Trwa ładowanie...

Rozstępy na piersiach – sprawdź, jak się ich pozbyć

Avatar placeholder
05.10.2020 14:22
Rozstępy na piersiach – sprawdź, jak się ich pozbyć
Rozstępy na piersiach – sprawdź, jak się ich pozbyć (Grafika / Shutterstock)

Rozstępy na piersiach to bardzo częsta, ale niechciana pamiątka z okresu ciąży lub dojrzewania. Jakie są przyczyny ich powstawania i jak skutecznie się ich pozbyć? Dlaczego domowe sposoby usuwania tych czerwonych lub białych prążków nie przynoszą zadowalających efektów?

spis treści
Jak skutecznie schudnąć po ciąży?
Jak skutecznie schudnąć po ciąży? [8 zdjęć]

Świeżo upieczone mamy są bombardowane zdjęciami sławnych mam, które zdają się szybko wracać do formy

zobacz galerię

1. Rozstępy na piersiach – przyczyny powstawania

Rozstępy na piersiach bardzo często pojawiają się w okresie ciąży, ale z problemem tym borykają się również dojrzewające nastolatki. Czy główną przyczyną powstawania rozstępów są więc nagłe zmiany w gospodarce hormonalnej? – Powstawaniu rozstępów sprzyjają zaburzenia hormonalne, m.in. wysoki poziom kortyzolu, czyli „hormonu stresu”. Hamuje on aktywność fibroblastów – komórek, które wytwarzają włókna kolagenowe. W efekcie struktura skóry jest osłabiona i pod wpływem rozciągania może się przerywać. W okresie ciąży poziom kortyzolu znacznie wzrasta i w związku z tym istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że na skórze piersi pojawią się rozstępy. Natomiast główną przyczyną ich powstawania w wieku młodzieńczym raczej jest szybki wzrost niż zmiany hormonalne. Powstawaniu rozstępów na piersiach sprzyjają też wahania wagi i czynniki genetyczne – mówi dr Katarzyna Mudel z kliniki medycy estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Pojawieniu się rozstępów na piersiach bardzo trudno zapobiec i niestety prążki te niełatwo też usunąć. Rozstępy są jednym z rodzajów blizn, ponieważ uszkodzeniu ulega skóra właściwa. Wszelkie domowe sposoby działające wyłącznie na naskórek nie przyniosą więc satysfakcjonujących efektów. Jeśli chcemy znacznie zmniejszyć widoczność rozstępów na piersiach i wzmocnić strukturę skóry, niezbędny może okazać się specjalistyczny zabieg.

2. Jak pozbyć się rozstępów na piersiach?

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Jeszcze do niedawna usuwanie rozstępów w tak delikatnym miejscu, jak skóra piersi, było bardzo trudne. Dzisiaj jednak, gdy lekarze mają do dyspozycji urządzenia laserowe, zabiegi usuwania rozstępów stały się nie tylko niemal bezbolesne, ale też bardzo skuteczne.

Jak wygląda mechanizm usuwania rozstępów laserem? – Do usuwania rozstępów na piersiach wykorzystywany jest najczęściej laser frakcyjny, czyli taki, którego wiązka podzielona jest na tysiące małych strumieni. Energia lasera dociera w głębokie warstwy skóry, gdzie tworzy mikrouszkodzenia. Jest to dla organizmu sygnał, by uruchomić procesy regeneracyjne, które „zagoją” uszkodzenia. Znacznie wzrasta więc produkcja nowego kolagenu i skóra ulega przebudowie. Ponieważ mikrouszkodzenia otoczone są zdrowymi komórkami, to procesy regeneracyjne następują bardzo szybko. Rozstępy stają się mniej widoczne lub całkowicie niewidoczne, bo uszkodzone włókna kolagenowe i elastynowe zostają zastąpione nowymi włóknami – wyjaśnia specjalistka.

Lekarz, w zależności od potrzeb, może wybierać głębokość docierania wiązki lasera i intensywność zabiegu. Podczas wypuszczania wiązki lasera pacjent może odczuwać dyskomfort, dlatego przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe, najczęściej poprzez zastosowanie kremu. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, rozgrzana i może być obrzęknięta, a w miejscu małych ranek pojawiają się później strupki.

Efekty usuwania rozstępów na piersiach oceniane są po około 4-6 tygodniach, bo tyle czasu potrzebuje skóra do regeneracji. Zabieg laserem frakcyjnym może być wykonywany na całym ciele i polecany jest nie tylko do leczenia rozstępów, ale też usuwania zmarszczek, przebarwień czy różnego typu blizn.

3. Mezoterapia na rozstępy na piersiach

Drugim typem zabiegu, z którego mogą skorzystać kobiety chcące zlikwidować rozstępy na piersiach, jest mezoterapia. Zabieg ten polega na nakłuwaniu skóry bardzo cienką igłą i wstrzykiwaniu substancji leczniczych. Do leczenia rozstępów wykorzystuje się preparaty zawierające m.in. kwas hialuronowy i kwas polimlekowy. Obie substancje stymulują fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, dzięki czemu możliwa jest przebudowa skóry. Poza tym koktajle wykorzystywane podczas mezoterapii zawierają liczne witaminy, antyoksydanty i substancje odżywcze.

Bardzo ważny jest też sam fakt nakłuwania skóry, ponieważ tym samym tworzone są w skórze mikrouszkodzenia wymagające uruchomienia procesów regeneracyjnych. Ponieważ organizm ma do dyspozycji dodatkowe substancje, to proces gojenia przebiega sprawniej.

Mezoterapię można stosować jako zabieg samodzielny lub jako uzupełnienie leczenia po zabiegu laserowym. Zazwyczaj lekarze polecają mezoterapię osobom, u których rozstępy są jeszcze świeże. W przypadku starszych uszkodzeń lepiej sprawdza się laser.

4. Kiedy zdecydować się na zabieg usuwania rozstępów?

Nie możemy liczyć na to, że rozstępy na piersiach znikną samoistnie. Wraz z upływem czasu staną się bledsze i mniej widoczne, ale nadal będą znacznie wyróżniać się na skórze. Im wcześniej zdecydujemy się na usuwanie rozstępów, tym łatwiejsze będzie leczenie i prawdopodobnie konieczna będzie mniejsza ilość zabiegów, by osiągnąć zadowalający rezultat. Jeśli rozstępy na piersiach pojawiły się w ciąży, to z zabiegu laserowego lub mezoterapii możemy skorzystać zaraz po zakończeniu laktacji. Leczenie laserowe przynosi zazwyczaj zadowalające rezultaty również w przypadku rozstępów bardzo starych, nawet tych, które nosimy już kilkadziesiąt lat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze