Trwa ładowanie...

Akcesoria kąpielowe dla noworodka

Avatar placeholder
31.03.2021 17:14
Akcesoria kąpielowe dla noworodka
Akcesoria kąpielowe dla noworodka (123rf)

Kąpanie noworodka wymaga wprawy, cierpliwości i spokoju. Pomocne mogą również okazać się odpowiednie akcesoria. Jakie wanienki mogą pomóc w myciu noworodka? Które akcesoria zapobiegną ślizganiu się dziecka na wanience? Jak umyć głowę dziecka bez zalewania mu oczu, buzi i nosa?

spis treści

1. Wanienka do małego mieszkania lub w podróży

Niekiedy nie mamy dużo miejsca w mieszkaniu, aby dodatkowo wstawić w nim tradycyjną wanienkę dla dzieci. Pomocna może się okazać w tym przypadku wanienka nadmuchiwana. Jest to także ciekawa propozycja na wyjazdy. Nadmuchiwana wanienka nie zajmuje dużo miejsca, jest łatwa w przechowywaniu i konserwacji. Jedynym minusem może być trwałość takiej wanienki.

Musimy dopasować wanienkę idealną dla noworodka
Musimy dopasować wanienkę idealną dla noworodka (123RF)

2. Wanienka, która ułatwia ułożenie dziecka

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

W wanience z hamakiem mamy specjalne miejsce, gdzie można ułożyć noworodka. Co więcej, dołączony hamak możemy montować w dwóch pozycjach – dla noworodka w pozycji leżącej i dla niemowlaka w pozycji półsiedzącej. Dzięki temu znacznie łatwiej umyć dziecko. Inną propozycją, która działa na podobnej zasadzie, jest wanienka z leżaczkiem. Dodatkowo, w wanience znajduje się antypoślizgowe dno, które zapobiega ślizganiu się dziecka. W niektórych modelach znajdziemy termometr i wskaźnik maksymalnej ilości wody, którą możemy nalać. Wbudowany termometr to opcja bardzo przydatna, gdyż nie musimy szukać tego urządzenia przed każdą kąpielą. Niektóre wanienki posiadają również pojemniki z pompką, do których wlewa się płyn do kąpieli dla dzieci lub szampon. Takie rozwiązania bardzo ułatwiają codzienną pielęgnację małych dzieci.

Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać?
Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać? [6 zdjęć]

Kąpiel dziecka to rytuał bardzo istotny dla każdego niemowlaka. Codzienne kilka minut przeznaczone tylko

zobacz galerię

3. Wanienki dla dzieci ze stelażem

Niekiedy w łazience nie mamy na czym ustawić wanienki dla dziecka, a innym razem stół ma nieodpowiednią wysokość i pielęgnacja noworodka nie należy do najwygodniejszych. Wówczas możemy pomyśleć o zakupie wanienki ze stelażem. Dzięki temu podczas mycia dziecka nie musimy się schylać i nadwyrężać pleców. Sam stelaż można zakupić wraz z wanienką, ale również osobo. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy dany model będzie pasował do wanienki.

4. Komoda z wanienką

Kolejną propozycją zwiększającą komfort w codziennym myciu dziecka może być komoda z wanienką. Jest to mebel, który w górnej części ma przyczepioną wanienkę, a w dolnej półki do przechowywania. Dzięki temu możemy wszystkie niezbędne akcesoria dla dzieci – płyny do kąpieli, mydełka, szampony i balsamy – przechowywać w jednym miejscu i mieć je zawsze pod ręką podczas mycia dziecka. Tego typu zestawy najczęściej posiadają dodatkową rurkę do odprowadzania wody z wanienki, a niektóre również przewijak.

5. Akcesoria uniemożliwiające ślizganie się dziecka w wanience

Poza hamakiem i leżakiem, które znajdziemy w niektórych modelach wanienek dla dzieci, możemy również znaleźć materacyki kąpielowe oraz maty lub gąbki antypoślizgowe. Wszystkie te akcesoria dla niemowląt zapobiegają ślizganiu się dziecka podczas mycia. Matę i gąbkę antypoślizgową układa się na dnie wanienki, gdy dziecko trzymamy na własnym przedramieniu. Materacyk unosi się lekko na wodzie, dzięki czemu dziecko jest tylko częściowo zanurzone.

Musisz to wiedzieć

6. Kąpiel bez łez

Podczas mycia dziecka należy rozwiązać jeszcze jeden problem. Nie wszystkie bowiem dzieci przepadają za myciem głowy. Najczęstszą tego przyczyną jest zalewanie twarzy dziecka i dostawanie się do oczu szamponu. Rozwiązaniem może być specjalne rondo kąpielowe, które zakłada się na głowę i które stanowi barierę ochronną przed wodą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze