Okres zasiłkowy kobiety w ciąży

Zgodnie ze zmienionymi na początku 2009 roku przepisami prawnymi okres zasiłkowy kobiety w ciąży może zostać wydłużony z 182 do 270 dni, jeśli przedstawi ona pracodawcy odpowiednie zaświadczenie. Szczególna ochrona stosunku pracy nie pozwala pracodawcy na zwolnienie ciężarnej w tym czasie. Po ustaniu zasiłku chorobowego kobiecie w ciąży, która nie byłaby zdolna do pracy, przysługuje zasiłek rehabilitacyjny, przyznawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży przysługuje do dnia porodu, ponieważ później kobieta automatycznie przechodzi na zasiłek macierzyński.

Polecane wideo:

Zasiłek chorobowy w ciąży

Z dniem 1 stycznia 2009 roku nastąpiła zmiana pracy na korzyść kobiet ciężarnych. Do tego momentu mogły pobierać one wyłączenie zasiłek przez 182 dni. Teraz może być on przedłużony do 270 dni, jeśli w trakcie trwania tego okresu kobieta zaszła w ciążę. Wówczas podlega ona szczególnej ochronie stosunku pracy, a pracodawca nie ma prawa jej zwolnić. W celu dopełnienia wymogów formalnych, gwarantujących zasiłek w ciąży, kobieta ciężarna powinna przedłożyć zwolnienie lekarskie na drukach ZUS ZLA z zaznaczanym przez lekarza kodem „B”. Fakt bycia w ciąży może potwierdzić dodatkowym zaświadczeniem lekarskim. Jeden okres zasiłkowy dotyczy wszystkich okresów niezdolności do pracy, które nie były przerywane powrotem do pracy. Do jednego okresu zasiłkowego można ponadto zaliczy wszystkie okresy niezdolności do pracy, które były spowodowane tą samą dolegliwością, jeżeli przerwa między kolejnymi dolegliwościami nie przekraczała 60 dni.

Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży

Szczególna ochrona stosunku pracy mówi o tym, że po ustaniu okresu zasiłkowego kobieta niezdolna do pracy, czyli także kobieta w ciąży, może przejść na zasiłek rehabilitacyjny. Starania o zasiłek rehabilitacyjnynależy rozpocząć na 6 tygodni przez zakończeniem zasiłku chorobowego. Wówczas należy przygotować komplet dokumentów i złożyć je w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dokumentów tych muszą się znaleźć:

  • złożony na druku Np-7 wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego;
  • przedstawiona na druku N-9 opinia lekarza leczącego kobietę;
  • złożony na druku N-10 wywiad zawodowy przeprowadzony w miejscu pracy ciężarnej.

Jeżeli ciężarna pracownica otrzymała zasiłek rehabilitacyjny, to może pobierać go do dnia porodu. Zwyczajowo zasiłek rehabilitacyjny jest przyznawany na 12 miesięcy, ale zasada ta nie obowiązuje w przypadku ciężarnej, ponieważ od dnia porodu przechodzi ona na zasiłek macierzyński. Kobieta ciężarna, która otrzymuje zasiłek rehabilitacyjny nie musi się obawiać o wysokość swoich dochodów, ponieważ wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w ciąży wynosi 100% zasiłku chorobowego, który poprzedzał zasiłek rehabilitacyjny. Ewentualna rewaloryzacja następuje w ciągu kwartału.
Podstawę prawną wszystkich tych rozwiązań stanowią art. 8-9 oraz art. 18-22 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku, która szczegółowo mówi o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wynikających z macierzyństwa lub choroby. Drugi przepis regulujący kwestię zasiłków znajduje się w Kodeksie pracy. Są to art. 170 i art. 180 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Okres zasiłkowy kobiety w ciąży
Okres zasiłkowy kobiety w ciąży

Zasiłek chorobowy w ciąży

Nie każda ciąża przebiega bez komplikacji, dlatego niektóre kobiety decydują się na przerwanie pracy i skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego (...) albo gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży,...

Okres zasiłkowy kobiety w ciąży

Zasiłek chorobowy w trakcie ciąży

Zasiłek chorobowy w trakcie ciąży

Nie każda ciąża przebiega bez komplikacji, dlatego niektóre kobiety decydują się na przerwanie pracy i skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego.

Okres zasiłkowy kobiety w ciąży

Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży

leczenia. Mają do niego prawo np. te kobiety, które ze względu na zagrożenie ciąży nie będą mogły przez okres dłuższy niż 182 dni podjąć pracy. Prawo (...) do tego zasiłku przyznawane jest na okres...

Suplementy diety po ciąży

Menu po cesarce

Menu po cesarce

Cesarskie cięcie to wyjęcie dziecka z ciała matki. Termin cięcie cesarskie określa rodzaj operacji, podczas której następuje utrata krwi. Aby organizm kobiety mógł się szybko zregenerować, należy odpowiednio się odżywiać.

Objawy ciąży

Ciąża bez objawów - jak to możliwe?

Ciąża bez objawów - jak to możliwe?

Ciąża bez objawów Brak miesiączki, wymioty, nudności, zwiększony apetyt, bolące piersi - między innymi po tych objawach można poznać, że kobieta (...) ciąży są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie...

Ćwiczenia w ciąży

Korzyści z ćwiczeń w ciąży

Jak ćwiczyć w ciąży? Trening ogólnorozwojowy dla kobiety w ciąży jest bardzo korzystny. Trener personalny opowiada o tym, na co powinny zwrócić uwagę panie ćwiczące w tym czasie.

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży

Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży

Zmiany w organizmie kobiety ciężarnej Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. To również moment, w trakcie którego jej ciało przechodzi wiele (...) w trakcie całej ciąży....

Dieta w ciąży

Warzywa dla kobiet w ciąży

Warzywa dla kobiet w ciąży

, ale spożywanie świeżych warzyw jest równie ważne. Oto warzywa, które kobieta w ciąży powinna jeść, aby dbać o zdrowie własne i dziecka. Liściaste zielone warzywa (...) pokarmowy. Potas dobrze przygotowuje matkę na...