Pierwsze chwile po porodzie

Jeśli nigdy nie byłaś w szpitalu, a poród jest pierwszą „okazją” do wizyty w tym miejscu, na pewno zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać. Oto kilka informacji o tym, jak wygląda pobyt w szpitalu po porodzie. Bowiem nie zawsze lekarz wypisuje świeżo upieczoną mamę od razu do domu. Cesarskie cięcie czy żółtaczkamaluszka to nieliczne powody do dłuższego zostania w klinice.

Tuż po porodzie

Jeśli nigdy nie byłaś w szpitalu, a poród jest pierwszą „okazją” do wizyty w tym miejscu, na pewno zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać. Oto kilka...

Jak wygląda dzień w szpitalu po porodzie

  • Od razu po porodzie…

Polecane wideo:

Około dwóch pierwszych godzin na pewno nie spędzisz nigdzie indziej, jak na sali porodowej, tuląc i zapoznając się ze swoim nowoprzybyłym maluszkiem. Następnie, oboje zostaniecie przeniesieni na oddział położniczy, gdzie już sama będziesz musiała dbać o przewijanie, karmieniei usypianie bobaska (oczywiście zawsze licząc na najmniejszą chociażby pomoc położnych). W tym czasie możesz być pozbawiona energii, nawet zszokowana nowo zaistniałą sytuacją – nie martw się, to normalne. Gdy malec zapłacze, na pewno poczujesz przypływ siły i powoli przyzwyczaisz się do nowych okoliczności.

  • Nowy dzień szpitalne zwyczaje

Bladym świtem, około godziny 6 - 6.30 rano, dostaniesz termometr i zostaniesz poproszona o zmierzenie sobie temperatury. Następnie, około siódmej, do sal roznoszone jest śniadanie. Później przychodzi czas (godzina 9 - 10) na wizyty lekarskie. Możesz wówczas spodziewać się ginekologa oraz pediatry.

Ginekolog bada postęp gojenia się rany krocza bądź sprawdza, jak goi się miejsce po cesarskim cięciu: pediatra oczywiście bada i przynosi ci nowinki dotyczące zdrowia twojego maluszka. Poza obowiązkowymi badaniami w szpitalu jest także czas na… przyjemności.

Możesz poprosić o odwiedziny najbliższych, wówczas wraz z maluszkiem spotykacie się z nimi w specjalnie wyznaczonej do tego sali, o oczywiście ustalonych przez szpital godzinach. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością zapraszanych gości. Nie jest to dobre ani dla ciebie, ani tym bardziej dla malca.

  • Jak sobie radzić?

Pierwsze przewijanie, pierwsze karmienie, kąpiel niejednokrotnie są bardzo trudne dla młodej mamy. Pamiętaj, że masz prawo w tych pierwszych dniach prosić położne o pomoc. Nie bój się tego ani nie krępuj. To normalna sprawa, że nie radzisz sobie z rzeczami, których nigdy wcześniej nie musiałaś wykonywać. Każda mama przez to przechodzi.

  • Pory posiłków

Obiad jest zazwyczaj około godziny 12, natomiast kolacja dopiero o 18. Warto przybywających licznie gości poprosić o wsparcie w postaci prowiantu, oczywiście zgodnego z dietą mamy karmiącej.

  • Zabieranie dziecka przez położne

Nie bój się, gdy maluszka co chwilę będą ci zabierać do innego gabinetu. Będzie on szczepiony, ważony, mierzony, a nawet i kąpany. Masz prawo być obok i asystować przy wszystkich tych zabiegach.

  • Ksiądz

Zdarza się, że w swojej sali zobaczysz kapłana. Nie przestrasz się, w szpitalu także możliwe jest przyjmowanie Komunii Świętej, a dzień wcześniej ksiądz chodzi i pyta, czy zechcesz przyjąć Sakrament.

  • Co może ci ułatwić szpitalny pobyt?

Własna koszula, ciepłe skarpetki, miły, długi szlafrok i miękkie kapcie. Sprawiają, że nie musisz być odziana w szpitalny uniform i czujesz się bardziej komfortowo. Własny kubek, sztućce. Umilają i udomawiają choć trochę szpitalne posiłki. Własna woda mineralna. Zawsze pod ręką, gdy chce się pić. Nie trzeba prosić co chwilę o herbatę czy inne napoje.

Ewelina Niestrawska-Mazur

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Wybór szpitala

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wybór szpitala
Powrót do formy

Po porodzie

Czas po porodzie jest bardzo ciężki dla młodych mam. Kobieta musi uporać się z dolegliwościami poporodowymi, zmęczeniem w opiece nad dzieckiem. Bardzo ważna w tym czasie jest pomoc partnera.

Połóg - na czym polega, objawy

Dolegliwości po porodzie

Okres połogu wiąże się z obkurczaniem macicy, bólami i skurczami w dole brzucha, bolesnością rany po nacięciu krocza. Stan ten trwa około 6 tygodni. Po tym czasie większość dolegliwości mija.