Trwa ładowanie...

Podróż samochodem w ciąży

Avatar placeholder
29.12.2014 18:06
Podróż samochodem w ciąży
Podróż samochodem w ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Podróż samochodem w ciąży nie jest zabroniona, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do prowadzenia auta. Jazda samochodem w pierwszym i drugim trymestrze ciąży nie powinna sprawiać kłopotów. Podróże w ostatnim okresie ciąży, z uwagi na duży brzuch matki i zwiększoną aktywność dziecka, mogą już sprawiać pewne trudności. Przyszłe mamy powinny jednak unikać długiej jazdy samochodem, a jeśli podróżują kilka czy kilkanaście godzin powinny przynajmniej co dwie godziny robić sobie przerwę. Należy również pamiętać o minimalizowaniu wpływu szkodliwych substancji ze spalin i w korku nie uchylać szyb, by nie wdychać zanieczyszczeń.


Podróże w ciąży samochodem są bezpieczne. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, należy prawidłowo ustawić fotel, tak aby kierownica nie uciskała brzucha. Po drugie, przyjąć prawidłową pozycję za kierownicą, zapewniając sobie możliwość szybkiej reakcji i nie blokując brzuchem swobody ruchów. Plecy powinny mocno przywierać do siedzenia, a ramiona być niemal wyprostowane. Prowadzenie samochodu w początkowej ciąży jest dozwolone, jeśli jednak ciąża jest bardzo zaawansowana, lepiej zrezygnować z samodzielnej jazdy i postarać się o kierowcę.

Czy w ciąży należy zapinać pasy bezpieczeństwa? Tak, ponieważ stanowią najlepsze zabezpieczenie dla matki i dziecka w razie wypadku. Należy jednak zwrócić uwagę na sposób ich układania i zapinania. Dolny pas powinien przechodzić przez biodra pod brzuchem. Nie może przechodzić przez brzuch, gdyż wtedy zbyt mocno uciska i może stanowić zagrożenie dla dziecka w łonie w przypadku ewentualnej kolizji na drodze. Skośny pas powinien natomiast przebiegać pod obojczykiem ciężarnej. Na rynku dostępny jest specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa dla ciężarnych.

A czy można podróżować samochodem wyposażonym w poduszkę powietrzną? Wprawdzie nie ma oficjalnych ostrzeżeń o ewentualnym niebezpieczeństwie dla kobiet w ciąży, to jednak wielu producentów zaleca, aby kobieta nie siedziała na miejscu pasażera, które jest chronione poduszką. Eksperci zalecają, by kobieta ciężarna prowadząca auto odsunęła siedzenie możliwie jak najdalej do tyłu oraz lekko odchyliła oparcie i w ten sposób do maksimum zwiększyła odległość między klatką piersiową i kierownicą. W razie wypadku ciało w niewielkim stopniu przesunie się do przodu, a poduszka powietrzna napełni się powietrzem w odpowiednim stopniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze