Trwa ładowanie...

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu
Rozwój noworodka tydzień po tygodniu (GettyImages)

Pojawienie się dziecka na świecie jest dla rodziców niesamowitym przeżyciem. Na początku jest im zwykle ciężko poradzić sobie z nowymi obowiązkami, zwłaszcza jeśli noworodek jest ich pierwszym dzieckiem. Oprócz obaw o zdrowie maluszka często pojawiają się bowiem wątpliwości odnośnie do rozwoju dziecka. Niejedna młoda mama zastanawia się, czy jej dziecko we właściwym tempie przyswaja kolejne umiejętności. Jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój noworodka?

spis treści

1. Rozwój dziecka w pierwszym roku życia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia jest bardzo intensywny. Tuż po urodzeniu jest ono zupełnie bezradne, nie jest w stanie przeżyć bez opieki rodziców, z każdym tygodniem nabywa jednak nowe umiejętności, jak choćby samodzielne trzymanie główki, spożywanie nowych pokarmów, czy wypowiadanie pierwszych słów, raczkowanie i chodzenie.

Dziś zajmiemy się tym, jak rozwija się noworodek w pierwszych tygodniach życia. Przyjęło się, że na okres ten przypada pierwsze 28 dni. Oto co się dzieje w tych pierwszych czterech tygodniach życia.

7 rytuałów ważnych dla niemowlęcia
7 rytuałów ważnych dla niemowlęcia

Niemowlę potrzebuje stałego rytmu dnia, by czuć się bezpiecznie. Pomaga mu to się wyciszyć, uspokoić.

przeczytaj artykuł

1.1. 1 tydzień życia noworodka

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Już po pierwszym tygodniu życia noworodek jest w stanie rozpoznać głosy rodziców. Kontakt ze znanymi mu głosami pomaga dziecku dostosować się do nowej rzeczywistości. Słysząc głosy rodziców, noworodek czuje, że nie jest sam. Dlatego też warto możliwie dużo mówić do dziecka. Nie potrafi ono jeszcze zrozumieć treści, ale wyraźnie czuje miłość i troskę rodziców.

W czasie pierwszego tygodnia życia większość dzieci śpi, je i płacze. W ciągu godziny od porodu młoda mama powinna nakarmić noworodka, a kolejne posiłki powinny mieć miejsce 8-12 razy w ciągu dnia.

Należy przygotować się na niewielką utratę wagi dziecka jeszcze przed opuszczeniem szpitala. Utrata 5-8% wagi jest zupełnie naturalna i nie powinna być powodem do zmartwień.

W ciągu 48 godzin dziecko powinno wydalić smółkę. Jeśli wystąpiły jakiekolwiek problemy zdrowotne, ten proces może się opóźnić. Każde urodzone dziecko jest poddawane badaniu słuchu, badaniom przesiewowym oraz testom na żółtaczkę, zanim opuści szpital. Ogólny stan zdrowia dziecka jest oceniany za pomocą skali Apgar.

Akcesoria dla noworodka
Akcesoria dla noworodka

Akcesoria dla noworodka trzeba wybierać z rozwagą, bo wiele rzeczy może być tak naprawdę przydatnych

przeczytaj artykuł

1.2. 2 tydzień życia noworodka

W drugim tygodniu życia dziecko jest w stanie skoncentrować się na przedmiotach znajdujących się 20-35 cm od niego. Noworodki najchętniej patrzą na twarze – można to wykorzystać, patrząc się na dziecko w czasie karmienia.

Poruszając głowę powoli na lewo i prawo, mama może dostrzec, czy oczy noworodka za nią podążają. Jest to doskonałe ćwiczenie wzmacniające mięśnie oczu i umiejętności śledzenia przedmiotów.

W drugim tygodniu życia aktywność dziecka nie zwiększa się znacząco, choć noworodek zwykle śpi nieco krócej. Dziecko należy karmić na żądanie – metoda karmienia co 3-4 godziny uchodzi obecnie za przestarzałą. Znacznie korzystniejsze jest podawanie dziecku mleka, gdy tylko poczuje się głodne, warto jednak być wyczulonym na sygnały, jakie daje nam dziecko, bo nie każdy płacz będzie oznaczał głód.

Należy uszanować również potrzebę snu noworodka. Dwutygodniowe dziecko śpi zwykle przez 16,5 godziny dziennie. Oczywiście czas snu jest podzielony na krótsze odcinki. Dłuższe z nich trwają zwykle 4-5 godzin, krótsze 2-3 godziny. Niektóre dzieci śpią nieco dłużej, inne nieco krócej.

Alergia u noworodka
Alergia u noworodka

Alergia u noworodka, tak jak u dorosłego człowieka, polega na nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego

przeczytaj artykuł

Noworodek nie powinien jednak obywać się dłużej niż 4-5 godziny bez jedzenia, aż do momentu, gdy zacznie systematycznie przybierać na wadze i właściwie się odżywiać. Rodzice powinni przygotować się również na płacz dziecka. Noworodek może płakać nawet przez 2-3 godziny dziennie.

1.3. 3 tydzień życia noworodka

W trzecim tygodniu ruchy dziecka nadal są nieskoordynowane, ale maluch potrafi już kontrolować swoje ciało w jeden sposób i wie, jak się przytulać. Rodzic może zauważyć to, przytulając noworodka do siebie. Dziecko dostosowuje swoją posturę do ciała rodzica. Ramiona i zapach opiekuna uspokajają noworodka i są dla niego źródłem komfortu.

Wielu rodzicom wydaje się, że trzeci tydzień będzie dla nich łatwiejszy. Dziecko jest już karmione bez problemów, noworodek jest przyzwyczajony do domu, a mama czuje się znacznie lepiej. Mogą ich jednak czekać niespodziewane trudności. Łagodny, spokojny noworodek może stać się bardziej aktywny, płaczliwy i mniej skłonny do uspokojenia.

Anemia u noworodka
Anemia u noworodka

Anemia, inaczej niedokrwistość, może wystąpić na każdym etapie życia – również u noworodków. Jej przyczyny

przeczytaj artykuł

Aby przetrwać trzeci tydzień życia dziecka, rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i poszukać sposobów na uśmierzenie płaczu. Warto pamiętać, że często płacz oznacza głód lub przemęczenie. Należy kontynuować karmienie na żądanie i wdrażanie dziecka do pewnej rutyny. Aby uniknąć płaczu na skutek nadmiernego zmęczenia, należy kłaść noworodka do łóżka, jeszcze zanim poczuje się przemęczony.

1.4. 4 tydzień życia noworodka

W czwartym tygodniu życia noworodek zaczyna wykorzystywać swoje struny głosowe nie tylko do płaczu. Zaczyna wydawać nowe dźwięki, zwłaszcza gdy widzi mamę lub tatę. Dzieci uczą się przez naśladowanie, dlatego warto powtarzać po nich wydawane przez nie dźwięki. Już w czwartym tygodniu życia noworodek odkrywa swoją władzę – kiedy „woła” rodzica, ten się pojawia.

Akcesoria kąpielowe dla noworodka
Akcesoria kąpielowe dla noworodka

Kąpanie noworodka wymaga wprawy, cierpliwości i spokoju. Pomocne mogą również okazać się odpowiednie

przeczytaj artykuł

W czwartym tygodniu życia dziecka wiele mam planuje wyjście z domu z dzieckiem w innym celu niż do lekarza. Warto poczekać do tego czasu z wizytami u znajomych i zapraszaniem ich do siebie. Dzieci nie mają bowiem dobrze rozwiniętego układu odpornościowego i bardzo szybko łapią infekcje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze