Trwa ładowanie...

Okres zasiłkowy kobiety w ciąży

Avatar placeholder
29.10.2020 09:21
Okres zasiłkowy kobiety w ciąży
Okres zasiłkowy kobiety w ciąży

Zgodnie ze zmienionymi na początku 2009 roku przepisami prawnymi okres zasiłkowy kobiety w ciąży może zostać wydłużony z 182 do 270 dni, jeśli przedstawi ona pracodawcy odpowiednie zaświadczenie. Szczególna ochrona stosunku pracy nie pozwala pracodawcy na zwolnienie ciężarnej w tym czasie. Po ustaniu zasiłku chorobowego kobiecie w ciąży, która nie byłaby zdolna do pracy, przysługuje zasiłek rehabilitacyjny, przyznawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży przysługuje do dnia porodu, ponieważ później kobieta automatycznie przechodzi na zasiłek macierzyński.

spis treści

1. Zasiłek chorobowy w ciąży

Z dniem 1 stycznia 2009 roku nastąpiła zmiana pracy na korzyść kobiet ciężarnych. Do tego momentu mogły pobierać one wyłączenie zasiłek przez 182 dni. Teraz może być on przedłużony do 270 dni, jeśli w trakcie trwania tego okresu kobieta zaszła w ciążę. Wówczas podlega ona szczególnej ochronie stosunku pracy, a pracodawca nie ma prawa jej zwolnić. W celu dopełnienia wymogów formalnych, gwarantujących zasiłek w ciąży, kobieta ciężarna powinna przedłożyć zwolnienie lekarskie na drukach ZUS ZLA z zaznaczanym przez lekarza kodem „B”. Fakt bycia w ciąży może potwierdzić dodatkowym zaświadczeniem lekarskim. Jeden okres zasiłkowy dotyczy wszystkich okresów niezdolności do pracy, które nie były przerywane powrotem do pracy. Do jednego okresu zasiłkowego można ponadto zaliczy wszystkie okresy niezdolności do pracy, które były spowodowane tą samą dolegliwością, jeżeli przerwa między kolejnymi dolegliwościami nie przekraczała 60 dni.

2. Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży

Szczególna ochrona stosunku pracy mówi o tym, że po ustaniu okresu zasiłkowego kobieta niezdolna do pracy, czyli także kobieta w ciąży, może przejść na zasiłek rehabilitacyjny. Starania o zasiłek rehabilitacyjnynależy rozpocząć na 6 tygodni przez zakończeniem zasiłku chorobowego. Wówczas należy przygotować komplet dokumentów i złożyć je w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dokumentów tych muszą się znaleźć:

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
  • złożony na druku Np-7 wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego;
  • przedstawiona na druku N-9 opinia lekarza leczącego kobietę;
  • złożony na druku N-10 wywiad zawodowy przeprowadzony w miejscu pracy ciężarnej.

Jeżeli ciężarna pracownica otrzymała zasiłek rehabilitacyjny, to może pobierać go do dnia porodu. Zwyczajowo zasiłek rehabilitacyjny jest przyznawany na 12 miesięcy, ale zasada ta nie obowiązuje w przypadku ciężarnej, ponieważ od dnia porodu przechodzi ona na zasiłek macierzyński. Kobieta ciężarna, która otrzymuje zasiłek rehabilitacyjny nie musi się obawiać o wysokość swoich dochodów, ponieważ wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w ciąży wynosi 100% zasiłku chorobowego, który poprzedzał zasiłek rehabilitacyjny. Ewentualna rewaloryzacja następuje w ciągu kwartału.
Podstawę prawną wszystkich tych rozwiązań stanowią art. 8-9 oraz art. 18-22 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku, która szczegółowo mówi o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wynikających z macierzyństwa lub choroby. Drugi przepis regulujący kwestię zasiłków znajduje się w Kodeksie pracy. Są to art. 170 i art. 180 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze