Trwa ładowanie...

7 rytuałów ważnych dla niemowlęcia

 Agnieszka Gotówka
15.11.2019 14:18
kąpiel niemowlęcia
kąpiel niemowlęcia (istock)

Niemowlę potrzebuje stałego rytmu dnia, by czuć się bezpiecznie. Pomaga mu to się wyciszyć, uspokoić. Określone rytuały, zwłaszcza wieczorne, warto wprowadzić już od pierwszych dni życia noworodka. Podpowiadamy, które z nich sprawdzają się najlepiej.

1. Wyciszenie

Noworodek nie potrafi odróżnić dnia od nocy, stąd zadaniem rodziców jest pomóc mu się tego nauczyć. W jaki sposób? Kiedy maluszek zasypia w dzień, nie zasłaniaj okien. Pozwól też, by w tle grała cicho muzyka, np. włącz radio. Gdy się obudzi, mów do dziecka spokojnym tonem.

Możesz je też zabawiać. Z kolei w nocy zadbaj o to, by światło w sypialni było delikatne. Gdy maluszek przebudzi się na karmienie, tul je, ale postaraj się ograniczyć mówienie.

Proces wyciszania dziecka warto rozpocząć już na godzinę przed położeniem go spać. Jeśli to możliwe, wyłącz telewizor i radio. Ogranicz też głośne zabawy.

2. Kąpiel

Kąpiel to stały element dnia, który dla dziecka ma nie tylko znaczenie higieniczne, ale też relaksujące i odprężające. Maluszek czuje delikatny dotyk rodzica, ma też jego pełne zainteresowanie.

3. Delikatna pielęgnacja

Kolejnym krokiem powinna być pielęgnacja ciała dziecka. Najczęściej obejmuje delikatne wycieranie, masowanie oraz nakładanie na skórę oliwki lub balsamu. Uczesz też włoski delikatną szczotką (to świetny masaż skóry głowy) i przemyj dziąsła wacikiem nasączonym przegotowaną wodą. W czasie wykonywania tych czynności staraj się mówić do dziecka spokojnie, łagodnie.

4. Karmienie

Gdy maluszek będzie już ubrany w piżamkę, udaj się z nim do sypialni (wcześniej warto ją wywietrzyć). Włącz przyciemnione światło i w ulubionej pozycji nakarm dziecko.

5. Bajki, kołysanki

Po zakończonym karmieniu możesz odłożyć dziecko do łóżeczka lub pozwolić sobie jeszcze na chwilę tulenia. Dajcie sobie kilkanaście minut na czytanie bajek lub ich opowiadanie. Twój spokojny głos pozwoli dziecku się wyciszyć i uspokoić.

Ten rytuał jest często pomijany przez rodziców noworodków, którzy uważają, że ich pociecha jest zbyt mała, by cokolwiek z opowieści zrozumieć. Nic bardziej mylnego! Na początku maluch co prawda nie będzie skupiał się na treści, ale na głosie rodzica. Z czasem jednak wspólne czytanie stanie się bardziej aktywne.

6. Okazywanie sobie uczuć

Ktoś może powiedzieć, że uczucia dziecku okazuje się przez cały dzień, po co zatem osobny rytuał zachęcający do czułości? Zauważ jednak, że wieczorem uwaga rodzica jest niemal w pełni skoncentrowana na dziecku. Ono też właśnie wtedy najbardziej potrzebuje spokoju i bliskości mamy czy taty. Lubi zasypiać, słysząc bicie serca rodzica oraz jego spokojny oddech. Nie warto tego dziecku odbierać.

7. Odkładanie do łóżeczka

Doświadczenie pokazuje, że ten punkt wydaje się być w praktyce najtrudniejszy. O ile dziecko nie zostało położone do snu tuż po karmieniu, ten moment nadchodzi zaraz po czytaniu bajek. Bywa, że maluch zaśnie na rękach i obudzi się, gdy tylko poczuje, że nie jest już trzymany w objęciach rodzica.

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest pozwolenie maluszkowi tulić się do odpowiednio zaprojektowanej przytulanki. Powinna być ona bezpieczna i uszyta z doskonałej jakości materiałów. Warto również, by wydawała spokojne dźwięki, np. biały szum, oraz dawała delikatne światło.

Tym wymaganiom sprosta Wydra Usypianka-Przytulanka marki Fisher-Price. Zabawka została zaprojektowana z myślą o najmłodszych, by ułatwiać im zasypianie. Jej miękki brzuszek delikatnie unosi się i opada, naśladując oddychanie. Sympatyczny wygląd sprawi, że maluch szybko zaakceptuje mięciutką zabawkę.

Zobacz film: "Wydra Usypianka-Przytulanka Oddychający uspokajacz"

Wydawać by się mogło, że rytuał jest pomocny wyłącznie dziecku. W rzeczywistości jednak stały rytm dnia przyczynia się do poprawy funkcjonowania całej rodziny, która wraz z pojawieniem się maluszka musi dokonać wielu istotnych zmian.

Wydrę Usypiankę-Przytulankę możesz nabyć w Smyku oraz na Allegro.

Partnerem artykułu jest marka Fisher-Price

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze