczego ten produkt leczniczy zostaje wycofany? To skutek decyzji GIF, który przychylił się do wniosku firmy Gedeon Richter, aby wycofać z obrotu dwie serie leku. Powód? Niezidentyfikowane zanieczyszczenie środka Acidum Folicum Richter, wykraczające poza dopuszczalne normy.

2. Jak kwas foliowy wpływa na ciążę i zdrowie dziecka?

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Kwas foliowy jest stosowany w profilaktyce i leczeniu wielu chorób, w tym anemii oraz chorób krwi. Jest zalecany kobietom planującym powiększenie rodziny, będącym w ciąży, a także karmiącym mamom.

Kwas foliowy to witamina z grupy B, która jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju płodu. Zaleca się, aby kobiety aktywne seksualnie przyjmowały suplementy z kwasem foliowym, jeszcze zanim zaczną planować ciążę. Niedobór tego składnika grozi wystąpieniem wad rozwojowych układu nerwowego dziecka, dlatego tak ważne jest dostarczanie go organizmowi.

Kwas foliowy w ciąży jest bardzo ważny, zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju nienarodzonego dziecka. Zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta w czasie ciąży, dlatego lekarze zalecają suplementację. Brak odpowiedniej ilości kwasu foliowego może mieć niebezpieczne skutki dla matki i dziecka. Jego konsekwencją jest m.in. anemia megaloblastyczna. Kwas foliowy zapobiega również poronieniom.

Jeśli kobieta ma niedobór kwasu foliowego w trakcie karmienia piersią, zalecane jest przyjmowanie środków z tym składnikiem. Większość kobiet nie ma tego typu problemów, ponieważ dawka pochodząca z pożywienia jest wystarczająca. Dobrymi naturalnymi źródłami kwasu foliowego są zielone warzywa, produkty pełnoziarniste oraz cytrusy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze