Utonięcie wtórne i suche - śmiertelne zagrożenie dla dzieci. O tym powinni wiedzieć rodzice
Rozpoczęcie sezonu wakacyjnego wiąże się z częstszymi wizytami nad wodą, a to z kolei ze wzrostem liczby ofiar utonięć również wśród dzieci. Jednak nie wszyscy rodzice sobie zdają sprawę, że może dojść do wtórnego lub suchego utonięcia. Czym się objawiają? Co powinno zaniepokoić rodziców po beztroskiej zabawie w wodzie?
1. Utonięcia dzieci
Wraz ze wzrostem temperatur coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu w lasach, parkach, czy nad wodą. Nie ma nic lepszego niż beztroskie pluskanie się w wodzie w upalny dzień. Jednak zanim do tego dojdzie, warto najpierw zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą czyhać, zwłaszcza na najmłodszych.
Bawiąc się w wodzie, dzieci mogą ją połknąć. Poza ewentualnymi bakteriami, znajdującymi się w akwenie, nie jest to groźna sytuacja. Jednak kiedy dojdzie do zanurzenia, które trwa dłużej niż 30 sekund, należy trzymać rękę na pulsie. Może bowiem dojść do utonięcia wtórnego lub suchego.
- Utonięcie jest jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci poniżej 12. roku życia – mówi dr James Callahan z oddziału Ratownictwa Medycznego w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii w rozmowie z Today. – Ponadto siedem na dziesięciu zgonów może być związanych z "opóźnionym" utonięciem (wtórnym lub suchym) – dodaje.
2. Czym jest utonięcie wtórne?
Czym zatem różnią się rodzaje utonięć? We wszystkich przypadkach jest to spowodowane podtopieniem i dostaniem się wody do dróg oddechowych. Kiedy mówimy o utonięciu, jest to sytuacja, w której dochodzi do ostrego niedotlenienia organizmu spowodowanego zatkaniem dróg oddechowych.
Do głównych objawów utonięcia należy:
brak oddechu,
bladość skóry,
obniżenie temperatury ciała,
niewyczuwalne tętno,
zanik akcji serca.
Utonięcie wtórne pojawia się, kiedy woda dociera do płuc. Wtedy ich wyściółka zostaje podrażniona, przez co gromadzi się płyn, wywołując obrzęk. Na początku może nie być oczywiste, że doszło do wtórego utonięcia, a stan dziecka pogarsza się w ciągu doby od zdarzenia.
- Zaczyna się od kaszlu, który się utrzymuje, przyspieszonego oddychania, które z czasem staje się coraz trudniejsze – tłumaczy dr Callahan. – Dziecko może wydawać się ospałe. Jeśli po szaleństwach w wodzie nagle zmienia swoje zachowanie i chce iść spać, może to być spowodowane trudnościami z oddychaniem – dodaje.
3. Czym jest utonięcie suche?
Natomiast suchym utonięciem nazywamy sytuację, w której niewielka ilość płynu dostanie się do nosogardzieli, powodując zaciskanie się mięśni krtani. Dopiero po czasie, kiedy płuca nie mają tlenu, dochodzi do uduszenia.
Dlatego też, jeśli zauważysz, że po zabawie w wodzie dziecko:
wymiotuje
uporczywie kaszle
zaczyna mieć trudności z oddychaniem
jest ospałe,
jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą.
4. Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w wodzie?
Oczywiście najlepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego wybierając się z dzieckiem nad wodę, należy przede wszystkim oswoić je z nią i rozpocząć naukę pływania. Rodzice z kolei powinni nauczyć się pierwszej pomocy i dokładnie obserwować dziecko podczas zabawy w wodzie.
- Utonięcie nie jest głośnym wydarzeniem. Dzieci po prostu zanurzają się pod powierzchnię wody – mówi ekspert. – Lekarze mogą wyleczyć infekcję, ale nie są w stanie wyleczyć niedotlenienia. Dlatego bez względu na wszystko, cały czas obserwuj swoje dzieci – podsumowuje.
Maria Krasicka, Wirtualna Polska
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl