Trwa ładowanie...

Pasy dla ciężarnej

Pasy dla ciężarnej
Pasy dla ciężarnej

Wiele kobiet ciężarnych nie zapina pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, tłumacząc, że pasy powodują u nich uczucie dyskomfortu i inne niedogodności. Innym powodem, który sprawia, że kobieta ciężarna woli nie zapinać pasów bezpieczeństwa, jest myśl oraz strach przed uszkodzeniem płodu. Jednak według specjalistów od bezpieczeństwa takie myślenie jest błędne. Jak sugerują nowe badania, kobiety będące w ciąży powinny mieć nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa.

spis treści

1. Zapinać pasy czy nie?

Badanie na temat kobiet ciężarnych kierujących pojazdem, opublikowane w najnowszym numerze czasopisma „Obstetrics & Gynecology”, mówią o tym, że w momencie uczestniczenia w wypadku samochodowym są one prawie trzy razy bardziej narażone na zgon płodu. Ponadto dwukrotnie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia nadmiernego krwawienia wewnętrznego w porównaniu do kobiet ciężarnych zabezpieczonych pasem. Niestety pomimo wielu badań sugerujących niebezpieczeństwo związane z brakiem zapiętych pasów, obecnie wiele kobiet nadal nie zapina pasów bezpieczeństwa.

W Stanach Zjednoczonych wypadki samochodowe stanowią główną przyczynę traumatycznej śmierci płodu noszonego przez kobietę ciężarną. Naukowcy sugerują, że niezwykle istotne jest opracowanie specjalnych pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży.

Zobacz film: "Zabiegi kosmetyczne, które można wykonywać w ciąży"

Błędne przekonanie, że stosowanie pasów bezpieczeństwa jest szkodliwe dla płodu, może spowodować znacznie więcej szkody niż w przypadku, gdy kobieta jest zabezpieczona pasem. Właściwie stosowane pasy bezpieczeństwa umożliwiają odpowiednią ochronę – zarówno kobiety, jak i płodu.

2. W jaki sposób w ciąży prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa?

Aktualne zalecenia stowarzyszenia American Medical Association sugerują, że pasy powinny być ciasno umieszczone pod brzuchem i w poprzek klatki piersiowej. Część pasa bezpieczeństwa powinna być umieszczona dokładnie pomiędzy środkiem klatki piersiowej.

Ponadto bardzo ważne jest to, aby kobieta ciężarna siedziała co najmniej 10 cali od poduszki powietrznej lub od deski rozdzielczej pojazdu. Absolutnie nie należy wyłączać poduszki powietrznej, gdyż może ona w trakcie wypadku chronić kobietę w ciąży oraz jej dziecko.

Do wytycznych dotyczących zapinania pasów bezpieczeństwa u kobiet ciężarnych należą:

  • klamra pasa biodrowego powinna być zlokalizowana pod brzuchem i na biodrach,
  • nie wolno umieszczać pasa biodrowego na brzuchu,
  • górna część pasów powinna znajdować się pomiędzy piersiami oraz wzdłuż boku brzucha,
  • nigdy nie umieszczaj pasa barkowego pod ramieniem,
  • przed podróżą samochodem upewnij się, że pas jest dobrze dopasowany,
  • staraj się ograniczyć jazdę samochodem do maksimum 5 godzin dziennie,
  • nigdy nie wyłączaj poduszki powietrznej,
  • w razie wypadku od razu poddaj się leczeniu w celu ochrony zdrowia dziecka i swojego.

W trakcie ciąży zapinanie pasów bezpieczeństwa jest niezwykle ważne. Jeżeli zrobisz to w odpowiedni sposób, będziesz chronić zarówno siebie. jak i własne dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze