Utonięcie to czasem kwestia minut. Kiedy można zostawić dziecko samo w kąpieli?

Szacuje się, że rocznie w gospodarstwach domowych w USA tonie 87 dzieci, z tego dwie trzecie w wannach, nierzadko w wodzie sięgającej zaledwie kilku centymetrów.

Komisja Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) opublikowała film, w którym przypomina rodzicom o konieczności nieustannego nadzoru nad dziećmi. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii.

%C5%B9r%C3%B3d%C5%82o:%20youtube.com

Dziecko może utopić się w kilka minut – mówi rzecznik prasowy komisji, Ellyn Pollack. – _Jest to szybki i cichy proces. Brzdąc może poślizgnąć się w wannie i bezgłośnie upaść, nie zdążywszy nawet krzyknąć. (…) Nie ma produktów, które zastąpią w pełni bezpośredni nadzór osoby dorosłej. Nawet jeśli bobas kąpie się w specjalnym siedzisku, nie należy zostawiać go nawet na sekundę bez opieki – _dodaje.

Dziecko może utonąć nawet w 5 cm wody.

Tym bezsensownym tragediom łatwo zapobiec. Mamy nadzieję, że nasza akcja zwiększy świadomość rodziców i pozwoli uniknąć niepotrzebnych śmierci – dodaje Pollack.

1. Kiedy można zostawić dziecko samo w wannie?

Nie ma zgody wśród specjalistów co do wieku, w którym bezpiecznie jest zostawiać dzieci same w kąpieli; niektórzy wskazują 4 lata, inni 6. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, mają inne umiejętności w danym wieku, dlatego nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Kiedy osiągają wiek 4 lat, można odchodzić od wanny na drugą stronę łazienki lub wyjść na krótką chwilę.

Dr Heather Felton z Uniwersytetu Louisville, pediatra i rzeczniczka prasowa Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej sugeruje, że w większości przypadków sześciolatkowie mogą być gotowi na samodzielne kąpiele.

Jednak w niektórych przypadkach należy zaczekać do późniejszego wieku. Małe dzieci mogą nie mieć siły, aby unieść głowę ponad poziom wody po upadku, mogą też zwyczajnie spanikować – wyjaśnia Felton.

Specjalistka przestrzega też, aby nie ufać specjalnym, dmuchanym podstawkom, które mają na celu utrzymywać głowę dziecka ponad poziomem wody. Również, jeśli dziecko potrafi pływać, nie oznacza to, że jest bezpieczne w kąpieli. – Daje to rodzicom zwodnicze poczucie bezpieczeństwa. Jeśli naprawdę musisz natychmiast wyjść z łazienki, owiń dziecko ręcznikiem i weź je ze sobą – radzi Felton.

Należy też pamiętać, że jedna trzecia utonięć ma miejsce poza wanną. Pozostałymi miejscami wzmożonego ryzyka są: toaleta, wiadra z wodą czy też dmuchane baseny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.